park Międzyzdroje ciekawostki

Międzyzdroje – 10 ciekawostek

Czas czytania:1 minut/y, 44 sekund/y

Międzyzdroje ciekawostki i najważniejsze informacje o Międzyzdrojach. Molo, Festiwal Gwiazd, atrakcje Międzyzdrojów

Informacje o Międzyzdrojach

1) Międzyzdroje, to ponad 5-tysięczne miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Leży na wyspie Wolin, 14 km od Świnoujścia.

2) W XVIII wieku do małej wioski rybackiej zaczęli ściągać letnicy. Wioska wkrótce przekształciła się w uzdrowisko chętnie odwiedzane przez kuracjuszy.

3) W 1947 r. Międzyzdroje otrzymało prawa miejskie.

4) W Międzyzdrojach są dwa kąpieliska nadmorskie z piaszczystymi plażami: kąpielisko Międzyzdroje Zachód (od 50 metrów na zachód od molo) oraz kąpielisko Międzyzdroje Wschód (500 metrów na wschód od molo).

Molo w Międzyzdrojach ciekawostki

5) Molo w Międzyzdrojach ma długość 395 metrów i konstrukcję żelbetową. Znajduje się w środkowej części plaży, blisko amfiteatru. U jego wejścia znajdują się dwie charakterystyczne, białe wieże. Jego końcowa część jest obniżona i mogą tu cumować statki żeglugi przybrzeżnej. Kursują stąd statki wycieczkowe pływające po Morzu Bałtyckim. Pierwsze drewniane molo powstało tu w 1885 roku. Budowę obecnego molo ukończono pod koniec 2004 roku.

Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach ciekawostki

6) W 1996 roku w Międzyzdrojach zorganizowano pierwszy Festiwal Gwiazd. Powstała też Promenada Gwiazd (potocznie: Aleja Gwiazd), gdzie znane osoby z branży filmu i rozrywki pozostawiają odciśnięty ślad swej dłoni. Przez ponad 20 lat ślady swoich dłoni zostawiło tu ok. 200 gwiazd.

Międzyzdroje ciekawostki, atrakcje

7) W Międzyzdrojach jest Gabinet Figur Woskowych, a od marca do października jest czynne Oceanarium (3 poziomy, powierzchnia 3 tys. metrów kwadratowych). Jest również Bałtycki Park Miniatur.

8) W Międzyzdrojach są trzy pomniki. W Parku zdrojowym stoi pomnik Fryderyka Chopina, na rondzie jest pomnik Chwała Bohaterom, jest też Pomnik poświęcony ludziom, którzy nie powrócili z morza.

9) Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki zlokalizowane jest w centrum Międzyzdrojów, przy ul. Niepodległości 3a. Ma powierzchnię 1,46 ha.

10) Jedną z atrakcji Międzyzdrojów jest Domek na dachu. Od 2013 r. stoi przy promenadzie, między amfiteatrem a hotelem Amber Baltic. Faktycznie stoi “do góry nogami”, a wewnątrz są normalne pomieszczenia – łazienka, kuchnia, pokój.

Międzyzdroje ciekawostki (c): Sadurski.com
Na zdjęciu: park w Międzyzdrojach

Zobacz też:
> Świnoujście
> Ustka
> Szczecin

pisarze polscy lektury szkolne literatura Poprzedni post Lektury szkolne, polscy pisarze – humor
sól himalajska ciekawostki Następny post Czy sól himalajska jest lepsza?