Konferencje w 2022 roku – czy się odbędą i jaką formę przybiorą?

konferencje konferansjerzy konferansjer

Zawód konferansjera – co warto wiedzieć

Każde wydarzenie, publiczne, prywatne, organizowane dla mniejsze ilości ludzi czy dla tłumu, bardziej luźne lub oficjalne itd. – nie powinno się odbyć, bez osoby, która będzie je prowadziła, czyli bez konferansjera. Może to być organizator imprezy, jednak aby wszystko odbywało się dobrze i z sukcesem, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej osoby na tym stanowisku. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat zawodu konferansjera. 

Kim jest konferansjer?

Konferansjer to osoba, która zajmuje się profesjonalnym prowadzeniem różnych wydarzeń, spotkań i imprez. Osoby świadczące tego typu usługi są wynajmowane, zarówno przez osoby prywatne jak i organizacje publiczne, do prowadzenia wydarzeń historycznych, artystycznych, turystycznych czy imprez firmowych i innych eventów. Konferansjer może też prowadzić różne imprezy okolicznościowe, a także wesela. 

Czym dokładnie zajmuje się konferansjer?

Tak jak wspomniano wcześniej – konferansjer zajmuje się prowadzeniem różnych wydarzeń. Zakres jego obowiązków jest jednak rożny w zależności od rodzaju imprezy. Jednak zwykle musi on przywitać gospodarzy i zaproszonych gości, krótko opowiedzieć o charakterystyce spotkania, zapowiedzieć następne punkty, przedstawić artystów, którzy się pojawią, komentować na bieżąco przebieg zdarzenia, tłumaczyć, wtrącać odpowiednie historie, a czasem i anegdoty. 

Aby wydarzenie przebiegło interesująco, konferansjer musi się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim powinien dokładnie zapoznać się z wytycznymi organizatora, a także przeanalizować scenariusz i dobrać najlepsze rozwiązania pasujące do charakteru wydarzenia. Osoba prowadząca różne eventy powinna być także wystarczająco elastyczna i kreatywna. Nie powinna się sztywno trzymać wytyczonych schematów. 

Jak zostać konferansjerem? 

Organizowanie konferencji to bardzo ważne zadanie. Jednak osoba będąca konferansjerem nie musi posiadać żadnego specjalnego wykształcenia. Przede wszystkim znaczenie ma kilka charakterystycznych umiejętności jak np.:

  1. ogromna komunikatywność (lekkość w mowie, uważne obserwowanie),
  2. otwartość na drugiego człowieka, 
  3. kreatywność, 
  4. odporność na stres,
  5. umiejętność operowania mową i gestem, 
  6. umiejętność prezentowania się na scenie,
  7. pokora. 

Konferansjer musi wykonywać swoje zadanie jak najbardziej autentycznie, ponieważ publiczność bez problemu wyczuje wszelką sztuczność. Powinien on także posiadać charyzmę, aby przyciągnąć do siebie ludzi i sprawić, że będą się dobrze bawili. Dla konferansjera, praca powinna być pasją i dobrą zabawą!

Znani konferansjerzy

Wiele znanych osób pełniło rolę konferansjerów na wydarzeniach i eventach różnego typu. Wśród najbardziej charakterystycznych i lubianych przez publiczność, można wyróżnić m.in.: Cezarego Żaka, Artura Barcisia, Piotra Bałtroczyka, Cezarego Pazurę, Jerzego Kryszaka, Oliwiera Janiaka, Marcina Prokopa, Tomasza Kammela, Huberta Urbańskiego, Macieja Kurzajewskiego, a także Sylwię Dekiert, Katarzynę Pakosińską, Dorotę Wellmann, Paulinę Sykut – Jeżynę i wielu innych. 

Podsumowanie

Konferansjer to bardzo ważny i potrzebny zawód. Nie każdy ma predyspozycje, żeby móc go wykonywać. Jeżeli organizator danej imprezy nie czuje się na siłach, aby samodzielnie ją poprowadzić, z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnego konferansjera, który zna się na swojej robocie i z pewnością sprawi, że wydarzenie odbędzie się z dużym sukcesem i zadowoleniem ze strony zaproszonych gości.