Citröen 2 CV – najsłynniejszy model Citröena

Citroen 2 CV samochód

Projekt tego samochodu jak na ówczesne czasy był rewolucyjny i (podobnie jak to miało miejsce w przypadku innego niewielkiego samochodu Volkswagena), sprawdził się znakomicie. Legenda głosi, że za powstaniem tego wyjątkowego modelu stał sam dyrektor generalny firmy, który chciał stworzyć auto tanie i solidne, równocześnie lekkie i wygodne, do tego dostępne dla każdej rodziny. Żartobliwie rzecz ujmując, dyrektor miał się wyrazić, że potrzeba mu „parasola na czterech kołach”. Szybko okazało się, że pomysł był wyjątkowy i sprawdził się znakomicie, przez kilka dekad

Pierwsze prototypy powstały w 1939 roku, dlatego charakterystyczna bryła nadwozia przypomina rozwiązania stosowane w tamtym okresie rozwoju motoryzacji. Mimo późniejszych zmian, samochód zachował ją podczas całego swojego istnienia, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli samochodów na świecie.

Citröen 2 CV miał swoją premierę w 1948 roku, a rok później wszedł do seryjnej produkcji. Cieszył się tak ogromnym powodzeniem. Już w pierwszych pięciu latach produkowano ponad 50 tysięcy tych samochodów rocznie. Auto produkowano  aż do 1990 roku.

Model zmieniał się nieznacznie na przestrzeni lat, głównie z uwagi na wchodzenie nowych rozwiązań technicznych. Stopniowo wprowadzane były silniki o większej mocy, unowocześniano tablicę wskaźników, wstawiono boczne okna za tylnymi drzwiami.

O ogromnym powodzeniu tego modelu zdecydowała przede wszystkim prostota jego obsługi. Auto posiadało również mało wymagający silnik, dzięki czemu spalało niewiele benzyny, w dodatku było niezawodne przez wiele lat. Citröena 2 CV ceniono też za komfort jazdy, a efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu bardzo dobrego zawieszenia.

Jeśli masz Citröena 2 CV, mając smykałkę do motoryzacji naprawisz go samodzielnie. Zresztą wciąż są miejsca, w których można go serwisować. Miłośników tego kultowego pojazdu jest wielu, w sieci są nawet strony informujące o imprezach skupiających właścicieli 2CV, najsłynniejszego modelu samochodu stworzonego przez tę francuską firmę.

Tekst: Marcin Łukasiewicz / Artelis.pl