Sanktuarium Łagiewniki ciekawostki Kraków święta Faustyna

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Czas czytania:2 minut/y, 59 sekund/y

Łagiewniki ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie, Sanktuarium w Łagiewnikach

Łagiewniki

1) Łagiewniki, to obszar w Krakowie. Konkretnie, część Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.

Łagiewniki ciekawostki z historii

2) Wieś królewską Borek (obecne Łagiewniki) założono w 1373 roku.

3) Nazwa pochodzi od staropolskiego słowa: łagiewnik. Oznaczało ono bednarza, słodownika i piwowara. Tym właśnie w średniowieczu zajmowali się mieszkańcy tej osady.

4) W połowie XV wieku właścicielem Łagiewnik został szambelan krakowski. To on zbudował folwark, który 100 lat później został przekształcony w dwór kasztelański.

5) Do XVIII wieku ta prywatna osada była mała. Zmieniło się to na przełomie XIX i XX wieku, gdy odkryto tu złoża iłów łupkowych i gipsu.

6) W 1910 r. zbudowano tu przystanek kolejowy, w okresie międzywojennym docierała tu jedna z linii tramwajowych, która połączyła Kraków z wsią. W 1944 r. Łagiewniki i sąsiedni Borek Fałęcki włączono do Krakowa.

sanktuarium w Łagiewnikach bazylika Kraków
Bazylika w Łagiewnikach, z prawej wieża widokowa. Foto: Krystyna Pruchniewska / cc by-sa 4.0

Sanktuarium w Łagiewnikach, co warto zobaczyć

7) Chyba każdego, kogo spytamy z czego słyną Łagiewniki, bezbłędnie odpowie, że z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Co to jest i jak wygląda?

8) Kompleks znajduje się w Krakowie, na Łagiewnikach. Jest to miejsce kultu świętej Faustyny Kowalskiej (tak naprawdę Heleny Kowalskiej, 1905-1338), zakonnicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczki, stygmatyczki i wizjonerki. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1993 roku, potem kanonizowana w 2000 roku.

wnętrze bazyliki Łagiewniki ciekawostki Kraków
Wnętrze bazyliki. Łagiewniki ciekawostki. Foto: Zetpe0202 / cc by-sa 4.0

9) Miejsce to od lat 40. XX wieku było miejscem pielgrzymek. Szybki rozwój Sanktuarium nastąpił po tym, jak siostra Faustyna została świętą.

10) Główne budynki Sanktuarium powstały na początku XXI wieku. Na jego terenie znajdują się m.in. bazylika Bożego Miłosierdzia, zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

11) Rzymskokatolicka Bazylika Bożego Miłosierdzia stoi przy ul. Siostry Faustyny 3. Jest główną świątynią Sanktuarium. Została wybudowana w latach 1999–2002, według projektu Witolda Cęckiewicza. Może pomieścić 5 tys. wiernych, w tym 1800 na miejscach siedzących. Jest dwupoziomowa, a na dolnym poziomie jest pięć kaplic. Świątynię konsekrował Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku.

bazylika z wieży Łagiewniki ciekawostki Kraków
Bazylika Bożego Miłosierdzia sfotografowana z wieży. Łagiewniki ciekawostki. Foto: Pimke / cc by-sa 3.0

12) Najwyższym punktem jest 77-metrowej wysokości wieża, pełniąca m.in. funkcję wieży widokowej. Na wieży od 2006 r. stoi pomnik przedstawiający Jana Pawła II.

13) Obok bazyliki stoi postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

14) Na terenie Sanktuarium jest też cmentarz zakonny sióstr. W latach 1938-1966 był tu grób siostry Faustyny. Potem jej szczątki przeniesiono do klasztornej kaplicy.

15) Sanktuarium odwiedzili papieże: Jan Paweł II (rok 1997 i 2002), Benedykt XVI (2006) i Franciszek (2016).

kaplica św. Faustyny w krakowskich Łagiewnikach
Kaplica świętej Faustyny w krakowskich Łagiewnikach. Foto: Pimke / cc by-sa 3.0

Łagiewniki – kolejne informacje

16) W 2016 r. zakończono budowę przystanku kolejowego Kraków Sanktuarium. Dodajmy, że w dniach 26–31 lipca 2016 r. w Krakowie zorganizowano 31. Światowe Dni Młodzieży. Miało to miejsce drugi raz w Polsce (po raz pierwszy odbyło się w 1991 r. w Częstochowie).

17) Czym jest obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany w 1934 r. przez Eugeniusza Kizimirowskiego? Został namalowany według wskazówek siostry Faustyny. Twierdziła, że Jezus objawił się jej 22 lutego 1931 roku, gdy była w klasztorze w Płocku. Dodajmy, że gdy obraz był już gotowy, wizerunek Jezusa nie spodobał się siostrze Faustynie. Obecnie, od 2005 r. obraz znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie.

18) Łagiewniki, to także wsie w województwie dolnośląskim, lubelskim, zachodniopomorskim i na Wielkopolsce.

Łagiewniki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Licheń Stary i bazylika
> Chrystus w Świebodzinie

atrakcje na event Łódź atrakcja imprezy województwo łódzkie Poprzedni post Atrakcje na firmowy event Łódź i woj. łódzkie
rzeka Świder Józefów ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Ciekawostki o Józefowie pod Warszawą