Jak sprawdzić dom przed zakupem? – wszystko, co trzeba wiedzieć

kupno domu dom

Kupno domu bezsprzecznie jest wielkim wydarzeniem. To właśnie ta chwila definiuje nasze życie, gdyż wybieramy miejsce, gdzie spędzimy życie z ukochaną rodziną. Co jednak istotne, kupując dom, zwłaszcza z rynku wtórnego, bezwzględnie musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Pozwoli nam to uniknąć kłopotliwych sytuacji, a także w pełni cieszyć się z poczynionych kroków…

  1. Po pierwsze: stan prawny budynku.
  2. Po drugie: stan techniczny domu.
  3. Po trzecie: profesjonalna pomoc.
  4. Po czwarte: adekwatna cena.

Mając na oku budynek, który chcemy kupić, możemy przystąpić do działania. Co ważne, musimy postępować rozsądnie, a także dokładnie, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka w późniejszych fazach. Dlatego też tak istotne jest sprawdzenie domu przed kupnem – zarówno pod kątem technicznym, ale i prawym. Na czym to polega? Od czego zacząć? Poniżej znajdują się odpowiedzi.

Po pierwsze: stan prawny budynku

Wiele osób, zadając pytanie, jak sprawdzić dom przed zakupem, nie zdaje sobie sprawy z konieczności analizy sytuacji prawnej. Najlepiej zrobić to poprzez weryfikację zapisów w księdze wieczystej, co pokaże czy na nieruchomości nie znajdują się obciążenia finansowe bądź też roszczenia innych osób. Warto również sprawdzić samą umowę kupna domu.

Po drugie: stan techniczny domu

Domy pochodzące z rynku wtórnego mogą być niejaką zagadką dla osoby nieobeznanej z tematyką. Dlatego też tak istotny jest audyt techniczny nieruchomości. Tego typu ocena domu przed kupnem pozwoli nam poznać dokładny stan budynku, w tym przeprowadzone remonty, jak i wszelkie wady czy usterki.

Po trzecie: profesjonalna pomoc

Trudno wymagać, żeby każdy posiadał profesjonalną wiedzę odnośnie inspekcji domu lub też nabył ją w bardzo krótkim czasie. Dlatego też warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych firm zajmujących się tego typu działaniem. Doświadczeni pracownicy z pełnym zaangażowaniem podejdą do wyznaczonego zadania, podpierając się wiedzą, ale także i specjalistycznym sprzętem, w tym kamerę termowizyjną. Za jej pomocą poznamy np. ewentualne ogniska korozji biologicznej lub zacieki czy też zawilgocenia.

Po czwarte: adekwatna cena

Pamiętajmy, że sprawdzenie domu przed kupnem dodatkowo oceni adekwatność jego ceny do rzeczywistego stanu rzeczy. Inspekcja domu staje się więc podstawą, która posłuży nam przy negocjacjach, ale również pomoże uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą być celowo maskowane przez dotychczasowego właściciela.