Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – informacje, zdjęcia

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – wszystko, co należy o niej wiedzieć. Historia sandomierskich podziemi, legenda o Hannie Krępiance. Ciekawostki, fakty o zwiedzaniu trasy

Sandomierz i jego podziemna atrakcja

1) Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu, to zespół połączonych ze sobą piwnic, znajdujących się pod kamienicami sandomierskiego rynku. Ta atrakcja turystyczna działa od 10 grudnia 1977 roku.

2) Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Rynek 10, a wyjście w budynku ratusza stojącego na środku rynku, od strony ul. Oleśnickich. Bilet normalny kosztuje 25 złotych, ulgowe są tańsze.

3) Obecnie, od 2017 roku, sandomierskimi lochami zarządza gmina Sandomierz.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu, to kilkaset schodów i często wąskie korytarze, które pamiętają czasy średniowiecza
podziemia Sandomierz atrakcje turystyczne
Początek trasy, to ekrany z postaciami z sandomierskich legend, o których opowiada przewodnik

Kiedy powstała trasa pod sandomierskim rynkiem?

4) W XIV i XV wieku były tu kupieckie składy i piwnice. Kupcy przechowywali w nich produkty np. spożywcze, które pod ziemią mogły liczyć na niższą temperaturę. Powyżej, w kamienicach przy rynku w Sandomierzu stały kamienice właścicieli tych składów, w których mieszkały rodziny kupców.

5) Trasa powstała po tym, jak w latach 60-ych nasiliły się tzw. zapadliska na terenie Starego Miasta. W 1963 r. powstał program, który miał uratować dobry stan Starego Miasta. Opracowali go pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a prace prowadzili górnicy z Bytomia. Wkrótce część podziemnych pomieszczeń zasypano, a część wzmocniono, tworząc połączony ze sobą korytarz, którym można przejść.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu. Miłośnicy historii średniowiecznych klimatów nie będą zawiedzeni
podziemia Sandomierz atrakcje turystyczne
Sandomierskie podziemia, to jedna z atrakcji turystycznych miasta

Zwiedzanie sandomierskich podziemi

6) Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu ma długość 470 metrów i znajduje się na głębokości od 4 do 12 metrów pod ziemią. Połączono ze sobą 34 podziemne pomieszczenia.

7) Zwiedzanie podziemi odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut. W sezonie zwiedzanie jest co godzinę, a w zimie 1 raz lub kilka razy dziennie.

8) Podczas zwiedzania trasy z przewodnikiem, można poznać legendę o Hannie Krępiance, która w XIII wieku ocaliła Sandomierz przez wojskami tatarskimi.

9) W sezonie Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu jest dostępna w godzinach 9-19 (ostatnie wejście o godz. 18.30). Poza sezonem od godz. 10 do 17.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Część trasy jest solidnie wzmocniona przed zawaleniem
podziemia Sandomierz atrakcje turystyczne
Jeszcze jedno zdjęcie podziemi pod sandomierskim rynkiem

Ciekawostki o sandomierskich podziemiach

10) Temperatura w podziemiach wynosi 11 stopni Celsjusza i jest taka sama przez cały rok. Szczególnie w lecie warto mieć ze sobą ciepłą odzież, z uwagi na sporą różnicę temperatur w podziemiach i na zewnątrz.

11) Obliczono, że podczas przejścia trasą, każdy zwiedzający pokonuje 364 schody.

12) Część sal i przejść ma swoje nazwy. Jest Sala Oleśnickich, Komora gotycka, Korytarz bakałarzy, Sala Kmieca, Komora Koszowa.

13) W 1963 r. mieszkaniec Sandomierza kupował gazetę w kiosku, zlokalizowanym na Starym Mieście. Niespodziewanie wpadł w dziurę w chodniku, jak się potem okazało mającą aż 9 metrów głębokości. Na szczęście kioskarz zorientował się, że jego klient “znikł”. Akcja ratunkowa trwała kilka godzin.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Baranów Sandomierski
> Leżajsk

humor golf dowcipy o grze w golfa Poprzedni post Najlepsze dowcipy o grze w golfa
Następny post Holowanie samochodów – wszystko co trzeba wiedzieć