bowling kręgle ciekawostki

Jeśli lubisz grać w kręgle czyli bowling

Czas czytania:2 minut/y, 44 sekund/y

Pamiętasz amerykańską kreskówkę o rodzinie Flinstonów? Ci jaskiniowcy uwielbiali grać w kręgle. Flinstonowie rzucali kamienną kulą w kamienne kręgle. O dziwo, rzeczywistość niewiele różniła się od kreskówki

W latach trzydziestych XX wieku brytyjski antropolog Sir Flinders Petrie w dziecięcym grobie w Egipcie odkrył zestaw przedmiotów, które według niego służyły do prymitywnej formy gry w kręgle. To oznacza, że historia gry w kręgle sięga 3200 roku p.n.e. Tak, tak – kręgle mają już ponad 5 tysięcy lat.

Skoro w egipskim grobowcu odnaleziono zestaw do gry w kręgle, najprawdopodobniej grę tę znali także Rzymianie. Według historyków, gra była popularna także wśród Fenicjan i Kartagińczyków. W XIV-wiecznej Anglii zainteresowanie grą w kręgle było tak duże, że król Edward III w 1366 roku zakazał tej rozrywki. Dzięki temu rycerze mogli więcej czasu spędzać na szkoleniu się łucznictwa.

USA. Były kręgle, jest bowling

Rozkwit tej dyscypliny sportu nastąpił stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku. Wtedy to do Stanów Zjednoczonych przybywali z Europy emigranci. Kręgle trafiły tu wraz z imigrantami z Niemiec. Wkrótce w Stanach ustalono nowe zasady gry, którą nazwano bowlingiem. Jedną ze zmian było dołożenie dziesiątego kręgla. Amerykanom tak spodobał się bowling, że wkrótce stał się grą hazardową. Nic więc dziwnego, że w 1841 roku w stanie Connecticut zakazano bowlingu.

W ostatnich latach do gry w kręgle wprowadzono wiele ułatwień. Obecnie w wielu miejscach gra się na specjalnych torach, a kręgle ustawia automat, więc gracze nie muszą już własnoręcznie ustawiać strąconych kręgli. Najlepsi grają w mistrzostwach świata, jednak gra nie wymaga dużych umiejętności, więc każdy z nas w dowolnej chwili może chwycić kulę i zagrać.

Słowniczek

Kręgle (ang. bowling) – rodzaj gry w kule, polegający na strącaniu nimi 9. lub 10. ciężkich pionów, zwanych kręglami. Kręgle dzielą się na: kręgle parkietowe, kręgle klasyczne oraz bowling.

Kręgle klasyczne rozwinęły się jedynie w Europie (federacje w tej dyscyplinie posiadają także Brazylijczycy i Australijczycy). Natomiast bowling jest rozpowszechniony na całym świecie, dlatego większość ludzi słysząc “kręgle”, ma na myśli bowling.

Kula do kręgli (bowling) ma średnicę 160-218 mm. Znajdują się w niej dwa lub więcej otwory na palce. Parkiet ma 18 metrów długości, 1 metr szerokości. Po bokach znajdują się rowy umożliwiające powrót kuli, która wypadła z toru. Kręgle mają 38 cm wysokości i 12 cm szerokości. Waga pojedynczego kręgla powinna wynosić od 1,47 kg do 1,64 kg.

Bowling – najpopularniejsza odmiana gry w kręgle. Zasady gry: dziesięć pinów (kręgli) ustawionych jest w trójkąt. Gracz ma za zadanie strącić je, w jak najmniejszej liczbie rzutów kulą. Aby strącić je wszystkie w pierwszym rzucie należy uderzyć kulą między pierwszy a trzeci pin (kręgiel) – w przypadku graczy praworęcznych. Między pierwszy a drugi pin dla osób leworęcznych. Gra składa się z dziesięciu rund dla każdego gracza. Na początku każdej rundy piny są ponownie ustawiane. W każdej rundzie gracz ma dwa rzuty. Runda kończy się, gdy zawodnik strąci wszystkie piny, bądź skończą mu się rzuty. Za każdy strącony pin gracz dostaje 1 punkt.

Kulę chwytamy wkładając do otworów cały kciuk oraz palce środkowy i serdeczny. Ważne jest, żeby otwory były jak najbardziej dopasowane oraz w odległości takiej, która umożliwia pewny chwyt i trzymanie kuli. Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się z czterech kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu. Ostatni, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi (dla graczy praworęcznych).
(Na podstawie Wikipedii)

książka reklamowa z humorem Poprzedni post Książka reklamowa z rysunkami Sadurskiego i humorem
papieros samochód tapicerka dym papierosowy Następny post Samochód. Jak zneutralizować zapach dymu papierosowego