miasto Opole ciekawostki zabytki atrakcje co zobaczyć

Ciekawostki o Opolu

Czas czytania:5 minut/y, 2 sekund/y

Miasto nazywane Stolicą Polskiej Piosenki ma wielowiekową historię. Zabytki i atrakcje Opola. Opole ciekawostki i informacje o Opolu

Miasto Opole ciekawostki

1) Opole, to 130-tysięczne miasto, stolica województwa opolskiego. Leży nad rzeką Odrą. Prawa miejskie otrzymało przed 1217 rokiem.

2) Niegdyś Słowianie dzielili zamieszkiwane przez siebie terytoria na opola. O-pole, to społeczność lokalna mieszkająca w pobliżu pól uprawnych czyli koło pola. Stąd nazwy nie tylko miasta Opola, ale też innych miast i miejscowości, np. Opola Lubelskiego, wsi Stare Opole (woj. mazowieckie) i wsi Opole (łódzkie).

3) Początkowo (XIII, XIV wiek) nazwę obecnego miasta Opole pisano: Opol i Oppol.

rynek kamienice Opole ciekawostki zabytki atrakcje
Kamienice na rynku. Opole ciekawostki

Rynek i ratusz w Opolu

4) Rynek istniał w Opolu już w XIV wieku i początkowo stały przy nim domy drewniane. Od XIV w. zaczęto tu budować domy murowane. Wtedy też stanął ratusz miejski, początkowo będący domem kupieckim. Po wielu przebudowach zyskał kształt przypominający budynki Wenecji. W 1933 r. runęła wieża ratusza. W 1936 r. zbudowano nową wieżę, a ratusz otrzymał południowe skrzydło wraz z arkadami. Po zniszczeniach wojennych w 1945 r. przy rynku stanęły nowe kamienice, architektonicznie nawiązujące do baroku.

ratusz na rynku w Opolu zabytki
Opolski ratusz stoi na środku rynku

Opole ciekawostki o zabytkach

5) Wieża Piastowska została zbudowana w stylu gotyckim ok. 1300 roku lub w połowie XIV wieku. Była częścią Zamku Piastowskiego, rozebranego w latach 20. i 30. XX wieku. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Mury w dolnej części mają grubość 3. metrów. Kiedyś wchodzono do niej przez otwór znajdujący się na wysokości 9. metrów, obecnie jest on zamurowany.

Wieża Piastowska Opole ciekawostki zabytki atrakcje
Wieża Piastowska, niegdyś część Zamku Piastowskiego w Opolu

6) Najstarsza świątynia w Opolu stoi przy pl. Kopernika 12. Jest to Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, zbudowany w XIV/XV wieku, choć wcześniejszy kościół istniał tu już w X wieku. To budowla gotycka, z neoromańską fasadą i barokowym wnętrzem.

7) Bazylika Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego została zbudowana w XV wieku, w stylu gotyckim. Stoi w miejscu, gdzie Bolesław Chrobry polecił zbudowanie drewnianego kościoła. Obie wieże bazyliki mają 73 metry wysokości, a w podziemiach są groby Piastów Śląskich.

Kościół Trójcy Świętej franciszkanów w Opolu zabytki opolskie
Kościół Trójcy Świętej (franciszkanów) stoi blisko rynku

8) Zamek Górny wzniesiono w latach 1382-1387 na najwyższym wzniesieniu Opola, tzw. Górce. Został zbudowany dla Władysława II Opolskiego. Mieszkał tu z żoną Ofką do swojej śmierci, w 1401 roku. Książę miał wówczas ugruntowaną pozycję w Europie i był bardzo bogaty. Był najważniejszym śląskim Piastem, namiestnikiem Rusi Halickiej i palatynem Węgier. To on ufundował klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie oraz sprowadził obraz Czarnej Madonny – Matki Boskiej Częstochowskiej

Był to drugi zamek książęcy w Opolu, a ponieważ był zbudowany później niż Zamek Dolny na Ostrówku, nazwano go Zamkiem Górnym. Stał w pobliżu Bramy Gosławskiej. W kolejnych wiekach obiekt stopniowo ulegał degradacji, w połowie XIX w. była w nim szkoła.

W 2018 r. otwarto odrestaurowaną wieżę Zamku Górnego, w której są ekspozycje dla zwiedzających. Przed wieżą w 2021 r. stanął pomnik Władysława Opolczyka.

Zamek Górny w Opolu-pomnik Władysław Opolczyk książę Opolski
Książę opolski Władysław II Opolski – pomnik przed wieżą jego zamku

9) Przy pl. Wolności 2 stoi gotycki kościół Świętej Trójcy, zbudowany w 1309 roku. Kilka razy był niszczony (wojny, pożary), po których go odbudowywano.

