Tczew – ciekawostki

Tczew ciekawostki most atrakcje historia

Tczew ciekawostki i informacje. Historia, zabytki Tczewa, co zobaczyć w Tczewie

Miasto Tczew

1) Tczew, to 60-tysięczne miasto w województwie pomorskim, w regionie Kociewie. Jest siedzibą powiatu tczewskiego. Z Tczewa do Gdańska jest ok. 40 kilometrów.

Tczew ciekawostki z historii

2) Miejscowość została założona w 1252 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1260 roku. Tczew jest więc jednym z najstarszych miast Pomorza.

3) W 1308 r. miasto zdobyli Krzyżacy. Zostało spalone, a mieszczan wygnano. Wkrótce Krzyżacy zbudowali tu zamek. Z XIV w. pochodzą też fortyfikacje miejskie. Do dziś zachowały się ich fragmenty. Po bitwie pod Grunwaldem (1410) miasto na krótko trafiło do Polaków, a potem weszło w skład Prus.

4) Pożar z 1577 r. który strawił miasto z wyjątkiem kościołów, był wynikiem nieostrożności żołnierzy Stefana Batorego. Odbudowane miasto w 1623 r. odwiedził król Zygmunt III Waza.

5) W dniach 17-18 sierpnia 1627 miała miejsce bitwa pod Tczewem. Był to podczas wojny polsko-szwedzkiej (1626-1629). Ciekawostka: przed przegraną uratowały Polaków strzały muszkieterów, którzy zranili siedzącego na koniu szwedzkiego króla Gustawa Adolfa. Wojska szwedzkie zrezygnowały z oblężenia Gdańska.

6) Zbudowany na przełomie XIX i XX w. Młyn Parowy przy ul. Dworcowej (obecna ul. Wyszyńskiego) był jednym z największych zakładów przemysłowych Tczewa. Został zniszczony podczas II wojny światowej.

Tczew zabytki, co zobaczyć

7) Najstarszym zabytkiem Tczewa jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w XIII wieku. Wystrój wnętrza jest barokowy. W kościelnej wieży są cztery dzwony.

8) Plac Hallera, to tczewski rynek. Stoi przy nim m.in. kościół św. Stanisława Kostki. Został zbudowany w stylu gotyckim w XIV w. i zdobi go charakterystyczna, ośmioboczna wieża.

Tczew ciekawostki most dworzec kolejowy historia atrakcje
Tczew ciekawostki: most dworzec kolejowy i most. Litografia z 1860 r.

9) Most Tczewski (Lisewski), to most drogowy zbudowany nad rzeką Wisłą w latach 1851-1857. Ma ponad 1 km długości i 12 przęseł. Początkowo był mostem kolejowo-drogowym.

10) W latach 1931-1936 zbudowano modernistyczny kościół św. Józefa. Jego wieża wraz z krzyżem na szczycie ma 48 metrów wysokości.

11) Neogotycki ratusz zbudowano na początku XX wieku. St0i przy pl. Piłsudskiego.

12) W Tczewie jest drewniany wiatrak typu holenderskiego, zbudowany w 1806 r.

13) Muzeum Wisły (ul. 30 stycznia 4) jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Działa od 1980 r. Mieści się w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły.

14) W centrum Tczewa jest park miejski o powierzchni ok. 15 ha. Jego dolna część pochodzi z drugiej połowy XIX w. Jest tu amfiteatr z muszla koncertową.

Tczew ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Gdynia
> Jastarnia
> Hel