satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino

Satyrycy: Lubomierz, Śrem, Olsztyn. Dobry Humor

Czas czytania:8 minut/y, 20 sekund/y

Śrem się śmieje 2012 za nami

VIII edycja satyrycznej imprezy w Śremie (woj. wielkopolskie) za nami. W portalu Sadurski.com o tym jak było i kto był gwiazdą wieczoru

„Z piosenką kabaretową” odbył się 18 kwietnia 2012 r. w „Gajówce” w Zbrudzewie VIII Satyrykon „ŚREM SIĘ ŚMIEJE”, który zgromadził ponad 300 widzów. Przybywającą publiczność witała, jak zwykle, kapela „Śrymioki”. Imprezę otworzył burmistrz Śremu, Adam Lewandowski.

W pierwszej części trzygodzinnego wieczoru wystąpił mistrz kabaretu Zenon Laskowik. Artysta zdradził publiczności wiele szczegółów ze swojego życia prywatnego oraz zaprezentował swoje najbardziej znane piosenki kabaretowe. Po krótkiej przerwie, prowadzący imprezę Jerzy Kondras zapraszał na scenę uczestników turnieju na najlepszą prezentację wybranej piosenki.

Publiczności najbardziej spodobał się duet: Urszula Ciesielska i Łucja Staszak, który wykonał piosenkę “Love story z PGR-u”.

Wszyscy uczestnicy (lista poniżej) otrzymali dyplomy podpisane i wręczane przez gościa programu Zenona Laskowika oraz nagrody ufundowane przez: Urząd Miejski w Śremie, Spółdzielnię Mieszkaniową, PWiK, PGK, Intermedi@, PSS Społem oraz firmę BASF.

Lista uczestników konkursu
1. Kazimierz Mikołajek (piosenka pt. „Dobrze takim miastom”, słowa: Jerzy Kondras).
2. Zdzisław Drgas, Tomek Pieśniak (piosenka pt. „Trzej krasnale”).
3. Mieczysław Cichowski (piosenka „Wesołe jest życie staruszka” z akompaniamentem Urszuli Ciesielskiej).
4. Małgorzata Pomin (piosenka „To wystarczy mi” z repertuaru Zuli Pogorzelskiej).
5. Ratajczak Jerzy (piosenka „Starych nie ma chata wolna” z repertuaru Zenona Laskowika).
6. Pieśniak Tomek, Zdzisław Drgas (piosenka pt. „Śremski macho” – słowa Jerzy Kondras).
7. Roxana Tutaj (piosenka „O mnie się nie martw” z repertuaru Katarzyny Sobczyk).
8. Danuta Bożena Grzembowska (piosenka „Chwile przeżywane mile”, słowa własne, akompaniament: Leszek Grzembowski).
9. Agnieszka Szymańska (piosenka „Cabaret”, słowa: Fred Ebb, muzyka: John Kander).
10. Henryka Socha (piosenka „Śremskie opowieści”, słowa własne, akompaniament Jerzy Andrzejczak).
11. Urszula Ciesielska, Łucja Staszak (piosenka „Love story z PGR-u”, słowa Łucja Staszak, akompaniament: Jerzy Andrzejczak).

Specjalne słowa podziękowania organizatorzy kierują pod adresem Romana i Małgorzaty Wiśniewskich z firmy „GAJÓWKA” w Zbrudzewie, za przygotowanie i bezpłatne udostępnienie sali na imprezę. Dziękujemy również zespołowi JIM BAND za nagłośnienie i udział w programie.

Organizatorem imprezy była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Śremie, Tydzień Ziemi Śremskiej, Telewizja Relax i Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej.
2012-04-23

Stan wojenny na wesoło

Program o satyrze stanu wojennego na kanale Discovery Historia

Z okazji 30. rocznicy jego wprowadzenia kanał Discovery Historia przygotował cykl dokumentalny “Grudzień ’81”. Bronią, która pozwoliła społeczeństwu przetrwać ten trudny okres, był humor i satyra z władzy. Były wśród nich ostre dowcipy polityczne i rysunki satyryczne drukowane w prasie podziemnej. W prywatnych domach występowały kabarety, powstawały humorystyczne banknoty i znaczki pocztowe. Powstała Pomarańczowa Alternatywa, której członkowie organizowali satyryczne happeningi (np. malowano na ścianach domów i murach krasnoludki – w miejscu, gdzie wcześniej zamazano antysocjalistyczne hasła).

