Grzegorz Rosiński, aukcje komiksów, wystawy

DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Thorgal na znaczkach

Belgijska poczta uczciła bohatera słynnego komiksu, rysowanego przez Grzegorza Rosińskiego

Bpost, spółka pocztowa z Belgii, wypuściła na rynek znaczki, które ucieszą nie tylko polskich miłośników komiksu. Znaczki przedstawiające Thorgala mają format 40,20 x 27,66 milimetrów. Jeden arkusz (prezentujemy go powyżej) ma pięć znaczków i kosztuje 7,20 euro. Rysunki znajdujące się na znaczkach wykonał oczywiście Grzegorz Rosiński, a autorką projektu jest Myriam Voz.

Thorgal, to postać z komiksu Jean Van Hamme’a (scenariusz) oraz Polaka, Grzegorza Rosińskiego (rysunki). Ukazało się szereg albumów, których Thorgal był bohaterem, także w języku polskim.
2015-03-03

Pierwsza aukcja komiksu i animacji w Sopocie

Odbędzie się 7 lutego 2015 r. w Sopockim Domu Aukcyjnym

7 lutego 2015 r. o godz. 17.00 w Sopockim Domu Aukcyjnym (Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43) rozpocznie się pierwsza aukcja komiksu i animacji, na którą portal Sadurski.com zaprasza wraz z Wojtkiem Łowickim. A już od 2 lutego na przedaukcyjnej aukcji można oglądać prace, które trafią na aukcję.

Katarzyna Dąbrowska z SDA tak o tym napisała:
(…) Wszystkie te prace to dzieła unikatowe, prezentujące bogactwo stylów i tematów. Prezentujemy komplety plansz komiksowych Janusza Christy, Tadeusza Baranowskiego, Szarloty Pawel, Tadeusza Raczkiewicza, czy Bogusława Polcha. Dla miłośników serialu „Stawka większa niż życie” ciekawe będą plansze z przygodami Hansa Klossa. Pewnego rodzaju perełką jest szkic „Western” Grzegorza Rosińskiego, autora odnoszącego światowy sukces, którego prace są w Polsce trudno dostępne. Ofertę klasyków znakomicie uzupełniają prace młodszych artystów, wśród których wymienić można między innymi: Przemysława TRUSTa Truścińskiego, Daniela Grzeszkiewicza i Joannę Karpowicz. Prace tych twórców komiksowych, obdarzonych ogromnym talentem i  świetnym warsztatem, pokazują, że kondycja polskiego komiksu jest znakomita i jest on szybko rozwijającym się gatunkiem artystycznym.

Po raz pierwszy w Polsce w ofercie aukcyjnej pojawiły się prace artystów zagranicznych oraz klisze animacyjne wraz z ręcznie malowanymi tłami z popularnych kreskówek. Szczególnej Państwa uwadze polecamy plansze z legendarnymi superbohaterami – Batmanem, Supermanem, Kapitanem Ameryką oraz projekt okładki do komiksu Star Trek.
2015-01-22

Wyniki trzeciej aukcji komiksów

13 listopada 2014 r. salon DESA Unicum przeprowadził aukcje komiksów i ilustracji znanych autorów

Jak było do przewidzenia, na trzeciej aukcji komiksów, do której dołączono ilustracje autorów nie związanych z komiksem czyli ilustratorów książkowych i prasowych, największą popularnością nabywców cieszyły się plansze komiksowe.

Komiksy
Sprzedano komplet siedmiu prac Henryka Jerzego Chmielewskiego (ur. 1923) przedstawiających Tytusa, Romka i ATomka. Z wyjątkiem dwóch, sprzedano 11 plansz komiksowych Janusza Christy (1934-2008), głównie z komiksami o Kajku i Kokoszu. Dużym powodzeniem cieszyły się plansze Szarloty Pawel (ur. 1950) czyli plansze komiksowe m.in. z Kleksem (sprzedano komplet). Sprzedano też komplet plansz Mieczysława Wiśniewskiego (1926-2006), znanych z komiksowej serii Kapitan Kloss i okładkę tego komiksu (cz. X „Kurierka z Londynu” za 18 tys. złotych). Sprzedano też komplet czyli trzy plansze komiksów Marek Szyszko. Wymienieni autorzy cieszyli się największym powodzeniem nieprzypadkowo, bo ich komiksy są znane i dawno weszły do kanonu kultowych komiksów polskich. Nie znalazły nabywców obie plansze Zbigniewa Kasprzaka (ur. 1956), obie Tadeusza Baranowskiego i dwie z czterech plansz Bogusława Polcha.

Ilustracje
Plansze nie-komiksowe do aukcji reklamowanej głównie jako aukcja komiksów, dodano jakby na dokładkę. To zrozumiałe, bo o ile rynek komiksów w Polsce już istnieje i ma się nieźle, a rynek na ilustracje i rysunki satyryczne w zasadzie nie istnieje. Dlatego oddzielna aukcja tylko dla takich prac, najprawdopodobniej nie zakończyła by się sukcesem, przynajmniej obecnie.

Jeśli chodzi o autorów ilustracji, największą popularnością licytujących cieszyły się prace autorów  nieżyjących. Sprzedano komplet wystawionych do sprzedaży rysunków Jerzego Flisaka (1930-2008), trzyklatkowych komiksów ze słynnym profesorem Filutkiem Zbigniewa Lengrena (1919-2003) i obie Jana Marcina Szancera (1902-1973), choć należy dodać, że nie wszystkie prace artystów, którzy już nic nie stworzą, zostały sprzedane.

Współczesnych artystów kojarzących się jako autorzy rysunków satyrycznych i humorystycznych, było kilku. Wspomniany już Jerzy Flisak, Zbigniew Lengren, Edward Lutczyn (ur. 1947), Szczepan Sadurski (ur. 1965) i Zbigniew Piotrowski (1903-1963).

Z pięciu rysunków Lutczyna (w tym projekty okładek do tygodnika Szpilki) sprzedano jeden czarno-biały, za 1500 zł. Z pięciu rysunków Sadurskiego publikowanych w latach 80-ych w Szpilkach, sprzedano dwa: Dżin z lodem za 600 zł (cena wywoławcza 400 zł) i Ale jaja (jaskiniowcy) za 800 zł (czyli za cenę wywoławczą).
2014-11-15

Trzy komiksowe wystawy

Komiksy w Białymstoku i Opocznie, Lutczyn w Ełku

Wojtek Łowicki, niestrudzony propagator sztuki komiksu w Polsce i organizator wystaw, ponosi o trzech kolejnych wystawach w listopadzie 2014.

Edward Lutczyn: stare i …nowe – to tytuł wystawy, którą można będzie obejrzeć w Ełckim Centrum Kultury między 6 a 30 listopada. Na wystawie: przekrój twórczości Luczyna, począwszy od… szkicu który wykonał mając 3 latka, aż po najnowsze prace. Na wernisażu będzie można spotkać się z artystą.

Religia w komiksie – to tytuł wystawy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, którą można będzie zobaczyć w dniach 7 listopada 2014 – 18 stycznia 2015 r. To jedna z wystaw cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Podczas wernisażu o godz. 18.30 wykład Tomasza Marciniaka pt. „Wątki religijne z komiksowej perspektywy”.

Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła – tak nazwano wystawę, ktorą zobaczymy w Miejskim Domu Kultury w Opocznie między 3 a 17 listopada. Wernisaż (oraz warsztaty komiksowe): 12 listopada w godz. 11-13. Wystawę wcześniej prezentowano na 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Otwarcia wystawy w Miejskim Domu Kultury dokona dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.
2014-11-03