10 najgroźniejszych chorób w historii

choroby ciekawostki o chorobach

Przedstawiamy listę i opisy dziesięciu najgroźniejszych chorób, z którymi kiedykolwiek zmagała się ludzkość

1. Rak

Oto pierwsze miejsce na liście, ze szczególnym uwzględnieniem raka płuc, dlatego, że jest on najczęściej spotykany. Każdego roku zabija 1,38 miliona ludzi. Choroba zbiera swoje żniwo od lat i nie zanosi się, aby to się skończyło.

2. Biegunka

Każdy z nas doświadcza jej co jakiś czas. Nie przywiązujemy do niej wielkiej wagi, ale jest ona częstą przyczyną śmierci w krajach trzeciego świata oraz jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci noworodków na świecie. Biegunka powoduje odwodnienie oraz niedobór potasu, innych soli oraz wielu potrzebnych organizmowi substancji.

3. Komplikacje okołoporodowe

Do tych komplikacji zaliczamy: poważne krwotoki, infekcje, niezabezpieczone aborcje, zatory porodowe i nadciśnienie tętnicze. Rocznie umiera przez to 500 tysięcy kobiet na całym świecie. Głównie w krajach Azji oraz rejonach saharyjskich Afryki. Może to zaskakujące, ale komplikacje te są bardzo groźne również psychicznie. Dzieci, których matki umarły przy porodzie mają tendencję do obwiniania się o ich śmierć, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

4. Krztusiec

Czasem nazywany „kaszlem studni”. Zakaźna choroba, która dotyka 48,5 miliona osób na całym świecie, a prawie 300 tysięcy z tych ludzi prawdopodobnie umrze.

5. Ebola

Wirus. Nazwa wzięła się od nazwy rzeki w Republice Konga, gdzie ta choroba została wykryta po raz pierwszy. Objawia się ona wysoką gorączką, słabością mięśni i innymi symptomami, które w końcu przemieniają się w poważne krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Prościej mówiąc: chory w późnym stadium krwawi ze wszystkich otworów ciała. Wirus Eboli wciąż pozostaje nieuleczalny.

6. Ptasia grypa

Choroba, którą straszono nas kilka lat temu. Zakaźna i przenoszona przez ptactwo. Nie stanowi jednak dużego zagrożenia wśród ludzi, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad higieny. Jednak śmiertelność u zwierząt dochodzi do 100%.

7. Tężec

Dość groźna choroba. Jeśli mocno się poranimy, to warto pokusić się o zastrzyk przeciwtężcowy. Tężec to choroba śmiertelna, a zakażenie następuje głównie poprzez rany otwarte. Charakterystyczny objaw: długotrwałe napięcie włókien mięśniowych.

8. Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Najczęściej wywołują ją trujące cząsteczki gazów, nierzadko jest też skutkiem palenia tytoniu. Przewiduje się, że ta choroba będzie czwartą przyczyną śmierci do 2030 roku.

9. Choroba niedokrwienna serca

Popularny „zawał”. Schorzenie sprawia, że serce staje się niedokrwione i obumiera, tak jak każda niedokrwiona tkanka. Niektórzy szacują, że jedna na trzy osoby umrze na skutek choroby serca. Szansę zachorowania zwiększa prowadzenie siedzącego trybu życia.

10. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zwykle tę chorobę nazywamy zapaleniem opon mózgowych. Jest to nic innego, jak stan zapalny tkanek ochronnych mózgu i rdzenia kręgowego. Najczęściej powodowany jest przez infekcję. Objawy: bóle głowy, sztywnienie karku, gorączka, dezorientacja, zmieniony stan świadomości, wymioty, światłowstręt, wrażliwość na hałas. Wiele z tych symptomów może być charakterystyczne dla innych chorób, lecz wspomniane sztywnienie karku jest cechą tego właśnie schorzenia.

Ciekawostki o chorobach: Sadurski.com

Zobacz też:
> Największe epidemie i pandemie świata
> Ciekawostki o okularach
> Przesądy ciążowe