Gore – miasto w Nowej Zelandii

Gore Nowa Zelandia ciekawostki

Odwiedzamy Nową Zelandię. Z czego słynie Gore?

1) Gore, to kilkunastotysięczne miasto w południowej części Wyspy Południowej, nad rzeką Mataura. Leży w regionie Southland, w którym mieszka ok. 100 tys. mieszkańców.

ciekawostki Nowa Zelandia atrakcje Gore
Jakiś ciekawy pomnik z zegarem w Gore

Z historii Gore

2) Kiedyś była tu osada Maorysów, których wyparli osadnicy z Europy, w 1836 roku. W połowie XIX wieku tutejsze trakty przekształcono w wybiegi dla owiec.

3) Nie było mostu, więc aby dotrzeć na drugi brzeg rzeki Mataura, trzeba było długo maszerować. Dlatego osadę nazywano the Long Ford lub Longford. Potem miejscowość nazwano Gore, na cześć Thomasa Gore Browne (1807-1887), gubernatora Nowej Zelandii.

kościół ciekawostki Nowa Zelandia atrakcje
Kościół w Gore
kościół ciekawostki Nowa Zelandia atrakcje Gore
Inny kościół w nowozelandzkim mieście Gore

4) W 1877 r. Bank Nowej Zelandii otworzył tu swój oddział. W jego ślady poszły kolejne banki. W 1875 r. otwarto linię kolejową łączącą Invercargill i Gore. Potem powstały kolejne linie kolejowe, a Gore stało się ważnym węzłem komunikacyjnym.

bank New South Wales Gore ciekawostki Nowa Zelandia atrakcje
Gore. Budynek banku Bank of New South Wales

5) Pod koniec XIX w. powstał Gore Electric Light & Power Syndicate. W 1894 r. miasto Gore było jednym z trzech miast Nowej Zelandii, w których był generator energii elektrycznej, umożliwiający np. oświetlenie miasta.

country Gore ciekawostki Nowa Zelandia atrakcje
Pomnik przypominający, że w Nowej Zelandii Gore jest stolicą muzyki country

Ciekawostki o Gore

6) W Gore od niemal 40. lat przyznawane są nagrody muzyki country. W mieście stoi pomnik informujący, że Gore to nowozelandzka stolica muzyki country.

Creamoata fabryka platków owsianych Gore ciekawostki Nowa Zelandia
Dawna fabryka płatków owsianych Creamoata w Gore

7) Znanym budynkiem w Gore jest „Creamoata Mill” (Młyn Creamoata). Produkowano tu owsiankę Creamoata, reklamowaną promowaną niegdyś przez Flemingsa (właściciela) jako śniadanie narodowe. Uważano, że jest to największy młyn na półkuli południowej. W 2001 r. produkcję przeniesiono do Australii, a w 2008 r. firma zaniechała produkcji owsianki. Obecnie budynek należy do innego właściciela i jest na liście dziedzictwa Nowej Zelandii.

Hokonui Moonshine Museum muzeum bimber Gore ciekawostki Nowa Zelandia
Hokonui Moonshine Museum – muzeum bimbru w Gore, jedna z sal

8) W centrum miasta mieści się Muzeum Bimbru Hokonui (Hokonui Moonshine Museum). Do lat 30. XX wieku na pobliskich Wzgórzach Hokonui (zajmują powierzchnię 1200 km kwadratowych) nielegalnie produkowano whisky. Dzięki temu nielegalnemu bimbrowi, Gore zyskało lokalną sławę.

Ciekawostki o Gore w Nowej Zelandii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Oamaru
> Hurunui
> Christchurch