ratusz Konin ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto Konin – 27 ciekawostek

Czas czytania:4 minut/y, 26 sekund/y

Z czego słynie Konin ciekawostki, informacje, historia, zabytki. Wszystko, co warto wiedzieć o Koninie

Konin ciekawostki i informacje

1) Konin, to ok. 75-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, nad rzeką Wartą. Jest tu siedziba powiatu konińskiego.

2) To również główny ośrodek Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. W pobliżu Konina są złoża węgla brunatnego, jest też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, dostarczający 8,5% wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej.

3) Nazwa Konin pochodzi od słowa koń. Biały koń na czerwonym tle jest umieszczony w herbie miasta.

miasto Konin herb ciekawostki atrakcje
Ta ciekawostka nie zaskakuje: tak wygląda herb Konina

Konin ciekawostki z historii

4) W 1966 r. we wsi Chorzeń koło Konina odkryto resztki wałów Grodziska Kaszuba z VI-VII wieku.

5) W pierwszej połowie XII wieku zbudowano gród, wokół którego zaczęto potem budować domy. Konin prawa miejskie uzyskał przed 1283 rokiem.

6) Po spaleniu grodu przez Krzyżaków w 1331 r., na polecenie króla Kazimierza Wielkiego stanął tu murowany zamek, a miasto otoczono murami obronnymi.

7) Żydzi pojawili się w Koninie na początku XV wieku. W przeddzień II wojny światowej stanowili 21% mieszkańców Konina. W latach 1939-1941 Niemcy wysiedlili ich z miasta.

8) Wiek XVII nie był dla Konina pomyślnym. Po epidemii (1628–1631) nastąpiła seria pożarów, potem zdobycie miasta przez Szwedów w 1655 r. (podczas potopu szwedzkiego) oraz zniszczenie zamku. Po 1818 r. jego pozostałości na rozkaz pruski zostały rozebrane.

9) Ostatnich kilkadziesiąt lat, to szybki wzrost ludności Konina. W 1960 r. mieszkało tu 17 tys. ludzi, w 1970 r. ponad 40 tysięcy. W roku 2000 mieszkało tu 83,5 tys. ludzi czyli więcej niż obecnie.

10) W latach 1975–1998 Konin był stolicą województwa konińskiego.

kościół św. Bartłomieja Konin ciekawostki atrakcje zabytki
Konin, kościół św. Bartłomieja. Foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 3.0

Zabytki Konina

11) Gotycki kościół św. Bartłomieja zbudowano w XV wieku, a jego częścią jest dawna kaplica św. Trójcy z II połowy XIV wieku. Potem kościół przebudowywano.

12) Klasycystyczny ratusz w Koninie stoi przy ul. 3 Maja 22 (czyli przy Małym Rynku). Zbudowano go w latach 1796-1803. Na fasadzie jest fronton w kształcie trójkąta z herbem Konina, podtrzymywany przez cztery kolumny toskańskie, a nad dachem wznosi się wieża z zegarem zbudowana na początku XIX wieku. Wcześniejszy budynek ratusza stał pośrodku rynku (obecnie plac Wolności), spłonął w 1707 roku.

13) W Koninie znajduje się kościół i klasztor Reformatów (ul. Reformacka 2). Kościół św. Marii Magdaleny zbudowano w 1727 roku. Wewnątrz znajduje się rzeźba Pieta Chrystusa Frasobliwego z roku 1430 oraz gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1490 roku.

14) Synagogę w Koninie zbudowano w latach 1825-1829, w miejscu wcześniejszej synagogi. Po dewastacji podczas II wojny światowej budynek długo niszczał, a w latach 80. został wyremontowany. Obecnie jest tu Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury.

synagoga w Koninie woj. wielkopolskie atrakcje zabytki
Synagoga w Koninie, foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 3.0

15) Dom Zemełki (adres: pl. Wolności 16), to najstarsza kamienica w Koninie, wzniesiona w XVI wieku. Po kolejnych przebudowach kamienica utraciła cechy renesansowe.

16) Nad Jeziorem Gosławskim, w Gosławicach (obecnie w granicach administracyjnych Konina) przy ul. Muzealnej 6 stoi gotycki zamek zbudowany w latach 1418-1426 i gotycki kościół. Po zniszczeniach podczas potopu szwedzkiego, w XIX w. zamek zmieniono w browar lub gorzelnię. W latach 1978-1986 został odrestaurowany, a obecnie jest tu siedziba Muzeum Okręgowego w Koninie.

zamek Gosławice Konin ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek w Koninie, foto: Jolanta Dyr / cc-by sa 3.0

17) Obok zamku jest skansen budownictwa wiejskiego. Są tu wiatraki, kuźnia, stodoły oraz zrekonstruowany dworek z XIX wieku.

Konin ciekawostki

18) 2,5-metrowej wysokości Słup Koniński (Słup Milowy) z kamienia, w 1151 roku ustawiono w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza. Od niego jest 52 km do obu miast. Jest uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce oraz w Europie Wschodniej. Obecnie stoi przy kościele św. Bartłomieja na konińskim Starym Mieście.

słup koniński milowy atrakcje zabytki Konina
Ciekawostka: Słup Koniński – najstarszy znak drogowy w Polsce. Foto: Jan Mehlich / cc-by sa 4.0

19) Najstarszym parkiem Konina jest Park Miejski im. Fryderyka Chopina, powstały w połowie XIX wieku.

20) W Koninie są cztery mosty na Warcie. Most Toruński niedaleko Placu Wolności, stał już w 1328 roku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 2010 roku. Najnowszym mostem jest drogowy Most Unii Europejskiej, który zbudowano w latach 2006-2007. Wraz z estakadami dojazdowymi nad Doliną Warty, jest długi na 3400 metrów.

21) Port rzeczny na Warcie, łączy Konin z Morzem Bałtyckim.

22) Wieża ciśnień stojąca obok dworca PKP w Koninie nie pełni obecnie swojej roli. Jest tu galeria “Wieża Ciśnień”.

23) Bulwar Nadwarciański ma długość 970 metrów i został otwarty w 2011 roku. Ciągnie się wzdłuż brzegu Warty, w pobliżu Starego Rynku.

24) Pod Koninem jest Lazurowe (turkusowe) jezioro. Zbiornik powstał w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Lazurowy kolor woda zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia. W pobliżu jeziora jest punkt widokowy na wysokości 115 m.n.p.m.

25) Najstarszym cmentarzem w Koninie jest cmentarz parafii pw. św. Bartłomieja przy ulicy Kolskiej. Są tu groby z początku XIX wieku – katolickie, protestanckie i prawosławne.

26) Klub Sportowy Górnik Konin powstał w 1957 roku. To klub piłki nożnej, grający na stadionie im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego. Stadion ma blisko 7900 miejsc siedzących.

27) Corocznie w czerwcu od 1979 r. w Koninie odbywa się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca.

Konin ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz w Koninie, foto: Grisza / cc-by sa 2.5

Zobacz też:
> Opalenica
> Krotoszyn
> Koło

kasztan jadalny ciekawostki o kasztanach kasztany informacje Poprzedni post Wszystko o kasztanach – ciekawostki
Czeslaw Przęzak wystawa Wrocław rysunek satyryczny Następny post Wrocław. Po wernisażu wystawy Przęzaka