Jak namówić alkoholika na leczenie alkoholizmu?

leczenie alkoholizmu nasz gabinet alkoholizm

Alkoholizm to poważna choroba przewlekła. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest wdrożenie kompleksowego leczenia. Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest trudne i w takim wypadku prawdopodobnie często zastanawiamy się, jak możemy takiej osobie pomóc.

Czym dokładnie jest alkoholizm?

O alkoholizmie możemy mówić wtedy, kiedy osoba uzależniona nie potrafi samodzielnie zaprzestać spożywania alkoholu. Warto mieć na uwadze, że alkoholik uzależniony jest zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Z tego wynika również trudność w kontrolowaniu picia i, jak w przypadku każdego uzależnienia, kierowanie się tzw. głodem. Alkoholicy często mają również kłopoty w utrzymywaniu relacji międzyludzkich.

Alkoholizm bardzo często zapoczątkowany jest przez mechanizm radzenia sobie ze stresem. Nierzadko jest to również wpływ otoczenia, które często nadużywa alkoholu.

Czy można zmusić alkoholika do leczenia?

Alkoholizm nie jest łatwy do wyleczenia, jak i również samego zdiagnozowania. Tempo jego rozwoju zależne jest od wielu czynników. Osoby uzależnione często piją w odosobnieniu, samotnie, wpadając w alkoholowe ciągi sporadycznie przerywane momentami trzeźwości.

Uzależnienie od alkoholu działa destrukcyjnie na rodzinę chorego, jak i jego życie zawodowe. Alkoholik kierowany przez nałóg nie dostrzega jego destrukcyjnego wpływu na swoje otoczenie.

W przypadku uzależnienia, bardzo trudno pokonać je samodzielnie. W większości przypadków jest to niemożliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pomoc specjalisty oraz terapeuty – i podjęcie leczenia.

Jak skłonić alkoholika do leczenia?

  • > Nie groź, nie atakuj, nie obarczaj winą. Swoje stanowisko argumentuje stanowczo, jednak nie oskarżycielsko. Agresja rodzi więcej agresji i wyparcie problemu;
  • > Nie krytykuj. Zamiast tego – obiecaj wsparcie przez cały proces leczenia. Efekty nie będą widoczne od razu. Do całkowitego wyjścia z nałogu potrzeba czasu;
  • > Spokojnie przedstaw swój punkt widzenia. Opowiedz o negatywnych zmianach, jakie zaszły w życiu uzależnionego od momentu wpadnięcia w nałóg;
  • > Skorzystaj z pomocy rodziny, ponieważ wspólna interwencja najbliższych osób może wiele zdziałać;
  • > Na poważną rozmowę najlepszy jest moment trzeźwości. Jedynie wtedy możesz liczyć na zrozumienie i dostrzeżenie problemu.

W niektórych przypadkach osoba uzależniona od alkoholu nie chce zdecydować się na terapię i leczenie. W sytuacji, gdy alkoholizm negatywnie wpływa na najbliższych – najczęściej na rodzinę i dzieci – sąd może nakazać leczenie w ośrodku uzależnień.

Leczenie alkoholizmu

Istnieje wiele rodzajów terapii alkoholowych. Najlepiej zdecydować się na ośrodek łączący je w kompleksowy pakiet, dający najlepsze efekty. Coraz bardziej popularne jest łączenie leczenia farmakologicznego wraz z terapią prowadzoną przez wykwalifikowanego psychoterapeutę.

Przychodnia Nasz Gabinet to sieć placówek kompleksowo zajmujących się leczeniem alkoholizmu.

W ofercie placówki medycznej znaleźć możemy odtrucia alkoholowe (regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową, uzupełniając niedobory witamin i minerałów wypłukane przez alkohol), które stanowią idealny podkład pod dalsze terapie. Oprócz tego na popularności rośnie również zabieg zaszycia alkoholowego za pomocą wszywki Esperal (dyskretna wszywka implantowana podpowięziowo – wywołuje niechęć do picia przez 8 do 12 miesięcy), który zaliczyć można do terapii awersyjnych.

Przez cały okres leczenia zaleca się również chodzenie na terapie z wykwalifikowanym psychoterapeutą, dzięki któremu chory nauczy się, jak wygrać z nałogiem i zobaczy, że istnieją rozwiązania, które nie wymagają picia alkoholu. 

Z nałogu zawsze jest wyjście.