VR – czym jest wirtualna rzeczywistość?

wirtualna rzeczywistość VR ciekawostki

Dynamiczny rozwój technologii dotyka już niemal każdej płaszczyzny naszego codziennego życia. Nie inaczej jest jeśli mówimy o szeroko pojętą rozrywkę, w tym różnego typu gry. Jednym z trendów ostatnich lat, który zyskuje na znaczeniu, jest VR, czyli wirtualna rzeczywistość. Co warto na ten temat wiedzieć i na czym to wszystko polega?

Rzeczywistość wirtualna – fenomen

W obecnych czasach coraz więcej działań przenosi się do internetu. Trudno wyobrazić sobie już funkcjonowanie bez tego narzędzia. Kolejnym krokiem jest jednak opanowanie tzw. rzeczywistości wirtualnej. Obszar ten zdobywa coraz większe uznanie na świecie, w tym także w Polsce. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi i na czym polega fenomen VR.

VR – co to takiego i jak działa?

VR to skrót od angielskiego virtual reality, a więc po prostu wirtualnej rzeczywistości. W praktyce jest to trójwymiarowy obraz, który został stworzony na poziomie komputera. Model jego funkcjonowania opiera się zarówno na przedstawieniu świata realnego oraz fikcyjnego, a także łączeniu obu tych wymiarów. Głównym celem VR jest wywołanie w użytkowniku określonych emocji i doznań, np. poprzez stworzenie przedmiotów czy kreowanie sytuacji, które stanowią niejako imitację prawdziwego świata. Mamy więc tutaj do czynienia z niezwykle realnym, ale jednak nadal pozornym zdarzeniem. Kluczowe jest to, aby gracz miał możliwość zaangażowania wszystkich swoich zmysłów i przez to całkowicie oddał się rozgrywce.

Gry VR – co warto wiedzieć na ten temat?

Nic więc dziwnego, że jednym z obszarów, na których wirtualna rzeczywistość rozwija się najszybciej jest rozrywki, w tym w szczególności gry. Gracze używają w tym przypadku specjalnych narzędzi, czyli przede wszystkim okularów, dzięki którym można przenieść się do wirtualnego świata. Gryvr są zaprojektowane w taki sposób, aby rozgrywka była w pełni uzależniona od działań samego gracza. To, co dzieje się w realnym świecie w czasie rzeczywistym jest przenoszone do wirtualnej rzeczywistości. Technologię VR oprócz okularów i specjalnego oprogramowania stanowią też najczęściej dodatkowe akcesoria takie jak słuchawki, rękawiczki, miecze itp.

Okulary VR – czym kierować się przy wyborze?

Chcąc zakupić okulary VR w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany model będzie kompatybilny z posiadanym przez nas sprzętem. Rozwój technologii w tym obszarze jest w ciągu ostatnich lat na tyle dynamiczny, że trzeba zwracać uwagę na każdy detal. Ma to szczególne znaczenie jeśli mówimy o systemach, które są dedykowane konkretnym urządzeniom takich firm jak Samsung, ale nie tylko. Kolejnym istotnym aspektem jest też kompatybilność z grami, przy których chcemy korzystać z okularów VR, jak i konkretną konsolą. Nie wszystkie okulary VR współpracują bowiem zarówno z PlayStation oraz Xbox, nie mówiąc już o sprzęcie PC. Wśród najprostszych okularów VR można wymienić takie modele jak Samsung Gear VR czy VR Hykker, których największą zaletą jest atrakcyjna cena. Jeśli jednak zamierzamy używać okularów do gier na bardziej zaawansowanym sprzęcie, w tym konsolach nowej generacji, powinniśmy zastanowić się nad zakupem google VR HTC czy Oculus Quest. Te pierwsze będą idealnym wyjściem do Xbox One czy PS. Nowsze modele posiadają nie tylko możliwość montażu jednego czy dwóch ekranów o bardzo wysokiej rozdzielczości, ale także mają wbudowane kamery, dzięki którym gracz ma podgląd na świat rzeczywisty i to bez konieczności zdejmowania całego zestawu.

Gdzie szukać informacji o VR?

Technologia VR wciąż się rozwija, a kolejne lata przyniosą z pewnością rozwiązania, o których nawet nie śnimy. Warto śledzić ten obszar na bieżąco, szczególnie, że producenci gier i nie tylko robią wszystko, aby jeszcze bardziej zaskakiwać użytkowników. Sprzęt do VR, jak i same gry najlepiej nabyć online, bazując na specyfikacji oraz opiniach innych graczy. Nie warto czekać na lepszy moment, tylko już dziś spróbować swoich sił w wirtualnej rzeczywistości. Warto dodać, że VR zdobywa uznanie nie tylko w świecie gier, ale także we wszelkiego typu branżach, w tym szkoleniowej, podróżniczej, medycznej itp.