Mysłowice ciekawostki atrakcje zabytki

Mysłowice – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 34 sekund/y

Mysłowice ciekawostki i najważniejsze informacje o Mysłowicach. Historia, zabytki, muzea. Z czego słyną Mysłowice?

Mysłowice – informacje

1) Mysłowice, to 75-tysięczne miasto w województwie śląskim.

2) Nie ma pewności, skąd wywodzi się nazwa miasta. Może od starosłowiańskiego imienia Mysław, może od nazwiska pierwszych właściciela miasta (mógł nim być Mysłowicz), może od słowa “mysz” lub “myślenie”. Podobno Mysłowice znalazły się w dokumencie z początku XII wieku, w którym wystąpiła nazwa Mausenplatz – czyli “miejsce myszy”.

Urząd Miasta Mysłowice ciekawostki atrakcje zabytki
Urząd Miasta Mysłowice. Foto: Bartosz Wawrzinek / cc-by sa 4.0

Mysłowice ciekawostki z historii

3) Osadę założono w XI wieku, a prawa miejskie Mysłowice uzyskały w XIV wieku. Po przerwie (XVIII-XIX wiek) prawa miejskie uzyskały ponownie w 1861 roku.

4) W 1683 r. Mysłowice znalazły się na drodze króla Jana III Sobieskiego i jego wojsk, zmierzających pod Wiedeń.

5) Pierwsza kopalnia węgla kamiennego w Mysłowicach powstała w 1788 roku. W 1837 r. powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice. Działała do 2008 roku.

fontanna Mysłowice ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna w Mysłowicach

6) 20 marca 1921 r. w plebiscycie górnośląskim 56% głosujących w Mysłowicach opowiedziało się za Niemcami, a 44% za Polską. Mimo to, mocarstwa ententy zdecydowały, że Mysłowice zostają przyłączone do Polski.

7) W 1972 r. Mysłowice odwiedził przywódca Kuby, Fidel Castro.

Mysłowice zabytki, muzea

8) Choć Mysłowice istniały już w średniowieczu, nie zachowało się wiele zabytków z tego okresu. Najstarszym zabytkiem w mieście jest kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Starokościelna 5). Istniał już w XIV wieku, potem przebudowano go i uzyskał styl renesansowy. Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1740-1742 oraz w 1901 roku.

9) Ewangelicko-augsburski kościół Apostołów Piotra i Pawła zbudowano w stylu neogotyckim, w latach 1875-1877.

Mysłowice ciekawostki atrakcje zabytki
W centrum Mysłowic

10) Muzeum Miasta Mysłowice (Stadionowa 7a) działa od 2006 roku. Są tu zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne.

11) Przy ul. Stadionowej 1 w Mysłowicach mieści się Centralne Muzeum Pożarnictwa. Założono je w 1975 oku. Na powierzchni ponad 4 tys. m² zgromadzono ponad 4 tys. eksponatów.

12) Muzeum Misyjne im. Kardynała Augusta Hlonda (osiedle Brzęczkowice, ul. gen. Jerzego Ziętka 25) istnieje od 2004 roku. Są tu eksponaty z trzech kontynentów: Afryki, Oceanii i Ameryki Południowej.

prymas Hlond Mysłowice ciekawostki atrakcje zabytki
Pomnik kardynała Hlonda, Mysłowice

Mysłowice ciekawostki

13) Mysłowice podzielone są na 15 dzielnic: Bończyk-Tuwima, Brzezinka, Brzęczkowice i Słupna, Dziećkowice, Janów Miejski-Ćmok, Kosztowy, Krasowy, Larysz-Hajdowizna, Ławki, Morgi, Mysłowice Centrum, Piasek, Stare Miasto, Szopena-Wielka Skotnica (Śródmieście), Wesoła.

14) Mysłowice od przełomu lat 80/90 XX wieku ma ciekawe tradycje jeśli chodzi o muzykę rockową. Działało tu lub działa szereg zespołów, spośród których na pewno należy wymienić popularny w Polsce, założony w 1992 r. zespół Myslovitz.

15) Przy ul. Stawowej w dzielnicy Piasek istnieje kirkut – cmentarz żydowski, działający w latach 1864-1965. Na powierzchni 0,4 ha do dziś zachowało się ok. 100 nagrobków.

16) RTCN Katowice/Kosztowy czyli Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze zaczęło działać w 1976 roku. Jest tu maszt nadawczy o wysokości prawie 359 metrów, co oznacza, że jest najwyższą budowlą w Polsce.

17) W Mysłowicach działa kilka klubów piłkarskich: Górnik Wesoła, Górnik 09 Mysłowice, Lechia 06 Mysłowice o Unia Kosztowy.

Mysłowice ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Kolejne ciekawostki:
> Gliwice
> Mikołów
> Dąbrowa Górnicza

pies maltańczyk ciekawostki maltańczyki opis maltańczyka charakterystyka tresura pięlęgnacja Poprzedni post Maltańczyk. Charakterystyka, pielęgnacja, tresura
kawały noc poślubna dowcipy o ślubie humor wesele Następny post Dowcipy o nocy poślubnej