Miasto Poniatowa – 10 ciekawostek

Poniatowa lubelskie ciekawostki atrakcje miasto

Miasto Poniatowa ciekawostki i najważniejsze informacje o Poniatowej. Historia, osiedla, co warto zobaczyć

Poniatowa – informacje

1) Poniatowa, to ok. 10-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. Jest tu siedziba miejsko-wiejskiej gminy Poniatowa. Z Poniatowej do Lublina jest ponad 40 km odległości.

2) W czasach Królestwa Polskiego Poniatowa należała do rodu Poniatowskich. I mamy od razu rozwiązaną zagadkę, dlatego miasto tak właśnie się nazywa.

3) Dzielnice i osiedla Poniatowej: Stare Miasto (Modrzewiowa), Nowe Miasto – Północ, Osiedle Przedwiośnie (Serbinów), Osiedle 1000-lecia, Osiedle Przylesie, Młynki dziatka, Nowe Miasto – Południe, Osiedle Henin, Leśniczówka, 1000-lecia (Kraczewicka) i Stare Miasto.

Ciekawostki z historii miasta Poniatowa

4) Miejscowość powstała w 1383 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1962 roku.

5) W latach 1941-1942 hitlerowcy stworzyli w Poniatowej obóz dla jeńców radzieckich, przez który przeszło ok. 22 tysiące żołnierzy. Blisko 18 tys. z nich zmarło z głodu. W 1942 r. w zlikwidowanym obozie powstał obóz pracy, w którym było 14 do 18 tysięcy Żydów. Jednego dnia, 4 listopada 1943, Niemcy zamordowali wszystkich i zlikwidowali obóz. Po wojnie wzniesiono tu pomnik.

6) Po wyzwoleniu w 1944 r. w Poniatowej stworzono obóz pracy nr 153 dla byłych żołnierzy AK i podziemia niepodległościowego.

Poniatowa ciekawostki, co warto zobaczyć

7) Jedynym zabytkiem Poniatowej jest stacja kolei wąskotorowej, zbudowana w 1937 roku. Kiedyś kursowała tu Nałęczowska Kolei Dojazdowa. Obecnie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od kwietnia do września zatrzymują się tu pociągi turystyczne Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Adres: ul. Kolejowa.

8) Przy ul. Fabrycznej 1 w Poniatowej mieści się Centrum Kultury Promocji i Turystyki. Jest tu m.in. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

9) Przy ul. Lubelskiej 5 w Poniatowej od lat 80. XX wieku stoi rzymskokatolicki kościół pw Ducha Świętego.

10) W sezonie letnim w Poniatowej można wypoczywać nad zalewem miejskim.

Poniatowa ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcie na górze: podświetlany napis nad zalewem w Poniatowej. Foto: Noobyi / cc-by sa 4.0

Zobacz też:
> Lubartów
> Świdnik
> Rejowiec