Nowy Rynek Rostock ciekawostki

Rostock, niemieckie miasto – fakty, ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 2 sekund/y

Z czego słynie Rostock ciekawostki, które zainteresują. Historia miasta, jego atrakcje, zabytki. Co zobaczyć w Rostocku

Rostock – fakty

1) Rostock, to miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Maklemburgia – Pomorze Przednie. Leży nad rzeką Warnow, kilkanaście kilometrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Mieszka tu ponad 200 tys. ludzi.

2) To trzeci po Lubece i Kilonii pod względem wielkości, niemiecki port morski.

3) Po wojnie Rostock znalazł się w granicach NRD. Po zjednoczeniu Niemiec (1990) wielu mieszkańców przeprowadziło się do zachodniej części kraju. Z 260-tysięcznego miasta w krótkim czasie zrobiło się miasto 200-tysięczne.

4) Nazwa Rostock pochodzi od słowa rostok, oznaczającego miejsce, w którym rozpływa się nurt rzeki.

Rostock ciekawostki ratusz
Budynek ratusza w Rostocku

Rostock ciekawostki z historii

5) Miejscowość założono w 1165 r., a prawa miejskie uzyskała w 1218 roku czyli ponad 800 lat temu.

6) W 1419 r. założono tu uniwersytet, jeden z najstarszych w Europie północnej. Już wtedy w tutejszej stoczni budowano statki i w Rostocku działała duża liczba browarów. Rostock był jednym z miast Hanzy – związku europejskich miast handlowych i był wówczas u szczytu swej świetności.

7) W latach 20. XX wieku w Rostocku działały dwie firmy produkujące samoloty: Ardo flugzengwerke i Heinkel, producent bombowców. Działały do końca II wojny światowej. To wtedy bomby lotnictwa aliantów zniszczyły miasto. Po wojnie odbudowano część zabytków.

Zabytki miasta

8) Wśród najciekawszych zabytków w Rostocku, są: ratusz stojący na Nowym Rynku, ewangelicko-augsburski, gotycki Kościół św. Piotra (odbudowany po II wojnie światowej, jego wieża jest punktem widokowym) i gotycki Kościół Mariacki (Mariankirche), w którym jest zegar astronomiczny z XV-XVII wieku. Dodamy, że w Rostocku zachowały się fragmenty murów obronnych, na których są cztery bramy.

Rostock ciekawostki Warnemuende plaża
Rostock ciekawostki: plaża w dzielnicy Warnemünde, zdjęcie z latarni morskiej

Ciekawostki o Rostocku

9) Miasto może poszczycić się piękną plażą nad Bałtykiem. Jest w dzielnicy Warnemünde. Kursują stąd promy do Szwecji i Danii.

10) Uniwersytet założono w Rostocku w 1419 roku. Obecnie jest to uczelnia publiczna, w której kształci się 15 tys. studentów.

11) Hansa Rostock, to klub piłkarski założony w 1965 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Osteseestadion – stadionie otwartym w 1954 roku. Obiekt może pomieścić 29 tys. widzów.

12) Wśród kilkunastu miast partnerskich Rostocku, jest Szczecin.

Rostock ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Nowy Rynek w Rostocku

Zdjęcia (3) (c): A.Savin / FAL

Zobacz też:
> Największe miasta w Niemczech
> Frankfurt nad Menem

materiały budowlane Poprzedni post Materiały budowlane – TOP 10
Parlament Europejski Die PARTEI wybory Następny post Die PARTEI – partia satyryczna startuje do Parlamentu Europejskiego