Ciekawostki o Nidzicy

Nidzica ciekawostki zamek krzyżacki

Nidzica – miasto, w którym Krzyżacy wybudowali zamek. Jakie zabytki zobaczyć w tym mieście? Informacje i ciekawostki o Nidzicy

1) Nidzica, to 15-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. .

Z historii Nidzicy

2) W drugiej połowie XIII wieku przybyli tu Krzyżacy (do dziś stoi tu zamek krzyżacki), a w 1381 roku Neidenburg (ówczesna nazwa Nidzicy) otrzymał prawa miejskie.

ratusz Nidzica ciekawostki zabytki
Budynek ratusza w Nidzicy

4) Wybudowany w Nidzicy w XIV wieku w stylu gotyckim Klasztorek, był budowlą o charakterze obronnym i wraz z Kościołem św. Wojciecha wchodził w skład fortyfikacji miejskiej. Potem były tu: szkoła, koszary, biblioteka, kino i spichlerz. W 1914 roku uległ pożarowi, a w 1945 r. został zniszczony w trakcie działań wojennych. Po wojnie został odbudowany.

Klasztorek Nidzica ciekawostki zabytki
Klasztorek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy

5) Jednym z zabytków Nidzicy jest gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku.

W 1370 roku rozpoczęto jego budowę. Na poddaszu (od strony zewnętrznej i od strony dziedzińca) znajdują się krużganki. W murach fasady umieszczone są duże ostrołukowe, gotyckie okna. W piwnicach wież niegdyś było więzienie.

Nidzica ciekawostki zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki w Nidzicy od strony dziedzińca

6) Pod koniec XV wieku zamek otoczono murem zewnętrznym, na którym były dwie basteje (to coś między basztą a bastionem). Na zbudowanym w XVI wieku otoczonym murem przedzamczu m.in. były stajnie i miejsca pracy rzemieślników.

7) W latach 1806-1812 (z przerwami) w zamku stacjonowali francuscy żołnierze, którzy dokonali tu wielu zniszczeń. Zamek przed dewastacją został uratowany przez radcę sądowego Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa (1821-1891), którego pomysłem było przeznaczenie twierdzy na siedzibę sądu, prywatne mieszkania i więzienie. Dziś obok zamku stoi upamiętniający jego osobę pomnik.

Powojenna odbudowa zamku zakończyła się w 1965 roku.

Nidzica ciekawostki zamek krzyżacki
Nidzica, wieża obok zamku krzyżackiego

8) Obecnie na zamku są: Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, biblioteka publiczna, galeria, restauracja, a także hotel. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, a wejście do muzeum i zwiedzanie zamku z przewodnikiem płatne.

Nidzica – inne ciekawostki

9) U podnóża zamku w 1868 r. wybudowano browar Schlossbraurei Neidenburg. Po II wojnie światowej produkowano tu oranżadę, potem wina owocowe. Obecnie powstają tu miody pitne.

10) 2 kilometry od Nidzicy, we wsi Tatary leży ogromny kamień (19 m obwodu, 2 m wysokości, 6,5 m długości i 4 m szerokości.

11) 10 km od Nidzicy jest rezerwat krajobrazowo-geomorfologiczny „Źródła Rzeki Łyny”. W dolinie na obszarze ponad 120 ha rośnie Ponad 120-letni las liściasty.

Ciekawostki o Nidzicy i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Iłża
> Jastrzębie-Zdrój
> Koszalin