Bychawa, woj. lubelskie – ciekawostki

miasto Bychawa ciekawostki atrakcje zabytki woj. lubelskie

Bychawa ciekawostki i najważniejsze informacje o Bychawie. Z czego słynie, historia, zabytki, co zobaczyć

Miasto Bychawa

1) Bychawa, to 5-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bychawa. Stąd do Lublina jest 26 kilometrów, do Krasnegostawu 44 km, a do Kraśnika 24 km.

2) Bychawa prawa miejskie miała w latach 1537–1863 (początkowo była prywatnym miastem szlacheckim) oraz ma obecnie, od 1958 roku.

3) Dzielnice Bychawy, to: Grodzany, Księżyzna, Podzamcze, Polanówka, Rogalec, Rudnik, Walentówka, Wandzin, Wola Bychawska, Wola Mała i Zadębie.

dzwonnica Bychawa ciekawostki atrakcje zabytki
Drewniana dzwonnica obok kościoła św. Jana Chrzciciela w Bychawie

Bychawa ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała już w IX-X wieku. Było tu wówczas grodzisko. Wiemy to z badań archeologicznych.

5) Żydzi zaczęli osiedlać się w Bychawie w XVI wieku. W XVII w. powstał (stary) cmentarz żydowski, na początku XX wieku powstał nowy cmentarz; oba zdewastowali Niemcy podczas II wojny światowej.

6) W 1939 roku (wg. różnych źródeł) 50-70% mieszkańców była ludnością żydowską. Od 1940 r. było tu żydowskie getto, założone przez Niemców. W 1942 r. przewieziono ich do obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku, gdzie zgładzono.

zamek pałac ruiny zamku Bychawa atrakcje zabytki
Ruiny pałacu. Bychawa ciekawostki
zamek pałac ruiny zamku Bychawa atrakcje
Ruiny pałacu (zamku) w Bychawie, woj. lubelskie

Bychawa co zobaczyć, atrakcje, zabytki

7) W Bychawie-Podzamczu w I połowie XVI w. wzniesiono zamek dla Mikołaja Pileckiego. Karol Łaniewski zmienił go w pałac klasycystyczny. Spłonął w połowie XIX w., potem był częściowo rozebrany, a do naszych czasów pozostały jego ruiny. Podobno czasem pojawia się tu duch „Białej Damy”. W pobliżu ruin jest spichlerz z I połowy XIX wieku, jeden z budynków gospodarczych kompleksu pałacowego.

spichlerz w Bychawie woj. lubelskie ruiny spichlerza bychawskie zabytki
Ruiny spichlerza stoją nieopodal ruin pałacu. Bychawa ciekawostki

8) Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu (ul. Księdza Piotra Ściegiennego 25) zbudowano w XVII wieku. Ma barokowe ołtarze, obok stoi drewniana dzwonnica z 1862 r. Kościół stoi na wzgórzu, z którego można oglądać zabudowę miasta i park miejski.

kościół św. Jana Chrzciciela w Bychawie atrakcje zabytki
Kościół św. Jana Chrzciciela w Bychawie

9) Nieopodal, przy ul. Spokojnej jest cmentarz otwarty w 1802 r. Są tu m.in. szczątki ok. 260 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich którzy zginęli podczas I wojny światowej.

10) Żydowską synagogę zbudowano w 1810 r., w miejscu wcześniejszej, która spłonęła. Następnie została odremontowana, a podczas II wojny światowej zdewastowana przez Niemców. Potem budynek pełnił różne funkcje. Na początku XX w. obiekt został odrestaurowany. Adres: Kościuszki 5.

Synagoga ul. Kościuszki 5 Bychawa atrakcje ciekawostki zabytki
Dawna żydowska synagoga stoi przy ul. Kościuszki 5

11) Na Podzamczu, u zbiegu ul. Zamkowej i Pileckiego stoi XVIII-wieczna Kapliczka Św. Jana Nepomucena.

12) Zalew Bychawski w Podzamczu na 10 ha powierzchni. Jest to miejsce wakacyjnego wypoczynku, lubiane też przez wędkarzy, z infrastrukturą (gastronomia, wypożyczalnia sprzętu wodnego).

13) Na obszarze miasta znajduje się rezerwat przyrody Podzamcze. Został utworzony w 1974 r. i ma 3,4 ha powierzchni.

Zalew Bychawski miasto Bychawa ciekawostki atrakcje
Zalew Bychawski. Zdjęcie zrobiona obok ruin pałacu w Bychawie

Bychawa ciekawostki

14) Bychawa zaistniała na świecie dzięki opowiadaniu noblisty Izaaka Bashevisa Singera „Yentl – chłopiec z jesziwy”. Na jego podstawie w 1983 r. powstał amerykański film fabularny, z Barbarą Streisand w roli głównej.

15) Od 2000 r. w Bychawie organizowany jest festyn „W krainie pierogów”. Jedną z atrakcji są nieoficjalne Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Pierogów.

16) Piłkarskim klubem z tego miasta jest Granit Bychawa, założony w 1958 roku. Jest tu jego stadion.

Bychawa ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rejowiec
> Biłgoraj
> Bełżyce
> Hrubieszów