Fakty i ciekawostki o Solcu Kujawskim

Solec Kujawski ciekawostki atrakcje zabytki kościół

Z czego słynie Solec Kujawski ciekawostki i informacje, które warto wiedzieć. Atrakcje turystyczne, zabytki, miejsca warte odwiedzenia

Solec Kujawski

1) Solec Kujawski, to 16-tysięczne miasto nad Wisłą, na pograniczu Kujaw i Pomorza. Leży w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Solec Kujawski. Stąd do Bydgoszczy jest 20 km, a do Torunia 35 km.

2) Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa Saltz (sól). Możliwe, że kiedyś w pobliżu miasta były pokłady soli, z których wydobywano sól albo miasto było ważnym ośrodkiem handlu solą.

3) Solec Kujawski prawa miejskie uzyskał w 1325 roku i był wtedy miastem królewskim. Dokument prawdopodobnie zaginął w XVI wieku.

Solec Kujawski ciekawostki atrakcje urząd miasta
Urząd miasta w Solcu Kujawskim

Solec Kujawski zabytki, co zobaczyć

4) Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika zbudowano w 1912 r., w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, który stał od 1736 roku. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z 1633 roku. Adres: ul. 23 Stycznia 5.

5) Neogotycki budynek ratusza (ul. 23 Stycznia 7) zbudowano w latach 1890-1891. Mieści się w nim siedziba Urzędu Miasta i Gminy.

6) Przy ul. Bydgoskiej 9A stoi Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowano go w latach 1845-1847 i początkowo był kościołem ewangelickim. Jego wieża ma 37 metrów wysokości.

7) Muzeum Solca im. księcia Przemysła (ul. Toruńska 8) otwarto w 2009 roku. Mieści się w zabytkowym budynku Villa Anna z 1911 roku. Są tu głównie eksponaty związane z historią Solca Kujawskiego i okolic.

8) JuraPark Solec (ul. Sportowa 1) oddano do użytku w 2008 roku. Ma ponad 12 ha powierzchni i jest jednym z największych tego typu parków rozrywki. Można tu oglądać ponad 100 naturalnej wielkości mezozoicznych gadów, głównie dinozaurów. Jest tu również największe w Polsce muzeum paleontologiczne – Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha (1963-2007).

Solec Kujawski ciekawostki atrakcje Mieszko I Dobrawa
Mieszko I i Dobrawa – pomnik obok kościoła, odsłonięty w 2016 roku, w rocznicę chrztu Polski. Solec Kujawski ciekawostki

Solec Kujawski ciekawostki

9) Po 1920 r. nad Wisłą było kilka miast, mających w nazwie Solec. Wtedy miasto otrzymało nazwę Solec nad Wisłą, a często w adresie na kopertach listów pisano też: Solec koło Torunia. Od 2 grudnia 1924 r. oficjalnie nosiło nazwę Solec Kujawski, co zakończyło problemy.

10) Na południu Solca Kujawskiego znajduje się Puszcza Bydgoska, jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Jest tu Nadleśnictwo Solec Kujawski.

11) W Solcu Kujawskim stoją dwa maszty radiowe o wysokości 330 i 289 metrów oraz znajduje się Radiowe Centrum Nadawcze uruchomione w 1999 roku.

12) Ośrodek Sportu i Rekreacji (ul. Stefana Roweckiego „Grota” 3), to kompleks sportowo-rekreacyjno-hotelowy oddany do użytku w 2000 roku. Zorganizowano tu setki imprez sportowych.

13) Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim, to wyodrębniony obszar na terenie miasta, mający 36,3 ha powierzchni.

14) Unia Solec Kujawski, to klub sportowy założony w 1924 roku. Najbardziej znaną sekcją klubu, jest sekcja piłkarska.

Solec Kujawski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: kościół św. Stanisława

Zobacz też:
> Nakło nad Notecią
> Kruszwica