O tych i innych tematach, związanych z wprowadzonym 30 lat temu stanem wojennym, opowiada cykl programów “Grudzień ’81”, które wyemituje Discovery Historia. Premiera pierwszego we wtorek 13 grudnia 2011 r. o godz. 22.00, kolejne odcinki w kolejne wtorki o tej samej porze.
2011-12-09

Dobry Humor ma 20 lat

Czasopismo humorystyczne redagowane przez Szczepana Sadurskiego właśnie obchodzi 20-lecie. Ukazał się 211. numer Dobrego Humoru

Dobry Humor dowcipy gazetka Szczepan Sadurski
Miesięcznik Dobry Humor

Aż trudno uwierzyć, że Dobry Humor powstał 20 lat temu i już ponad 200 razy trafiał do kiosków. Gdy w 1991 roku Szczepan szykował się do wydawania małej gazetki z dowcipami i rysunkami, spośród kilkunastu wymyślonych przez siebie propozycji nazwy, wybrał: Dobry Humor.

Pierwszy numer (wrzesień 1991 r.) z dowcipami medycznymi, zatytułowany “Przychodzi baba do lekarza” miał tylko 8 stron, z czego połowa była wydrukowana w czerni, a druga połowa na niebiesko. Mimo, że wygląd nie był imponujący, zawartość zachwyciła czytelników. “Ruch” sprzedał niemal cały nakład pierwszego numeru (20 tysięcy), podobnie było z drugim (dowcipy o policjantach, 50 tysięcy), a gdy Sadurski zapłacił za papier i druk trzeciego numeru (ponad 70 tysięcy), zaczął się martwić o inwestycję, która pochłonęła jego wszystkie oszczędności oraz zaciągniętą pożyczkę. Na szczęście udało się, a nakład wciąż rósł, aby kilka lat później przekroczyć 200 tysięcy.

W minionych 20 latach czasopismo przechodziło szereg zmian, ale trzon jego zawartości wciąż był ten sam: dowcipy i zabawne rysunki. Obecnie Dobry Humor liczy czarno-białe 32 strony + kolorowa okładka i kosztuje 2,80 zł. Można go co 2 miesiące kupić w kioskach “Ruchu” i kilku innych firm kolporterskich. Niestety kioskarze obecnie wolą z przodu witryny pokazywać papierosy, zabawki, szampony i różne bibeloty, a prasę (w tym Dobry Humor) chować gdzieś z tyłu. Dlatego nie każdy wie, że Dobry Humor wciąż się ukazuje.
2011-09-15

Zaproszenie do Olsztyna

Olsztyn, 1 kwietnia 2012: centralne obchody Światowego Dnia Humoru i Satyry

WEZWANIE
Klubokawiarnia Awangarda bis w Olsztynie
i
Europejska Akademia Humoru i Satyry
wzywają Obywatelkę lub Obywatela do stawienia się na centralnych obchodach
Światowego Dnia Humoru i Satyry. Korzystanie z prawa do śmiechu jest obywatelskim obowiązkiem, który spełnisz 1 kwietnia 2012 r. w Awangardzie bis, przy Targu Rybnym w Olsztynie. Początek: 17.00. WSTĘP WOLNY!

