wątroba ciekawostki człowiek narządy wewnętrzne

Jak pracuje wątroba?

Czas czytania:1 minut/y, 58 sekund/y

Wątroba ciekawostki

Mamy w swoim ciele fabrykę, która waży około 1,4 kg i pracuje 24 godziny na dobę. To wątroba, najcięższy, a zarazem jeden z najważniejszych organów wewnętrznych

Ten pracowity gruczoł służy jednocześnie jako magazyn, ośrodek produkcyjny i zakład przetwórczy. Każda z tych funkcji obejmuje tak wiele podzadań, że bez wątroby nasze ciało po prostu przestałoby funkcjonować.

Jedną z głównych ról wątroby jest filtrowanie krwi, dostarczanej w regularnych odstępach czasu z dwóch źródeł: tętnicy wątrobowej, doprowadzającej krew z serca i żyły wrotnej, doprowadzającej krew z jelit. Do wątroby dostarczane są składniki odżywcze, które są sortowane, przetwarzane i magazynowane za pomocą tysięcy malutkich wewnętrznych przetwórni, zwanych zrazikami wątrobowymi.

Krew dostarcza tlenu

Razem z krwią dostarczany jest tlen niezbędnym do funkcjonowania wątroby. Krew napływająca z jelit zawiera węglowodany, tłuszcze, witaminy i inne składniki odżywcze ze zjadanego pożywienia. Są one przetwarzane w różny sposób. Węglowodany są rozkładane na cukry, będące źródłem energii, kiedy przefiltrowana krew trafia z powrotem z wątroby. Czasami zostają składniki odżywcze, których ciało nie potrzebuje od razu. Wtedy wątroba je zatrzymuje i magazynuje. Działa jak spiżarnia, do której ciało może sięgnąć, gdy składniki odżywcze znów będą mu potrzebne.

Krew wpływająca do wątroby nie zawsze zawiera dobre rzeczy. Zawiera też toksyny i produkty uboczne, których ciało nie może użyć. Wątroba bacznie im się przygląda. Bezużyteczne lub toksyczne związki przekształca w produkty nieszkodliwe dla ciała, albo izoluje i odsyła przez nerki i jelita na zewnątrz.

Wątroba ciekawostki – twoja fabryka

Nie nazywalibyśmy wątroby fabryką, gdyby czegoś nie produkowała. Organ wytwarza wszystko, od białek osocza krwi, które przenoszą kwasy tłuszczowe i ułatwiają krzepnięcie krwi, po cholesterol, który bierze udział w produkcji hormonów. Wątroba produkuje też witaminę D i substancje ułatwiające trawienie.

Jednym z najważniejszych produktów jest żółć. Działająca jak przyjazna środowisku przetwórnia, wątroba, wykorzystując hepatocyty, przekształca toksyczne odpady w gorzką, zielonkawą wydzielinę. Wyprodukowana żółć dostaje się kanalikami do małego pojemnika pod wątrobą, zwanego pęcherzykiem żółciowym. Następnie jest wydzielana do dwunastnicy, gdzie pomaga rozkładać tłuszcze, zabijać zarazki i neutralizować soki trawienne. Żółć pomaga też wątrobie pozbyć się innych toksyn i produktów ubocznych.

Wątroba to niezwykle sprawny organ, spełniający liczne zadania. Żeby tak skomplikowany system działał sprawnie, trzeba utrzymywać go w dobrej kondycji i nie przeciążać nadmierną ilością toksyn. Nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie tej fabryki.

Wątroba ciekawostki. Tekst: Marta Kmiecik
dietetyk kliniczny, fitoterapeuta
martakmiecik.blogspot.com / Artelis.pl

Zobacz też:
> Pasta do zębów ciekawostki
> Ciekawostki o sercu

papierosy nałóg jak rzucić palenie dowcipy o papierosach Poprzedni post 10 podpowiedzi, które pomogą rzucić palenie
Szczepan Sadurski rysunki USA Japonia humor Następny post Sadurski – nagrody, ciekawostki