Metelkova Lublana Słowenia Metelkova mesto

Metelkova – kultowe miejsce w Lublanie, stolicy Słowenii

Czas czytania:2 minut/y, 5 sekund/y

Metelkova Lublana

Poznaj Metelkovą w Lublanie. Atrakcje Lublany, stolicy Słowenii – ciekawostki

Co to jest Metelkova?

1) To najbardziej kolorowe i oryginalne miejsce stolicy Słowenii. Odwiedzając Lublanę i jej zabytki, warto także odwiedzić Metelkovę. Tym bardziej, że w oficjalnych informacjach turystycznych o tym miejscu raczej nie przeczytasz.

2) Mieszkają tu artyści, są małe bary i miejsca spotkań. Jednak to, co natychmiast zwraca uwagę każdego, to kolorowe murale i instalacje artystyczne. Są różnorodne i widać, że stworzyło je wielu autorów. To najciekawsze miejsce street artu w stolicy Słowenii.

Metelkova Lublana Słowenia ciekawostki
Te oryginalne stworki zwracają uwagę każdego. Metelkova Lublana
ciekawostki graffiti w Lublanie Słowenia
Graffiti na ścianach domów. Skoro parkują samochody, to pewnie też ktoś tu mieszka

3) AKC Metelkova mesto, bo tak oficjalnie nazywa się Metalovka, jest skryte za ogrodzeniem, które także z zewnątrz pokryte jest muralami. Żyje swoim życiem, ale nie chce rzucać się każdemu w oczy.

4) Choć pisaliśmy o artystach, niestety jest to także miejsce osób, których raczej nie chcielibyśmy poznać. Chuligani, pijacy, itp. To sprawia, że niestety nie można się tu czuć bardzo bezpiecznie.

street art graffiti kultura alternatywna
Mniej lub bardziej udane graffiti w stolicy Słowenii
kultura alternatywna street art
Rządek domów i wielobarwne malunki na ścianach

Metelkova Lublana ciekawostki

5) Jak powstała Metelkova? Państwo austro-węgierskie wzniosło budynki w XIX wieku i były tu koszary. Po II wojnie światowej były tu koszary armii jugosłowiańskiej i więzienie. Gdy wojsko się wyprowadziło, powstała Mreža za Metelkovo (Sieć dla Metelkovej) – miejsce, gdzie miało powstać centrum kultury alternatywnej. Po jakimś czasie miasto zaczęło sprzedawać ziemię pod inwestycje, planowano wyburzenie wszystkich baraków, co w 1993 r. spotkało się z ostrym sprzeciwem “tubylców”. Odcięto prąd i wodę, co tylko wzmocniło sprzeciw. Potem wyremontowano część pomieszczeń, a to co się tu działo, było i jest półlegalne.

Metelkova Lublana Słowenia ciekawostki
Ściany domów w graffiti. Metelkova Lublana
graffiti w Lublanie sztuka atrakcje
Na pewno oryginalne miejsce w Lublanie, ale czy każdy chciałby tu mieszkać?

6) Ile czasu poświęcić na obejrzenie tego miejsca? Na przejście przez środek “osiedla” i zrobienie zdjęć wystarczy pół godziny. Szybko okazuje się jednak, ze teren jest dosyć rozległy (zajmuje ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych) i nie sposób wejść w każdy zakamarek. Tym bardziej, że jak już wspomnieliśmy, można natknąć się na niezbyt ciekawe towarzystwo. Dlatego lepiej nie wchodzić tu o zmroku. Ale może ostatnio coś zmieniło się na lepsze?

7) Jaka będzie przyszłość Metelkovej? Całkiem możliwe, że budynki znikną, wraz z kolorowymi malowidłami na ścianach. Powstaną nowe osiedle i sklepy. Nasz tekst ilustrują wybrane zdjęcia, które tu zrobiliśmy w 2021 roku.

Metelkova Lublana – ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Słowenii
> Dowcip o narkomanie

herb Brwinów ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Wyjątkowe fakty o Brwinowie, woj. mazowieckie
skarpety dowcipy o skarpetkach humor skarpetki kawały żarty Następny post Najlepsze dowcipy o skarpetkach