serce ciekawostki o sercu

Ciekawostki o sercu

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Serce ciekawostki i najważniejsze informacje o sercu. Narząd, symbolika, choroby…

Serce – podstawowe informacje

1) Serce, to centralny punkt układu krwionośnego człowieka. Składa się z dwóch przedsionków, dwóch komór i naczyń włosowatych. Większa część serca leży po lewej stronie.

2) Zatrzymanie akcji serca nie jest równoznaczne ze zgonem. Dopiero, gdy ostatni impuls przebiegnie przez mózg i nastąpi jego śmierć, pacjent może być uznany za zmarłego. Dawniej nie reanimowano osób, u których nie wyczuwało się bicia serca. Od momentu zatrzymania serca jest pięć minut, aby przystąpić do reanimacji i tym samym zapobiec śmierci mózgu.

3) W ciągu jednej minuty serce pompuje 6-7 litrów krwi. Dziennie przepompowuje około 7 tysięcy litrów krwi.

4) Serce noworodka waży nieco więcej, niż 20 gram. Dorosły człowiek ma serce o wadze około pół kilograma.

5) Aby zapobiec chorobom serca należy unikać stresu, używek, takich jak papierosy, alkohol czy mocna kawa. Nie bez znaczenia jest też dieta, oparta o zdrowe oleje roślinne oraz warzywa i dobrej jakości mięso.

serce ciekawostki o sercu
Wykres pokazujący bicie ludzkiego serca

Przeszczepy serca i sztuczne serce

6) W 1985 roku Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy przeszczep serca w Polsce. Choć sam przeszczep był udany, u pacjenta wdała się sepsa. Zmarł po dwóch miesiącach od operacji. Wkrótce przeszczep serca stał się rutynową operacją, choć początkowo spotykał się z oporem wśród medyków.

7) W 2018 roku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono sztuczne serce. Operacja miała miejsce w Zabrzu, a pacjent miał 67 lat. Niestety, zabiegi te nie są refundowane przez NFZ.

operacja serca serce ciekawostki o sercu
Operacja na otwartym sercu. Serce ciekawostki

Serce i medycyna

8) Nowoczesna medycyna i rozwój technologii, umożliwiają wykonanie operacji serca u nienarodzonych dzieci w łonie matki. Przy pomocy igły dociera się do serca płodu, a następnie rozszerza zastawkę. Dzięki tej metodzie, wiele dzieci ma szansę na normalne życie.

9) Wśród bliźniąt syjamskich, rodzą się też takie, które mają wspólne narządy, w tym serce. Rozdzielenie ich nie wchodzi wówczas w grę. W kilka godzin po śmierci jednego z bliźniąt, drugi umiera także na skutek zatrucia toksynami.

Symbolika serca

10) W mitologii greckiej serce uważano za najważniejszą część duszy. Wierzono, że po śmierci serce jest ważone na wadze szalkowej, by sprawdzić, czy przeważy piórko bogini symbolizującej prawdę.

11) Symbol serca jest powszechnie uważane za symbol miłości.

12) Serce jest także mistycznym symbolem chrześcijaństwa. Chrześcijanie czczą serce Jezusa, a także modlą się specjalnymi modlitwami skierowanymi do Najświętszego Serca Jezusa.

serce ciekawostki o sercu
Serce – symbol miłości

13) Słowa serce często używamy, aby podkreślić że coś jest najważniejszym punktem. Są określenia, typu: serce miasta, narodu, firmy, elektrowni atomowej, internetu.

14) O szczególnej roli serca jako symbolicznej części ludzkiego ciała świadczy fakt, ze zdarzało się wyjmować serce z klatki piersiowej zmarłego i grzebać je w innym miejscu niż resztę ciała. Dotyczyło go często znanych, wyjątkowych ludzi. Tak postąpiono m.in. z sercem Fryderyka Chopina.

Kolejne ciekawostki o sercu

15) Zmarłych faraonów pozbawiano wszystkich organów wewnętrznych, pozostawiając jedynie serce. Mózg wyjmowano przez nozdrza. Jamy ciała wypełniano wodorostami i aromatycznymi ziołami.

16) Największe serce świata należy do płetwala błękitnego i osiąga masę 200 kilogramów.

17) World Heart Day, to inaczej Światowy Dzień Serca, obchodzony w ostatnią niedzielę września. Zaś 26 października obchodzimy Światowy Dzień Transplantacji. Jest to święto wszystkich, którzy są po przeszczepach narządów, w tym po transplantacji serca.

Serce ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zębach
> Włosy
> Oczy i wzrok

dewocjonalia prezenty personalizacja Poprzedni post Dewocjonalia z personalizacją – prezenty na religijne uroczystości
cyfryzacja Następny post Skuteczniejsze państwo dzięki cyfryzacji