Jaki rower kupić dziecku?

jaki rower kupić dziecku

Choć rower, jako prezent, przyjęło się dawać dziecku głównie z okazji pierwszej komunii, to istnieje przecież wiele innych istotnych dat, które mogą być pretekstem do podarowania go naszym pociechom. Mogą to być chociażby urodziny. Jaki rower wybrać na taki prezent, aby dziecko miało z niego zarówno pożytek, jak i radość?

Rower dla najmłodszych

Pierwszym wyborem, dla malutkich dzieci, które ukończyły około 2 lat, będą na pewno rowerki biegowe, które jeszcze nie opierają się na napędzie złożonym z pedałów i łańcucha, a pomogą maluchom odnaleźć się w prowadzeniu swojego pierwszego pojazdu. Później przychodzi pora na małe rowerki dziecięce, do których można przymocować boczne kółka, które nie pozwolą dziecku przewrócić się na bok, kiedy nie nabędzie ono jeszcze dostatecznych umiejętności, aby samodzielnie jechać na jednośladzie. Inną opcją, aby pomóc dziecku w nauce i odnajdywaniu “czucia roweru”, jest zamontowanie pod siodełkiem specjalnej rączki, dzięki której będziemy mogli utrzymać dziecko w pionie, w momencie, kiedy przechyli się zbyt mocno na bok.

Co z nastolatkami?

Z rowerów typowo dziecięcych, mali rowerzyści wyrastają zazwyczaj między szóstym a ósmym rokiem życia. Od tego momentu przychodzi pora, aby dziecko podjęło już na dobre wyzwanie i spróbowało sił na “pełnoprawnym” rowerze z przerzutkami i kompletem akcesoriów. Aż do momentu zmiany roweru na taki, który przeznaczony jest dla dorosłych użytkowników, czyli do wielkości ramy ok. 16-17” na rynku mamy do czynienia w zasadzie wyłącznie z rowerami górskimi. Takie rowery zapewniają bardzo dobre czucie pojazdu i łatwość manewrowania między przeszkodami i na zakrętach. Mają też solidną konstrukcję i dosyć szerokie opony, które pozwalają wjechać w różnego rodzaju bezdroża, co jest nie bez znaczenia dla dziecięcej chęci poznawania świata. Czasami można spotkać się też z małymi wersjami rowerów miejskich, tzw. holenderek, ale znajdziemy je na rynku właściwie tylko w wersjach damskich, bo są to rowery, w których bardziej chodzi o styl, niż o funkcjonalność.

Jakiej firmy rower wybrać?

Dzieci mają to do siebie, że bardzo szybko rosną i w związku z tym często trzeba wymieniać im buty, ubrania itp. Podobnie sprawa wygląda z rowerami. Trudno sprezentować dziecku rower, który posłuży mu przez dłużej niż 3 sezony. Z tego względu zazwyczaj nie chcemy za bardzo za taki rower przepłacić. Jeśli chodzi o rowerki dziecięce to jedną z najpopularniejszych firm na polskim rynku jest firma PUKY. Jej oferta nie jest może akurat szczególnie tania, ale zawarte w niej rowerki mają długą żywotność i bardzo łatwo jest je później sprzedać na rynku wtórnym. Co się zaś tyczy rowerów dla nieco starszych dzieci, najrozsądniejszym wyborem będzie rower marki Kellys, Kross lub ewentualnie Merida. Można je znaleźć np. na https://www.bikesalon.pl/row*ry-crossowe/kellys. Te firmy oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny i jeśli nie chcemy przepłacić przy zakupie, a jednocześnie pragniemy, aby nasze dziecko miało dużo satysfakcji z jazdy, to wybór roweru którejś z tych trzech firm, powinien nas zadowolić.

Dziękujemy za współpracę. Link zdjęty 16.01.2012. W przypadku chęci wznowienia, prosimy o kontakt.