Zadziwiające fakty o Pasłęku, woj. warmińsko-mazurskie

kościół św. Bartłomieja Pasłęk ciekawostki atrakcje zabytki

Pasłęk ciekawostki i informacje, które warto znać. Zabytki, ciekawe miejsca, zamek krzyżacki

Miasto Pasłęk – fakty

1) Pasłęk, to ok. 13-tysięczne miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Pasłęk. Leży nad Jeziorem Pasłęckim, skraju Pojezierza Iławskiego.

2) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1297 roku czyli ponad 700 lat temu.

zamek krzyżacki Pasłęk ciekawostki atrakcje zabytki
zamek krzyżacki Pasłęk ciekawostki atrakcje zabytki

Pasłęk zabytki, co zobaczyć

3) Zamek w Pasłęku zbudowali Krzyżacy około 1318 roku, w miejscu wcześniejszego grodu. Po zniszczeniach II wojny światowej, został odbudowany. Mieści się w nim m.in Izba Pamięci, gdzie można poznać dzieje Pasłęka. Adres: Plac św. Wojciecha 5.

4) Gotycki ratusz (ul. B. Chrobrego) zbudowano w połowie XV wieku. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej odremontowano go w latach 1959-1961. Obecnie jest w nim m.in. biblioteka.

baszta Biały Płaszcz mury Pasłęk ciekawostki atrakcje zabytki
Baszta Biały Płaszcz i fragment murów obronnych. Pasłęk ciekawostki

5) Gotycki Kościół św. Bartłomieja zbudowano w I połowie XIV wieku. Barokowy hełm świątyni spłonął w 1922 r. Wystrój wnętrza jest neogotycki, a ołtarz jest barokowy. Organy zbudowano w 1719 roku i są dziełem Andreasa Hildenbrandta, organmistrza z Gdańska.

6) Mury miejskie z trzema basztami zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Większość (długości 1200 metrów) zachowała się. Mają wysokość 8. metrów i 1,2 metra grubości.

Brama Kamienna Pasłęk ciekawostki atrakcje zabytki
Brama Kamienna. Pasłęk ciekawostki, atrakcje, zabytki

Pasłęk ciekawostki

7) Oceniono, że po zakończeniu II wojny światowej zniszczone zostało 80% zabudowy miasta. Uściślijmy: podczas zdobywania miasta, zbytnio nie ucierpiało. Gdy wkroczyły tu wojska sowieckie, dokonały ogromnych zniszczeń zabudowy. Zrabowano wtedy przedmioty przedstawiające jakąś wartość.

8) Obok XIV-wiecznej Bramy Młyńskiej (jednej z trzech dawnych bram do miasta) w 2019 r. wbudowano kulę armatnią z okresu potopu szwedzkiego. Obok bramy stoją dwie zrekonstruowane armaty, przy pomocy których wojska szwedzkie próbowali zdobyć miasto podczas potopu szwedzkiego, wiosną 1659 roku. Ta brama do XIX wieku była wyższa, jednak jej górną część rozebrano. Po zniszczeniach podczas wojny, została odbudowana.

makieta średniowiecznego Pasłęka warmińsko-mazurskie
Makieta średniowiecznego Pasłęka, z prawej zamek

9) Jak wyglądała średniowieczna zabudowa Pasłęka wraz z murami miejskimi? Można to zobaczy na metalowej makiecie, stojącej w pobliżu baszty Biały Płaszcz.

10) Mieszkańcy Pasłęka w wakacje nad Jeziorem Pasłęckim mają do dyspozycji plażę i kąpielisko.

11) Neogotycka cerkiew NMP z 1855 r. początkowo była kościołem św. Józefa.

12) Klub sportowy Polonia Pasłęk założono w 1950 roku i kilkukrotnie zmieniano jego nazwę. Stadiom Miejski po przebudowie w latach 2011-2012 ma 1450 miejsc.

Pasłęk ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: kościół św. Bartłomieja, widziany od ratusza

Zobacz też:
> Ryn, woj. warmińsko-mazurskie
> Ciekawostki o Elblągu