Program obchodów
• Okolicznościowy panel satyryków i kabaretów
• Różne takie tam tego
• Wernisaż wystawy karykatur i komiksów satyrycznych Józefa Burniewicza
• oraz gościnnie eksponowanych portretów Teresy Kosman

W panelu udział wezmą m.in.
• Andrzej Brzozowski – dowie się, ze tym razem padło na niego
• Ewa Cichocka – jeśli zdąży wrócić z Włoch
• Władysław Katarzyński – to będzie fascynujące
• Marek Książek – to może być ekscytujące
• Jerzy Niemczuk – ma trochę czasu, bo nie pisze już scenariusza serialu „Ranczo”
• Zbigniew Sajewiec – jeszcze o tym nie wie
• Jaromir Wroniszewski – został wyznaczony bez wiedzy Marka Markiewicza
• Bogusław Żmijewski – długo milczał, nareszcie się odezwie
oraz kabarety:
• CZYŚCI JAK ŁZA
• KACZKI Z NOWEJ PACZKI
• ORTALION

Centralne obchody błogosławi Partia Dobrego Humoru (coraz częściej występująca jako Good Humor Party, bo ma członków na wszystkich kontynentach świata) oraz rozsławia portal satyryczny Sadurski.com.

Obywatelu! Chroń siebie i swoich bliskich przed śmiertelną powagą.
2012-03-14

Lubomierz 2011

W portalu Sadurski.com program XV Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu 2011, który odbędzie się w dniach 11-15 sierpnia 2011

Wkrótce piętnasty Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (woj. dolnośląskie), Obecnie trwa głosowanie SMS-owe oraz poprzez wysyłanie kuponów z “Nowin Jeleniogórskich”, trzech kategoriach. Najkomiczniejsza aktorka zostanie wybrana spośród kandydatek: Viola Arlak, Marta Lipińska, Kinga Preis, Magdalena Różczka i Małgorzata Socha. Najkomiczniejszy aktor zostanie wybrany spośród tych kandydatów: Andrzej Grabowski, Paweł Małaszyński, Wojciech Męcwaldowski, Paweł Wilczak i Cezary Żak. Najzabawniejszy serial zostanie wybrane spośród tych: Daleko od noszy, Ranczo, Rodzinka.pl, Świat według Kiepskich oraz Usta Usta. O tym kto wygrał, dowiemy się wkrótce, a tymczasem poniżej program festiwalu.

CZWARTEK – 11 sierpnia
Godz. 12.15 – Inauguracja Festiwalu, rozpoczęcie projekcji konkursowych – festiwalowe Kino RAJ
Godz. 18.15 – Otwarcie wystawy “Magia obrazu magia zapachu” – film „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego w fotografiach Piotra Bujnowicza (Galeria Za Miedzą).
Godz. 19.15 – Koncert Soundcheck (Galeria Za Miedzą).
Godz. 21.30 – Swojska Zabawa Pod Kasztanami.
Około godz. 23.15 – Projekcja filmu „Sami swoi”, reż. S. Chęciński (ekran w rynku).

PIĄTEK – 12 sierpnia
Godz. 15.00 – Blok koncertów amatorskich: program dziecięco–młodzieżowy oraz kabaret ADeHaDe.
Godz. 18.00 – Kapela ludowa Jana Boduszka z Siemianic.
Godz. 19.15 – Koncert muzyki filmowej Henryka Kuźniaka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego, z udziałem śpiewającego Wojciecha Stolorza. W programie m.in. muzyka z filmów: Vabank, Seksmisj”, Na kłopoty Bednarski, Daleko od siebie, Horror w Wesołych Bagniskach, Mówili o nim, że lewituje” (Kościół p.w. WNMP i św. Maternusa).
Godz. 20.45 – Parada Komediantów z Orkiestrą Dętą KBW Turów.
Godz. 21.15 – Ceremonia otwarcia Festiwalu.
Godz. 21.45 – Koncert Czarno-Czarni.
Okolo godz. 23.30 – Projekcja filmu „Nie ten człowiek” reż. P. Wendorff (ekran w rynku).

