Ciekawostki o Wejherowie

Wejherowo ciekawostki atrakcje zabytki

Wejherowo ciekawostki o najważniejsze informacje. Jakub Wejher, Kalwaria Wejherowska, zabytki Wejherowa

Wejherowo informacje

1) Wejherowo, to 50-tysięczne miasto w województwie pomorskim, nad rzeką Redą. jest tu siedziba powiatu wejherowskiego i gminy Wejherowo.

2) Miejscowość założono w 1643 r., a prawa miejskie uzyskała 7 lat później.

Założyciel Wejherowa

3) Założycielem Wejherowa był Jakub Wejher (1609-1657), od którego nazwiska nazywa się miasto. To przedstawiciel jednego z najzamożniejszych wówczas rodów Pomorza. Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) dowodził chorągwią jazdy. W dowód uznania od cesarza Ferdynanda II uzyskał tytuł hrabiowski. Walczył też w innych wojnach, w tym podczas potopu szwedzkiego.

Jakub Wejher pomnik Wejherowo ciekawostki historia
Pomnik Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Foto: Antekbojar / cc by-sa 1.0

4) Początkowo miejscowość nazywana była Wejherowską Wolą albo Nowym Miastem (Puck wówczas nazywano Starym Miastem).

5) W Wejherowie stoi dziś pomnik Jakuba Wejtera.

Wejherowo co warto zobaczyć

6) Barokową kolegiatę Wejherowską pw. Trójcy Świętej (ul. Kościuszki) zbudowano w latach 1754-1755.

7) Przypuszcza się, że kościół św. Anny otrzymał taką nazwę na cześć żony Wejhera – Anny Elżbiety, z domu Schaffgoth. Zmarła, zanim kościół został w pełni wybudowany. Wkrótce Jakub Wejher ożenił się z Joanną Katarzyną Radziwiłłówną.

Wejherowo kościół św. Anny
Kościół św. Anny. Wejherowo ciekawostki. Foto: Izoldaw / cc by-sa 3.0

8) Od 1971 r. krypty kościoła św. Anny można zwiedzać. Oprowadzają zakonnicy, a wcześniej należy umówić się telefonicznie. Wejście do krypt jest obok ołtarza.

9) Mający konstrukcję szachulcową, zbudowany w połowie XVII wieku budynek dawnego szpitalika-przytułku, jest jednym z najcenniejszych zabytków Wejherowa. Pod koniec XIX w. była w nim szkoła, a od 1996 r. budynek przekazano braciom zakonnym.

szpitalik przytułek w Wejherowie zabytki atrakcje
Dawny szpitalik- przytułek w Wejherowie. Foto: Maksinski / cc by-sa 4.0

10) Obecny, trzeci w historii miasta budynek ratusza, wzniesiono w 1908 roku. Stoi przy rynku miejskim czyli Placu Jakuba Wejhera.

ratusz rynek Wejherowo ciekawostki zabytki
Ratusz Wejherowa stoi przy rynku. Foto: Joergsam / cc by-sa 4.0

11) Kalwaria Wejherowska, to zespół 26. kaplic mających ponad 300 lat. Zostały ufundowane przez Jakuba Wejhera i zbudowano je w latach 1649-1655. Aby przejść Szlak Kalwaryjski czyli zobaczyć wszystkie kaplice, potrzebne są 2,5 godziny, a trasa wynosi 4,6 km. W latach 2006-2008 kaplice zostały poddane renowacji.

Kalwaria Wejherowska kapliczka
Kalwaria Wejherowska. Jedna z kapliczek. Foto: Izoldaw / cc by-sa 3.0

12) Przy ul. Ofiar Piaśnicy od 1970 r. stoi pomnik – czołg T-34-85. Nieprzypadkowo, gdyż 12 marca 1945 r. miasto wyzwoliły oddziały pancerne.

13) Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – to placówka znajdująca się w XIX-wiecznym Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów w Wejherowie.

Wejherowo ciekawostki

14) Połowa powierzchni Wejherowa, to lasy.

15) Rynek Wejherowa wytyczono w latach 1643-1644. W przeszłości odbywały się tu targi. Nazywany był Marketplatz (Plac Targowy).

16) W 2016 r. Internet obiegło zdjęcie zaśnieżonego pomnika Jakuba Wejhera. Przypominał lorda Vadera z „Gwiezdnych Wojen”.

Filharmonia Kaszubska Wejherowo ciekawostki
Filharmonia Kaszubska. Wejherowo ciekawostki. Foto: Maksinski / cc by-sa 4.0

17) Druga nazwa Wejherowskiego Centrum Kultury (Sobieskiego 255), to Filharmonia Kaszubska. Odbywają się tu wydarzenia artystyczne i muzyczne.

18) WKS Gryf (Gryf Wejherowo), to najstarszy polski klub sportowy w woj. pomorskim. Został założony w 1921 roku. Jest znany głównie z piłki nożnej. Zawodnicy rozgrywają mecze na stadionie zbudowanym w latach 1924-1927, który może pomieścić 2,5 tys. widzów. Obiekt znajduje się na ul. Wzgórze Wolności 1.

Wejherowo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ustka
> Jastarnia
> Sztum