Ciekawostki o klaunach

klaun ciekawostki klauni clown cyrk historia dowcipy o klaunach

Klauni ciekawostki

Klaun – najważniejsze informacje

1) Klaun, to artysta komediowy. Najczęściej występuje w cyrku.

2) Jak najczęściej wygląda klaun? Ma zazwyczaj umalowaną twarz na biało, z elementami czerwieni. Pozwala to podkreślić jego mimikę twarzy. To ważne, gdyż na scenie klauni nic nie mówią, w czym są podobni do mimów. Klaun zwykle ma też doczepiony nos (zwykle czerwony, okrągły) oraz kapelusik lub inne nakrycie głowy. Garderobę ma luźną, w ostrych kolorach, do tego duże, wykoślawione buty.

3) Klauni najczęściej występują w przerwach występów innych artystów cyrkowych. Występ ma charakter humorystyczny, z elementami akrobatycznymi.

4) Określenie klaun (po angielsku: clown) pochodzi prawdopodobnie od islandzkiego słowa „klunni” i / lub szwedzkiego „kluns”, co było określeniem osoby niezdarnej.

5) Współczesne rozumienie słowa klaun ukształtowało się w XVII wieku. Wtedy zaczęto tak nazywać głupców i błaznów.

Ciekawostki o klaunach

6) Wiemy, że klauni istnieli już około 2400 roku p.n.e., w starożytnym Egipcie. Było to w czasach piątej dynastii.

7) Koulrofobia (ang. coulrophobia), to termin medyczny. Jest to lęk przed klaunami, na który cierpi podobno 8% populacji. Osoby z takim lękiem unikają cyrków i wesołych miasteczek czyli miejsc, gdzie można spotkać klaunów.

horror horrory filmy klaun ciekawostki klauni clown cyrk historia
Psychopaci – tak klauni przedstawiani są w horrorach. Ciekawostki o klaunach

8) Choć klauni to postacie zazwyczaj śmieszne (wygląd i zachowanie) oraz wzbudzające pozytywne emocje, niektórzy panicznie się ich boją. I to nie tylko tych, którzy faktycznie mają upiorny makijaż. To w dużej mierze wina horrorów, w których klauni są sadystycznymi mordercami.

9) Strach przed klaunami może mieć związek z tym, że co jakiś czas przestępcy – psychopaci używają makijażu i ubioru, tym samym ukrywając swoją prawdziwą tożsamość i wizerunek. Z tego powodu w 2016 r. szereg amerykańskich szkół przed świętem Helloween zakazało sprzedaży strojów klaunów. Potem „straszni klauni” – przestępcy przebrani za klaunów przenieśli się do niektórych krajów Europy, także do Brazylii, Nowej Zelandii i Kanady, a informacje w mediach wzniecały jeszcze większy strach.

10) Zaufanie do klaunów jako sympatycznych wesołków w latach 70. XX wieku wykorzystał przykładny ociec rodziny i przedsiębiorca z Chicago (USA) urodzony w 1942 roku, przebierając się za klauna o imieniu Pogo. Udowodniono mu zabójstwo 33. chłopców i młodych mężczyzn, choć niektórzy mówili, że liczba ofiar mogła przekroczyć nawet sto. W 1980 r. wykonano na nim karę śmierci, 14 lat po zasądzeniu wyroku.

11) W 2018 roku głośno było u nas o klaunie z Koszalina. Do sieci trafiały lekko upiorne filmy i zdjęcia. Podobno mieszkał w opuszczonym domu koło Koszalina. Wkrótce okazało się, że była to akcja mająca charakter promocyjny.

Klauni ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wampiry ciekawostki
> Ciekawostki o krasnoludkach
> Miasto duchów