SOBOTA – 13 sierpnia
Godz. 12.00 – Blok koncertów amatorskich: Skauci z Nielestna, Spoko z Mysłakowic, Respect z Wlenia, City Girls ze Starej Kamienicy, Pancurnik z Lwówka Śląskiego.
Godz. 15.15 – Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna.
Godz. 16.15 – Odsłonięcie tablic pamiątkowych w Zaułku Filmowym.
Godz. 17.15 – Turniej „Filmowcy kontra Swojaki o konia z Unrry”, a w nim: kąski na bacie, jak Wicia wierzchem, western w Krużewnikach, chomonto prawdy, końska słodycz i rżenie jak marzenie.
Godz. 18.30 – Koncert JGL.
Godz. 20.00 – Kabaret PAKA.
Godz. 21.45 – Koncert Babylon.
Około godz. 23.30 – Projekcja filmu „Ostatnia akcja” reż. Michał Rogalski (ekran w rynku).

NIEDZIELA – 14 sierpnia
Godz. 13.30 – Blok koncertów zespołów z miast partnerskich: Hudba z Tanvaldu (Czechy), kapela góralska z Lubomierza (Mszana Dolna), grupa taneczna z Wittichenau (Niemcy), Switeziany ze Zbaraża (Ukraina).
Godz. 15.15 – Słodka Bitwa o Miedzę czyli V Lubomierska Wojna Tortowa (okolice Galerii Za Miedzą).
Godz. 16.15 – Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.
Godz. 17.15 – Odsłonięcie tablic pamiątkowych w Zaułku Filmowym.
Godz. 18.00 – Koncert dla dzieci Akademia Pana Kleksa.
Godz. 19.30 – Kabaret Kałamasz.
Godz. 21.30 – Koncert Formacja Nieżywych Schabuff.
Około godz. 23.30 – Projekcja filmu „Rewers” Reż. B. Lankosz (ekran w rynku).

PONIEDZIAŁEK – 15 sierpnia
Godz. 12.30 – Msza Święta Odpustowa – Kościół p.w. WNMP i św. Maternusa.
Godz. 14.00 – Blok koncertów amatorskich: Szok z Lubania, kabaret Chrum Chrum z Radoniowa, Comentic z Wlenia, The Presja oraz pokaz mody wakacyjnej.
Godz. 16.15 – Odsłonięcie tablic pamiątkowych w Zaułku Filmowym.
Godz. 17.15 – Finał Konkursu Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2011 (Galeria Za Miedzą).
Godz. 17.30 – Koncert W Tym Sęk.
Godz. 19.00 – Koncert EL-TUR Band.
Godz. 20.30 – Ceremonia wręczenia nagród festiwalowych.
Godz. 21.00 – Koncert Wędrowna Gitary.
Godz. 22.30 – Ceremonia zamknięcia festiwalu.
Około godz. 23.00 – Projekcja filmu nagrodzonego Złotym Granatem (ekran w rynku).

Prowadzenie koncertów: Krzysztof Langer, Mariusz Wolski, Bartosz Kuświk.
2011-07-31

Przemijanie w poezji i satyrze

Ukazała się książka “Inny smak czereśni”, będąca zbiorem tekstów kilkunastu autorów. Jej temat przewodni, to: przemijanie

Ukazała się druga antologia twórczości członków II warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Nosi tytuł “Inny smak czereśni”, a pretekstem do doboru tekstów do tej 220-stronicowej książki był temat “przemijanie”. Redakcyjną stroną wydanie zajęła się Wanda Stańczak, projekt okładki: Piotr Szałkowski, rysunki: Szczepan Sadurski.

Trzynastka autorów testów umieszczonych w książce, to: Maria Bednarek, Iwonna Buczkowska, Paulina Cysak, Joanna Jakubik, Zbigniew Kurzyński, Barbara Mazurkiewicz, Małgorzata Krupińska-Nowicka, Stanisława Ossowska, Zofia Pągowska, Andrzej Rodys, Wanda Stańczak, Barbara Szafrańska, Bolesława Wdzięczna.
2011-07-31

Kabaret Starszych Panów ciekawostki kabarety Poprzedni post Kabarety – ciekawostki
pastorałki tekst kolęda Boże Narodzenie Lulajże Jezuniu Następny post Lulajże Jezuniu – tekst kolędy