e-odpady elektroodpady ciekawostki-recykling elektrośmieci e-waste

Elektroodpady – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 51 sekund/y

10 ciekawostek o elektroodpadach. Problem elektrośmieci na świecie

Czym są elektroodpady?

1) Elektroodpady (elektrośmieci), to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W skrócie i ogólnie: komputery, drukarki, telewizory, radioodbiorniki, narzędzia elektryczne, kamery video, sprzęt gospodarstwa domowego (np. lodówki, pralki, zmywarki, mikrofalówki, odkurzacze), wiertarki, itd. Ponieważ urządzenia te zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia oraz trujące, nie mogą być wyrzucane wraz z innymi odpadami. Regulują to przepisy.

2) Wśród niebezpiecznych substancji znajdujących się w elektronice są m.in. rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, związki chemiczne PCB, R-12, azbest.

3) Co roku świat produkuje elektrośmieci o ciężarze: ponad 40 mln ton, mających wartość ok. 19 mld dolarów. I nie są to już liczby aktualne, bo z roku na rok liczby te rosną.

4) Niestety mnie ma obecnie innego sposobu na sortowanie elektrośmieci, niż sortowanie ręczne. Dzięki umiejętnemu oddzielaniu poszczególnych elementów, można odzyskać cenne surowce, znajdujące się w ich składzie. Na przykład płytka z obwodem drukowanym zawiera 16% miedzi, 4% cyny, ok. 3% żelaza i ferrytu i 2% niklu.

Elektroodpady na świecie

5) W 2017 r. światowa gospodarka wytworzyła niemal 50 mln ton elektroodpadów czyli 6,6 kg na jednego mieszkańca naszej planety. Bardziej obrazowo: e-odpady ważyły tyle, co 4,5 tysiąca wież Eiffla.

6) Zdecydowanie najwięcej elektroodpadów powstaje w Chinach (7,2 mld ton) i USA (6,3 mld ton). Kolejne kraje z czołówki, to Japonia (2,1), Indie (2), Niemcy (1,9) i Brazylia (1,5 mld ton).

e-odpady elektroodpady ciekawostki-recykling elektrośmieci e-waste
Produkujemy coraz więcej elektroodpadów. To coraz większy problem współczesnego świata

7) Tylko 41 krajów gromadzi dane statystyczne zagospodarowania e-odpadów.

8) Według raportu ONZ ponad 90% elektrośmieci z państw wysokouprzemysłowionych, wywożonych jest drogą morską do Afryki i Azji. Najwięcej trafia do Ghany, Nigerii, Chin, Pakistanu i Indii.

9) Różne są formy zachęcania do oddawania elektrośmieci. Na przykład przed świętami Bożego Narodzenia niektóre sieci handlowe przekazują choinki w zamian za dostarczenie e-odpadów.

Elektryczny samochód na odpady

10) 2019. Miasto York (północna Anglia) przetestuje elektryczny samochód do zbierania elektroodpadów. 27-tonowa ciężarówka ładowana akumulatorami litowo-jonowymi będzie pracować na krótkich, miejskich trasach przez 10 godzin w ciągu dnia, na jednym ładowaniu.

Ciekawostki o elektrośmieciach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Torby foliowe – ciekawostki
> Ciekawostki o recyklingu
> Recykling puszek po napojach

notariusz dowcipy o notariuszach kawały notariusze humor Poprzedni post Dowcipy o notariuszach
hotel kasyno Caesars Palace noc fontanna Nevada kasyna Następny post Niezwykłe ciekawostki o kasynach