Jak załatwić ślub w Las Vegas?

ciekawostki o Las Vegas kasyna Nevada hotele Wedding Chapel

Ślub w Las Vegas – jak załatwić, ile kosztuje, czy w Polsce jest ważny?

Las Vegas to miejsce, które kojarzy się nam z hazardem. To właśnie tutaj znajdują się słynne na cały świat kasyna, a w nich ruletki, poker, blackjack, gry hazardowe za darmo automaty. Jednak stolica hazardu nie samymi kasynami żyje. To przecież miejsce pełne klubów, barów, elementów rozrywki. Od dawna Las Vegas uchodzi również za miejsce, w którym to można wziąć szybki ślub. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Skąd ta tradycja?

Zapewne trudno jest dziś stwierdzić, jak narodziła się moda czy też tradycja na szybkie śluby w Las Vegas. Z pewnością związana była z samym hazardem. Mnóstwo osób bowiem przyjeżdżało do tego miasta spróbować swojego szczęścia na różnych grach hazardowych. Do tego w mieście od dawna nie brakuje rozrywkowych punktów. Adrenalina, wygrane lub przegrane w kasynie oraz alkohol robiły swoje. Dlatego wiele osób zaczęło szukać okazji do szybkiego, nieraz spontanicznego ślubu. Nie musiało zatem minąć wiele czasu, aby w Las Vegas niczym grzyby po deszczu zaczęły wyrastać specjalne kaplice, firmy zajmujące się udzielaniem szybkich ślubów

Ślub na każdą kieszeń

Ceremonie ślubne w Las Vegas kojarzyć się nam mogą wyłącznie z szybkim i małym ślubem. Tak też jest w rzeczywistości, choć przez ostatnie lata sporo się zmieniło w tym zakresie. Dziś można znaleźć bowiem firmy organizujące śluby na każdą kieszeń. Są takie, gdzie zapłacimy niewiele ponad 100 dolarów i mamy gotowy papier, że jesteśmy małżeństwem. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba zapisać się w kolejce. Możliwe bowiem jest zamówienie wszelkich usług, tak jak to w zwyczaju jest w wielu miejscach na świecie. Dlatego za cenę nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy dolarów dostaniemy ślub, przejazd limuzyną, przyjęcie weselne na mniej czy więcej osób. Pakietów jest sporo, a na miejscu oczywiście nie brakuje hoteli czy sal weselnych

Skupmy się jednak na legendarnej i najtańszej opcji. Sporo jest bowiem kaplic ślubnych, gdzie można ślub załatwić niemal od ręki. Na początku konieczne jest jednak zezwolenie. W Las Vegas znajduje się bowiem całodobowy urząd, gdzie nawet jako osoby z Polski dostaniemy stosowne zezwolenie. Wystarczy jedynie wypełnić dokumenty, przedstawić paszport i dokonać obowiązkowej wpłaty. Po chwili wyjdziemy z urzędu z dokumentem, dzięki któremu możemy wziąć ślub w mieście. Sam dokument ponoć ważny jest przez 12 miesięcy.

ciekawostki o Las Vegas kasyna Nevada Ceasar Hotel
Jeden z wielkich hoteli – kasyn w centrum Las Vegas

Najtańsze miejsca organizują szybkie śluby, gdzie co 10 czy 15 minut następuje kolejna ceremonia. Możemy sobie dopłacić za świadka, fotografa, muzyka czy sobowtóra Elvisa, który poprowadzi pannę młodą do ołtarza. Opcji jest bardzo dużo, więc każdy powinien znaleźć coś na własną kieszeń.

Czy jest to ważne i legalne?

Choć niektórym wydawać by się mogło, że ślub w Las Vegas to forma zabawy, to jednak ma on jak najbardziej moc prawną. W USA od razu dokumenty wpływają do urzędu, więc oficjalnie para staje się małżeństwem. Jeżeli weźmiemy ślub w tym mieście i wrócimy do Polski, to powinniśmy bez trudu zarejestrować się w urzędzie jako małżeństwo. Konieczne będą nam do tego oczywiście dokumenty z Las Vegas. Trzeba zatem uważać ze spontanicznymi ślubami w stolicy hazardu, gdyż mimo luźnego podejścia są one jak najbardziej prawdziwe i można mieć potem sytuację rodem z niejednej komedii romantycznej. 

Na górnym zdjęciu: jedna z Wedding Chapels w Las Vegas / foto: (c) Sadurski.com

zawsz – 1002

Zobacz też:
> Ciekawostki o Las Vegas