Na czym polega relokacja maszyn?
Transport ciężkich maszyn i sprzętu wymaga z całą pewnością posiadania dużej wiedzy, a także odpowiednich umiejętności logistycznych i określonych uprawnień. Na czym polega relokacja maszyn i kiedy ma sens?
Transport ciężkich maszyn i sprzętu wymaga z całą pewnością posiadania dużej wiedzy, a także odpowiednich umiejętności logistycznych i określonych uprawnień. Na czym polega relokacja maszyn i kiedy ma sens?
Czym jest relokacja maszyn?
Relokacja to nic innego, jak przenoszenie. W tym przypadku przenoszone są maszyny np. między poszczególnymi oddziałami firmy. Czasami bowiem trzeba użyć innego sprzętu. Niekiedy przenosi się też całe zakłady pracy. Relokacja maszyn z założenia powinna mieć charakter kompleksowy. Składają się na nią załadunek, sam transport, rozładunek i instalacja. Całość wymaga oczywiście dobrej organizacji i rozplanowania wszystkich etapów działania. Tylko to jest gwarantem bezpieczeństwa.
Co ciekawe, relokacja może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny. Sprzęt można bowiem przenosić w danej firmie lub poza jej obręb. Czasami proces ten przebiega w naprawdę ciężkich warunkach lub dotyczy drogich maszyn. Z tego powodu tak duże znaczenie ma to, aby relokację maszyn zlecić odpowiedniej firmie.
Transport maszyn krok po kroku
Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prawidłowy demontaż sprzętu, jego załadunek, transport i rozładunek. W przypadku przewożenia znaczenie ma oczywiście odległość i wielkość sprzętu, który będzie przewożony. Często znajdują tutaj zastosowanie specjalistyczne naczepy, które są przeznaczone właśnie do transportowania dużych ładunków. Niekiedy sięga się także po platformy, które składają się z kilku połączonych ze sobą modułów.
Do relokacji maszyn wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt. Wiele zależy przy tym od kształtu ładunki i jego masy. Podstawą są zawsze podnośniki, a więc urządzenia dźwigowe, które służą do pionowego przenoszenia przedmiotów. Przykładem może być podnośnik hydrauliczny. Do transportu wewnętrznego wykorzystuje się na ogół wózki transportowe np. wózki podnośnikowe z platformą, widłami itd. Niektóre modele wózków posiadają dodatkowo mechaniczny napęd podnoszenia – elektryczny, spalinowy lub hydrauliczny. Jeszcze innym rodzajem wózków są wózki unoszące, które nie podlegają dozorowi technicznemu. Warto też wspomnieć o przenośnikach rolkowych zwanych również przenośnikami wałkowymi. Są to urządzenia służące do transportowania stałych ładunków o raczej zwartej budowie.
Czy warto skorzystać z profesjonalnej relokacji maszyn?
Powierzenie relokacji maszyn profesjonalnej firmie, która ma w tym zakresie znaczenie, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Często nie trzeba się już martwić także kwestią montażu sprzętu na miejscu docelowym. Takie rozwiązanie z całą pewnością jest gwarancją bezpieczeństwa. Pracownicy danej firmy są specjalistami w zakresie relokacji, posiadają odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Nie powinni więc mieć problemu z realizacją danego zlecenia. To o tyle istotne, że w praktyce transport ciężkiego sprzętu jest dość problematyczny, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia i stosowanego sprzętu. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów.
Relokacja maszyn w Sadurski.com
Link zdjęty 30.9.22, dziękujemy za współpracę.
Zobacz też:
> Ciekawostki o armatach
> Parki rozrywki w Europie