Tarczyn pod Warszawą – niesamowite ciekawostki

Urząd Miejski Tarczyn ciekawostki atrakcje mazowieckie

Z czego słynie Tarczyn ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście. Co zobaczyć w Tarczynie, woj. mazowieckie

Miasto Tarczyn

1) Tarczyn, to 4-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Tarczyn. Leży nad niewielką rzeczką Tarczynką.

2) Prawa miejskie miał w latach 1353–1870 (stracił je w wyniku represji po powstaniu styczniowym) oraz ma obecnie, od 2003 roku.

Tarczyn – co zobaczyć, z czego słynie

3) Gotycki kościół świętego Mikołaja, to najstarsza świątynia w Tarczynie. Została wybudowana w XVI wieku, w miejscu wcześniejszego, prawdopodobnie XII-wiecznego kościoła. Wygląd barokowy otrzymał w wyniku przebudowy w latach 1623-1630, choć do dziś ma wiele cech gotyckich. Dodamy, że została odbudowana 10 lat po pożarze w 1704 r.

4) Przy tarczyńskim rynku, który ma kształt trójkątny, stoją kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Stoi tu fontanna z pomnikiem jabłka oraz pomnik upamiętniający ofiary powstania styczniowego. Obok rynku stoi wspomniany wyżej kościół św. Mikołaja.

4) W gminie Tarczyn, we wsi Rembertów, stoi modrzewiowy kościółek z 1538 roku.

5) W okresie międzywojennym w Tarczynie mieszkała Irena Sendlerowa (1910–2008), która podczas II wojny światowej uratowała z getta warszawskiego ok. 2500 żydowskich dzieci. Przyznano jej potem medale (m.in. Order Orła Białego), a od 2007 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Tarczyna. Jej imieniem nosi nazwę tutejsze liceum.

Tarczyn ciekawostki i fakty

6) W latach 1997–2010 w Tarczynie nagrywano zdjęcia serialu „Złotopolscy”.

7) Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego uruchomiono w Tarczynie, w roku 1968. Soki z Tarczyna sprzedawane są w całej Polsce.

8) Przez Tarczyn przebiega trasa międzynarodowa E-77 i linia kolejowa nr 12 Łuków – Skierniewice. Obecnie stacja kolejowa w Tarczynie nie obsługuje pociągów pasażerskich.

9) W Tarczynie w pobliżu targowiska gminnego, jest zlokalizowany park miejski.

Tarczyn ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Urząd Miejski w Tarczynie. Foto: Kamyl16 / cc by-sa 4.0

Zobacz też ciekawostki o innych miastach:
> Karczew
> Drobin
> Brwinów