Lalka Barbie zakazana

lalka Barbie zabawki dzieci zabawa

Lalka Barbie zakazana w Iranie

Komu i dlaczego zagraża?

Irańskie sklepy sprzedające zabawki w ostatnich dniach przeżywają oblężenie. Nie klientów, lecz przedstawicieli policji obyczajowej. Padł strach na tych sprzedawców, którzy sprzedają lalki Barbie. Bo te lalki zagrażają „prawdziwym islamskim wartościom”. Sprzedawcy muszą usuwać z witryn i półek sklepowych lalki Barbie. W zamian policja obyczajowa sugeruje im, aby sprzedawali Sarę i Dara, ponieważ te lalki ubrane są w stroje akceptowane przez władze Iranu. Zgodna z islamskimi wartościami, lalka Sara ma zasłonięte włosy i nosi luźne ubranka, które nie podkreślają kobiecych kształtów.

Sprzedawcy nie zamierzają jednak podporządkować się zakazom. Nadal sprzedają lalki Barbie nieoficjalnie, spod lady.

Walka z lalką Barbie, będącą jednym z symboli Zachodu, rozpoczęta w 1996 r., wzmogła się w ostatnich tygodniach i ma związek z coraz większym napięciem politycznym między Iranem i USA.
2012-01-19

♠ ♠ ♠

Inne ciekawostki

Fiutek z jajami

Wybory 2011. Każdy pomysł na hasło kampanii wyborczej jest dobry?

W okresie kampanii wyborczej do parlamentu, gdy jesteśmy nieustannie atakowani przez całą chmarę potencjalnych posłów i senatorów, trzeba nieźle się nakombinować, aby zwrócić na siebie uwagę. Teraz do wyborczego sukcesu nie wystarczy już nawet oryginalne nazwisko, np. Fiutek. Trzeba jeszcze skombinować hasło, które chwyci wyborców za jaja. Najlepiej coś z erotyką i żeby było kontrowersyjnie. Słusznie, bo nie trzeba dużo inwestować w promocję.

Tą drogą postanowił kroczyć kandydat SLD Łukasz Fiutek. Jego hasło wyborcze: „Łukasz Fiutek. Kandydat z jajami” robi furorę nie tylko wśród tych, którzy będą głosować w jego okręgu wyborczym.

Czy Fiutek z jajami będzie nową twarzą lewicy? Zobaczymy po wyborach.
2011-09-14

Kangur czyli szarganie świętości

Ksiądz prałat protestuje przeciwko humorystycznej kartce bożonarodzeniowej z kangurem

Pomysły kartek świątecznych na Boże Narodzenie bywają tradycyjne, a niektóre z nich mają też akcenty humorystyczne. Dotychczas nikt nie komentował, co winno być treścią takich pocztówek.

Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) w Pabianicach rozesłała w tym roku świąteczną pocztówkę, na której był namalowany kangur w czapce Mikołaja, mający prezenty w swoim worku (fałdzie brzusznej, w której kangurzyca przenosi małe kangurki).

Otrzymaną pocztówkę skrytykował na opłatkowym spotkaniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach (czyli w siedzibie wydawcy pocztówki) ksiądz prałat Ryszard Olszewski, dziekan dekanatu pabianickiego. Według niego, na takich pocztówkach powinna być Święta Rodzina. Inne postacie na pocztówkach, to szarganie świętości.

Autorem obrazka z kangurem jest polski rysownik Sławomir Łuczyński, autor ponad 100 nagród w konkursach w Polsce i na świecie, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, na co dzień pracownik wspomnianego MOK-u.
2011-12-22

Most Chucka Norrisa

Największe szanse na nazwę nowego mostu w Bratysławie (Słowacja) ma… Chuck Norris

Za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku most, który połączy bratysławską dzielnicę Devinska Nova Ves z austriacką miejscowością Schlosshof. Ponieważ nie zdecydowano jeszcze jaką ma mieć nazwę, władze samorządowe województwa bratysławskiego zorganizowały na Facebooku ankietę. Władze zaproponowały trzy nazwy: Most Marii Teresy (austriackiej władczyni z dynastii Habsburgów), Most Wolności i Most Żelaznej Kurtyny. Inne nazwy mogli też zgłaszać Internauci.

Nieoczekiwanie dla organizatorów ankiety, zaproponowany przez kogoś dla żartu Chuck Norris, zdeklasował pozostałych rywali. Mimo, że zakończenie głosowania przewidziane jest za dwa miesiące, kandydatura Norrisa już teraz zdecydowanie wyprzedza wszystkich. Norris ma obecnie 70 procent głosów i z każdym dniem jego przewaga się powiększa.

Nic nie wskazuje na to, aby wynik głosowania miał się zmienić, pozostaje więc pytanie: czy władze Bratysławy zgodzą się z wolą ludu i Chuck Norris będzie miał w Europie swój most?
2012-02-28