Indie. Miasto Lucknow i Rumi Darwaza

Lucknow Uttar Pradesh Indie zabytki Rumi Darwaza

Lucknow, stan Uttar Pradesh, Indie – ciekawostki, zabytki, atrakcje. Wesoły Wieżowiec przed Rumi Darwaza, symbolem miasta

Rumi Darwaza – Brama Turecka

1) Rumi Darwaza, zwana też Turecką Bramą, znajduje się w indyjskim mieście Lucknow. Stoi obok innych zabytków: XVIII-wiecznego kompleksu Bara Imambara (Asfi Imambara), Teele Wali Masjid oraz pomnika Chota Imambara (Imambara Hussainabad Mubarak).

2) Została zbudowana w 1784 roku przez króla Asaf-ud-Daula (1748-1797). Architektonicznie była wzorowana na Sublime Porte (Osmańskich wrotach) wybudowanych w Konstantynopolu (obecnie Stambuł).

3) Ta 18-metrowej wysokości brama jest znanym symbolem miasta Lucknow.

4) Uważa się, że nazwa Rumi Darwaza nawiązuje do słowa Rum. Świat islamski tak nazywał region Anatolii (Azji Mniejszej).

5) W październiku 2021 r. przed Rumi Darwaza został sfotografowany Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). Symboliczną siedzibę międzynarodowej organizacji Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) sfotografował tu artysta Santosh Paliwal, ambasador organizacji w Indiach. Partia Dobrego Humoru powstała w Polsce, w 2001 roku czyli 20 lat temu.

Lucknow Uttar Pradesh Indie zabytki Rumi Darwaza Happy Skyscraper
Happy Skyscraper w Lucknow Uttar Pradesh, sfotografowany przed Rumi Darwaza

Ciekawostki o mieście Lucknow

6) Liczące 5 milionów mieszkańców miasto Lucknow znajduje się w północnej części Indii. Jest stolicą stanu Uttar Pradesh. Leży nad rzeką Gomti (Gomati), dopływam Gangesu.

7) W tej części Indii w zimie (od grudnia do lutego) jest to wilgotno, a latem (od połowy czerwca do połowy września jest gorąco oraz sucho i jest wtedy pora deszczowa.

8) Miasto słynie ze słodkich i pachnących owoców mango dasheri, które są eksportowane do wielu krajów. Ta odmiana powstała w XVIII wieku, w wiosce Kakori; aktualnie jest to dzielnica Lucknow. Owoce obecnie uprawiane są w całych Indiach.

9) Wśród zabytków Lucknow są m.in.: zbudowany w połowie XIX wieku pałac Kajsar Bagh, Pałac Parasolki (Ćattar Manzil), mający złota kopułę w kształcie parasolki i pawilon Bara Imambara.

10) 67-metrowa wieża zegarowa Ghanta Ghar w Lucknow przypomina londyńskiego Big Bena. To najwyższa wieża zegarowa w Indiach.

11) W Lucknow jest ogród Sikandar Bagh (nazwany imieniem ukochanej żony Wadżida Ali Śaha). Obecnie jest tu Narodowy Ogród Botaniczny.

12) Od 2017 r. w Lucknow działa metro. Mówią, że to najszybciej budowany system metra na świecie. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 2014 roku.

13) W Amausi, dzielnicy Lucknow znajduje się Międzynarodowy port lotniczy Chaudhary Charan Singh.

14) W 2004 r. Bank Światowy zbadał, że miasto Lucknow było na 7. miejscu na świecie pod względem zanieczyszczenia powietrza.

Lucknow Uttar Pradesh: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bolywood – ciekawostki
> Waranasi
> Wesoły Wieżowiec w New Delhi
> Goa