Nie tylko Egipt. Wszystko o piramidach

piramidy ciekawostki o piramidach piramida

Piramidy ciekawostki o piramidach

Piramidy faraonów egipskich w Gizie są najwyższe, ale starożytne grobowce w kształcie piramid istnieją też w innych krajach. W Sudanie jest ich najwięcej. Władze Chin zaprzeczają w istnienie w tym kraju piramid, choć istnieją ich zdjęcia. Gdzie w Polsce można zobaczyć budowle w kształcie piramid?

Piramidy ciekawostki

* Piramidy, to zwykle grobowce budowane dla osób zmarłych. Choć niektóre budowle w kształcie piramid nie były grobami i służyły do celów religijnych.

* Piramidy powstawały w różnych krajach. Budowano je w Iraku, Sudanie, w Indonezji, Meksyku, Boliwii i Peru. Także w Belize, we Włoszech, na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie). Ale najbardziej znane są piramidy w Egipcie.

Piramidy egipskie

* Do naszych czasów zachowało się w Egipcie 138 piramid.

* Wybudowanie najwyższych piramid trwało przez lata. Budowę nadzorowali osobiście przyszli lokatorzy piramid.

* Piramidy miały przetrwać jak najdłużej, a osobom pochowanym w środku, miały pomóc w ich „życiu po śmieci„. To dlatego w grobowcu obok ciała gromadzono dużą ilość przedmiotów, w tym przedmioty codziennego użytku oraz drogocenną biżuterię.

piramidy egipskie ciekawostki o piramidach piramida

Słynne piramidy egipskie w Gizie znamy wszyscy. Piramidy ciekawostki

* Zanim zaczęto budować ogromne piramidy o płaskich ścianach (mające kształt ostrosłupa), budowano piramidy schodkowe. W Sakkarze ok. 2650 r. wybudowano piramidę schodkową dla faraona Dżesera. To największa piramida schodkowa.

* Największe piramidy świata powstawały w starożytnym Egipcie, w mieście Giza. Były to grobowce władców – faraonów, ich żon oraz ważnych dostojników państwa. Obecnie jest to największa atrakcja turystyczna Egiptu.

* Piramida Cheopsa ma wysokość 147 metrów i boki o długości 227 metrów. Boki tej piramidy mają kąt 51°52”.

Uxmal Meksyk piramidy ciekawostki o piramidach piramida

Piramida schodkowa w jednym z największych miast Majów – Uxmal, w Meksyku

* Obliczono, że na budowę piramidy Cheopsa zużyto 2,3 bloków skalnych, ważących łącznie 5,9 mln ton.

* Ocenia się, że piramidę Cheopsa budowało co najmniej 20 tysięcy robotników, przez 23 lata.

* Do budowy piramid egipskich używano zaprawy o nieznanym do dziś składzie. Dzięki niej budowle przez tysiące lat nie rozpadły się na kawałki.

* Niezależnie pod pory dnia i pory roku, trzy największe piramidy egipskie zachowują wewnątrz stałą temperaturę – 20 stopni Celsjusza.

* Budując duże piramidy, tworzono wewnątrz pułapki dla złodziei i tych, którzy niepowołani chcieliby się dostać do środka. Straszono też klątwami i śmiercią. Nie przeszkodziło to w splądrowaniu i ograbieniu wielu piramid.

Teotihuacan Meksyk piramidy ciekawostki o piramidach piramida

Ogromna piramida w Teotihuacan, w Meksyku. Piramidy ciekawostki

* Niemal wszystkie piramidy egipskie zbudowano na zachodnim brzegu rzeki Nil. Według wierzeń, ta ziemia należała do zmarłych.

* Przez 5 tysięcy lat, aż do XIX wieku, piramida Cheopsa była najwyższą budowlą na świecie.

* Podobno piramidy egipskie oraz Wielki Mur Chiński, to budowle, które widać z kosmosu. Przy sprzyjającej pogodzie na pewno widać je z gór Izraela.

* Piramida Cheopsa była jednym z Siedmiu Cudów świata starożytnego. I jedynym z cudów starożytnej architektury, która dotrwała do obecnych czasów.

* Po wybudowaniu piramidy faraona Cheopsa i kilku sąsiednich w Gizie, nie budowano już tak ogromnych piramid. Państwa nie było już stać na finansowanie takich budowli.

Uxmal Meksyk piramida

Piramida Czarownika. Uxmal, Meksyk (inne ujęcie wyżej)

Piramidy w Sudanie

* W Sudanie, podobnie jak w Egipcie, budowano piramidy. I jest ich tu dwa razy więcej niż w Egipcie, bo ćwierć tysiąca, choć nie są tak wielkie. Największy i najsłynniejszy zbiór piramid znajduje się w Meroe, starożytnej stolicy państwa Kusz. Powstały one między IV wiekiem p.n.e. a IV wiekiem naszej ery.

> Sudan ciekawostki

piramidy Sudan Chartum ciekawostki o piramidach piramida

Sudan, jedna z piramid w Chartum

Piramidy na świecie

* W Ameryce piramidy budowali Indianie Majowie i Aztekowie. Tu najbardziej znanymi piramidami są: Piramida Słońca i Piramida Księżyca w Teotihuacánie, Świątynia Inskrypcji w Palenque, Piramida Nisz w El Tajín.

Tikal Gwatemala piramida

Tikal, Gwatemala. Ciekawostki o piramidach

* XV-wieczna budowla w kształcie piramidy zbudowana na wyspie Jawa w Indonezji, była nie grobowcem, lecz świątynią.

* Trzy piramidy z kamienia (najwyższa ma 150 metrów wysokości) znajdują się 40 km od Mediolanu we Włoszech. Zostały odkryte przez satelitę, gdyż nikt wcześniej nie dostrzegł, że góry pokryte trawą mogą być dziełem człowieka. Sposób budowy i położenie względem gwiazd wskazują na podobieństwo z piramidami egipskimi.

* Na wyspie Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie) znajduje się kilka sześciostopniowych piramid. Postały prawdopodobnie w XIX wieku, nie wiadomo w jakim celu.

Cancun Meksyk piramidy ciekawostki o piramidach piramida

Piramida Kukulkana Cziczen Itza na półwyspie Jukatan w Meksyku

Tajemnicze piramidy chińskie

* 40 grobowców w kształcie piramid (m.in. Biała Piramida) – takie cmentarzysko z III w. p.n.e. znajduje się w Chinach, w pobliżu miasta Xian. Obecnie porośnięte zielenią i krzakami, jest badane przez archeologów. Te piramidy nie budowano z kamienia, lecz z ziemi i gliny, dlatego są nieodporne za działanie czasu i pogody. A może powyższe informacje, to tylko medialne plotki? W każdym razie zdjęcia zrobione przez amerykańskich pilotów przedstawiające piramidy i tajemnicze zaprzeczenia chińskich władz, wzbudzają duże zainteresowanie. A może faktycznie chińskie piramidy nie istnieją? Podobno można je zobaczyć na Google Earth, są 80 km od Xian.

Luwr Paryż

Najsłynniejsza współczesna piramida przed Luwrem, w Paryżu

Piramidy w Polsce

* Grobowce w kształcie piramid budowano także w Polsce, choć już w całkiem nieodległym od nas czasie. Koło Gołdapi na Mazurach jest XIX-wieczny grobowiec wysokości ok. 10 metrów. Piramidy są też w Aleksandrowie Kujawskim, Łaziskach, Karczewie i Burdzach.

Piramidy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Piramidy egipskie ciekawostki
> Hongkong atrakcje
> Kuwejt ciekawostki