Ciekawostki archeologiczne

mumia egipska mumie egipskie Egipt ciekawostki archeologiczne

Zestaw ciekawostek na temat wykopalisk i znalezisk archeologicznych. Dinozaury, neandertalczycy i odkopane skarby. Ciekawostki archeologiczne

Fascynujące odkrycia archeologiczne

1) W 1856 roku wykopano z ziemi jedne z pierwszych neandertalskich kości. Wcześniejsze odkrycia z 1829 roku uznano dopiero później. Neanderthal to niemiecka miejscowość, w której dokonano odkrycia z 1856 roku. Obecnie neandertalczycy, to najlepiej poznane hominidy. Na świecie odkryto szczątki ponad 400 różnych osobników, w tym wielu dzieci.

2) Najstarszą znalezioną na świecie monetą jest lidyjski szekel króla Allyatesa. Powstał w Lidii, ok. 600 lat p.n.e. Moneta była bita z naturalnego stopu złota i srebra. Na awersie widnieje głowa ryczącego lwa. Za jedną monetę można było kupić 11 owiec lub 10 kóz.

3) Grobowiec zatopionych czaszek może budzić nie tylko zdziwienie, ale i grozę. Szwedzi odkryli bowiem czaszki sprzed 8 tys. lat, które były wbite na liczne pale, a pojedyncza czaszka zawierała w sobie elementy pozostałych.

4) Wśród odkryć archeologicznych są też takie, które budzą zdziwienie. Posągi z wyspy Rapa Nui do dziś są zagadką. Naukowcy nie potrafią ustalić, jak zostały ustawione, ani w jakim celu. Wyspa Wielkanocna, bo o niej mowa, jest dziś popularnym miejscem turystycznym, chociaż w przeszłości obcy przybysze padali ofiarą kanibalizmu.

> Wyspa Wielkanocna ciekawostki

Wyspa Wielkanocna ciekawostki Chile Rapa Nui wycieczki podróże
Tajemnicze rzeźby z Wyspy Wielkanocnej

5) W Charente, w południowo zachodniej Francji odnaleziono dwumetrową kość udową zauropoda. Wykopaliska w tamtejszym rejonie uważane są za unikatowe w skali europejskiej. Oprócz gigantycznej kości, archeolodzy natrafili też na 7,5 tysiąca innych kości należących do 45. różnych gatunków dinozaurów.

6) W 2019 roku na Filipinach znaleziono szczątki nowego gatunku człowieka. Homo Luzonezis miał mieszkać na wyspie Luzon około 50-67 tys. lat temu. Naukowcy uważają, że jego przodkiem mógł być Homo erectus.

7) W Etiopii archeolodzy odkryli starożytne miasto, które niegdyś rywalizowało z Rzymem. Miasto było częścią królestwa Aksum. Znaleziono też mnóstwo przedmiotów użytkowych oraz biżuterię, taką jak złoty pierścień z wygrawerowaną głową byka.

8) Najbardziej nieudanym oszustwem związanym ze starożytnymi skarbami, było sfingowanie znalezienia oryginalnych posążków egipskich w Szwekszniach na Litwie. Miało to miejsce w 1852 roku, a rzekomego odkrycia dokonał młody, siedemnastoletni hrabia Adam Plater.

Znaleziska archeologiczne w Polsce

9) Najstarsze szczątki człowieka znalezione w Polsce mają 100 tysięcy lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka. Zniszczenia kości sugerują, że dziecko zostało zaatakowane przez olbrzymiego ptaka i zjedzone żywcem, lub też stało się to po jego śmierci. Mały neandertalczyk miał około 6 lat. Kości znaleziono w Jaskini Ciemnej, w woj. małopolskim.

osada Biskupin ciekawostki
Zrekonstruowana prehistoryczna osada w Biskupinie

10) W sierpniu 1933 roku w miejscowości Biskupin w Polsce, odkryto pozostałości prehistorycznej osady. W 2018 roku w gminie Suchowola na Podlasiu archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, odkryli gród obronny, podobny do biskupińskiego. Obecnie Biskupin to miejsce docelowe wycieczek szkolnych i licznych turystów, także z zagranicy.

> Ciekawostki o Biskupinie

11) W polskich Lisowicach odkryto dwunożnego drapieżnika i określono go mianem smoka z Lisowic. Zwierzę miało 4-5 metrów długości i ważyło tonę. Prawdopodobnie był to dinozaur, chociaż pewne cechy wskazują jakoby był bardziej prymitywny niż większość poznanych już gadów.

> Ciekawostki o smoku wawelskim

12) W Polsce odkryto nie tylko szczątki ludzkie, czy kości dinozaurów. Do ciekawych znalezisk należy cmentarzysko wojowników germańskich z pełnym wyposażeniem, odkopane w powiecie gorzowskim oraz bydgoskie złote monety i kosztowności. Skarb z Bydgoszczy przeleżał 350 lat, zaledwie 10 cm pod podłogą katedry.

Ciekawostki archeologiczne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dowcipy o archeologach
> Ciekawostki o królach
> Starożytny Egipt