sposób na zdrowe odżywianie

Sposób na zdrowe odżywianie

Czas czytania:3 minut/y, 29 sekund/y

W dzisiejszych czasach zauważyć można coraz większe zainteresowanie zdrowym trybem życia i odpowiednio zbilansowaną dietą. Staramy się utrzymywać kondycję fizyczną, a do diety wprowadzać smaczne i zdrowe posiłki. To korzystny trend, który, miejmy nadzieję, utrzyma się jeszcze długo. Od tego, co jemy, zależy bowiem nasza kondycja, zdrowie i samopoczucie

Jakość życia w dużej mierze jest składową takich czynników jak stosowana dieta oraz prowadzony styl życia. Brak aktywności fizycznej oraz spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów, zdecydowanie nie będą najlepszym wyborem. Kolejne grzechy popełniane przeciw zdrowiu i kondycji to podjadanie między posiłkami oraz spożywanie dużej ilości soli i cukrów. Nie chodzi oczywiście o to, by składniki te zostały z diety całkowicie wyeliminowane. Stosowane w umiarkowanej ilości i połączone ze zróżnicowaną, odpowiednio zbilansowaną dietą potrafią zaskoczyć osiągniętymi efektami.

Dieta w trosce o zdrowie

Czasy, kiedy smak gotowanych potraw przedkładany był nad ich skład, zdają się bezpowrotnie odchodzić do lamusa. Dziś skrupulatnie czytamy etykiety kupowanych produktów, a także dbamy o to, by na naszych stołach lądowały potrawy smaczne i zdrowe. Preferowane dawniej tłuste jedzenie coraz częściej zastępowane jest kuchnią śródziemnomorską.

Niezbędne składniki

W diecie Polaków pojawia się także coraz więcej warzyw i owoców. Jeśli sałata, to nie wyłącznie lodowa, ale także rukola, rzymska, roszponka i cykoria. Jeśli pomidory to zarówno malinowe, daktylowe, bawole serca, jak i cherry i koktajlowe. Coraz częściej pamiętamy też o bakłażanach, cukiniach, jarmużu. Witaminowa bomba, jaką dzięki nim dostarczamy organizmowi to korzyść, którą trudno przecenić.

Z warzyw i owoców coraz częściej robimy też domowe soki. Spożywane zaraz po przygotowaniu, jak i pasteryzowane doskonale wpisują się w zdrową i odpowiednio zbilansowana dietę.

Przetworzone produkty

Zdrowa dieta zakłada unikanie produktów wysoko przetworzonych. Zawartość witamin i minerałów jest w nich zdecydowanie niższa niż w przypadku surowych składników diety. Często natomiast zawierają chemię spożywczą, która nie zawsze pozostaje obojętna dla naszego zdrowia.

Choć nie wszystkie związki określane zbiorczą nazwą „chemia spożywcza” wywierają negatywny wpływ na ludzki organizm, warto zapoznać się z ich oznaczeniami i unikać tych najbardziej niebezpiecznych. Do czego potrzebujemy tej wiedzy? W pożywieniu możemy znaleźć między innymi kwas askorbinowy, czyli witaminę C, która w chemii spożywczej oznaczona jest symbolem E300. Witamina C nie tylko nie szkodzi człowiekowi, ale jest bezwzględnie konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jest jednak cała masa innych związków, które nie tylko nie wywierają korzystnego wpływu, ale kumulując się w organizmie, mogą wyrządzić wiele szkód. Czytanie etykiet ze zrozumieniem pomoże wyeliminować je z diety.

Picie wody

Zdrowe odżywianie powinno zakładać nie tylko spożywanie zbilansowanych posiłków, ale również picie odpowiednio dużej ilości płynów. Najlepiej, jeśli będzie to niegazowana woda. Trudno przecenić jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

Woda nawilża organizm, poprawiając wygląd i elastyczność skóry. Poprawia trawienie, redukuje wysoki poziom cholesterolu we krwi, wypłukuje z organizmu toksyny. Jej korzystne działanie można wymieniać jeszcze długo, bo rzeczywiście pozytywnych skutków spożywania wody jest wiele. Aby odczuć korzyści z picia wody, należy spożywać ją w ilości co najmniej 1,5 litra na dobę.

Współczesne udogodnienia

Wraz z modą na zdrowe odżywianie pojawiły się na rynku akcesoria do gotowania, które w znacznym stopniu pomagają w prozdrowotnej diecie. Korzystać możemy między innymi z takich kuchennych udogodnień jak: garnki do gotowania na parze, garnki rzymskie, szybkowary, naczynia żaroodporne i wiele innych. Duże zainteresowanie tymi naczyniami jest odzwierciedleniem w zwrocie społeczeństwa w kierunku zdrowego odżywiania.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Pomimo licznych udogodnień we współczesnych kuchniach i wysokiej świadomości na temat zdrowego odżywiania gros ludzi i tak ma problem ze skomponowaniem zdrowej i zróżnicowanej diety. Trudności wynikają w dużej mierze z braku pomysłu na odpowiednio zbilansowane posiłki.

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy dietetyka albo zamówić dietę pudełkową. W jednym i drugim przypadku menu określone zostanie przez specjalistę od zdrowego żywienia, z tą różnicą, że w pierwszym przypadku posiłek będziemy musieli przygotować samodzielnie, w drugim zostanie nam dostarczony pod wskazany adres.

Na zakończenie

Komponowanie zdrowych i smacznych posiłków dla jednych jest przyjemnością, dla innych koniecznością. Zdrowe odżywianie zawsze będzie jednak podstawą, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu i utrzymaniu kondycji. W dążeniu do celu możemy wspierać się ogólnie dostępną wiedzą na temat zdrowego odżywiania, pomocą dietetyka oraz możliwością skorzystania z gotowych rozwiązań, takich jak catering dietetyczny.

> Więcej informacji na temat zdrowego odżywiania i diety pudełkowej na stronie EatZone.

Zobacz też:
> Ciekawostki o cateringu

drukarki druk3d druk przestrzenny Poprzedni post Zastosowanie druku przestrzennego w przemyśle i biznesie
palmy pomnik Buddy w Sri Lance atrakcje co zobaczyć wycieczka Następny post Sri Lanka (wcześniej Ceylon) zaskakujące ciekawostki