10) Żydowską synagogę zbudowano w 1842 r. Znajduje się przy ul. Szpitalnej 1 i obecnie jest tu siedziba TVP Opole.

fontanna Ceres Opole ciekawostki zabytki atrakcje
Fontanna Ceres. Opole ciekawostki, foto: Kazimierz S. Ożóg / cc-by sa 3.0

Atrakcje Opola

11) Fontanna Ceres stoi na placu Daszyńskiego 3C. Została zbudowana w 1907 roku. Na jej szczycie stoi postać bogini urodzaju Ceres, a poniżej jest kilka postaci alegorycznych.

12) W Opolu na wyspie Bolko jest ogród zoologiczny o powierzchni 30 hektarów. Adres: ul. Spacerowa 10.

13) Stawek Barlickiego początkowo był fosą otaczającą Zamek Piastowski. W latach 1975-1979 przerobiono go na fontannę. Znajduje się obok amfiteatru, a wieczorem jest podświetlony.

amfiteatr Wieża Piastowska festiwal piosenki Opole ciekawostki zabytki atrakcje
Opolski amfiteatr oraz Wieża Piastowska. Opole ciekawostki

Festiwal piosenki i amfiteatr w Opolu

14) W 1963 r. zorganizowano w Opolu Festiwal Piosenki. Dziś jest to najbardziej znany festiwal tego typu w kraju, a Opole nazywane jest Stolicą Polskiej Piosenki.

15) Jednym z symboli Opola jest Amfiteatr Tysiąclecia (ul. Piastowska 14A). Odbywają się tu kolejne edycje festiwalu piosenki (od 1983 r. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej) oraz inne imprezy i koncerty. Amfiteatr jest zadaszony, a po przebudowie w 2011 roku może pomieścić 3653 widzów. W środku działają: Muzeum Polskiej Piosenki oraz Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Jest też sala kameralna na 500 osób.

kościół Franciszkanów Opole ciekawostki zabytki atrakcje
Opole. Kościół Franciszkanów nad Odrą, z lewej wieża ratusza

Wyspa Pasieka, Młynówka i kanał Ulgi

16) Między rzeką Obrą a Młynówką znajduje się Pasieka. Jest to naturalna wyspa powstała po wielkiej powodzi w 1600 roku. Kiedyś stał tu średniowieczny gród Ostrówek, a potem Zamek Piastowski, po którym pozostała jedynie Wieża Piastowska, dziś symbol Opola.

17) Na wyspę Pasiekę prowadzi Most Groszowy. Skąd ta nazwa? Kiedyś aby przejść na wyspę, płacono grosza.

18) Młynówka, to stare koryto Odry, w centrum Opola. Oddziela prawobrzeżną część Opola od wyspy Pasieka. Nazwa Mühlgraben (Młynkówka) pojawiła się w 1784 roku. Działały tu wtedy dwa młyny: miejski i zamkowy.

19) Kanał Ulgi ma ok. 5 km długości i ok. 25 m. szerokości. Okala część Opola i wyspę Bolko (została tak nazwana w XIV wieku, na cześć piastowskiego księcia).

Filharmonia Opolska zabytki atrakcje gmach
Filharmonia Opolska. Opole ciekawostki

Opole ciekawostki i informacje

20) W Opolu działają m.in. Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera oraz Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego.

21) Przy ul. św. Wojciecha 13 znajduje się Muzeum Śląska Opolskiego, założone w 1900 roku. W mieście są też: Muzeum Wsi Opolskiej (ul. Wrocławska 174) i Muzeum Diecezjalne (ul. Kardynała Kominka 1A).

Opole ciekawostki dworzec kolejowy zabytkowa lokomotywa
Opole ciekawostki: zabytkowa lokomotywa przed dworcem kolejowym

22) Dzielnie Opola, to: Armii Krajowej, Bierkowice, Borki, Brzezie, Chabry, Chmielowice, Czarnowąsy, Gosławice, Groszowice, Grotowice, Grudzice, Kolonia Gosławicka, Krzanowice, Malina, Malinka, Nadodrze, Nowa Wieś Królewska, Półwieś, Sławice, Stare Miasto, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Śródmieście, Świerkle, Winów, Wróblin, Wrzoski, Zakrzów, Zaodrze, Żerkowice.

23) W 1910 r. wysunięto koncepcję uruchomienia w Opolu linii tramwajowej, która połączy (wtedy ponad 30-tysięczne) Opole z Prószkowem. Z powodu wybuchu I wojny światowej, a potem braku finansów, pomysł zarzucono.

Opole ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piotrków Trybunalski
> Oława
> Sandomierz

łazienka Elbląg meble Poprzedni post Najciekawsze propozycje mebli do łazienki w Elblągu
miasto San Diego ciekawostki atrakcje Następny post Miasto San Diego – ciekawostki