Ciekawostki o psach

psy ciekawostki pies śmieszne psy uśmiech zadowolenie oczy

Psy ciekawostki, zmysły, rasy psów. Najważniejsze informacje o psach, które powinieneś znać

Psy i historia

1) Czy wiesz, że wszystkie psy pochodzą od wilków? Psy żyjące współcześnie zachowały pewne cechy i zachowania wilków, z kolei zdziczałe psy zachowują się tak samo, jak ich przodkowie. Wilk był pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka około 15 tys. lat temu.

2) Psy towarzyszyły ludziom w starożytnym Egipcie. Anibus, bóg zmarłych był przedstawiany jako postać o ciele człowieka i głowie szakala, czyli dzikiego psa pustynnego. Był on też patronem balsamistów, który nadzorował mumifikację i towarzyszył duszom zmarłych w drodze w zaświaty.

3) Charty zaliczane są do najstarszych psów. Wszystkie charty, to psy potrafiące niezwykle szybko biegać. Chart afgański, to jedna z najstarszych ras na świecie.

4) Tylko psy rasowe mogą brać udział w wystawach. Pierwsze wystawy psów odbyły się w Anglii ponad 200 lat temu i miały za zadanie prezentowanie urody czteronożnych pupilów.

Zmysły psa

5) Większość zmysłów psów jest lepiej rozwiniętych niż u człowieka. Nos psa jest milion razy bardziej wrażliwy na zapach, niż nos ludzki.

6) Wszystkie psy mają doskonały słuch. Te, które mają spiczaste uszy, słyszą lepiej niż te o uszach opadających.

rotweiler pies psy ciekawostki
Pies rasy rotweiler. Psy ciekawostki

7) Psy rozpoznają kolory dużo gorzej niż ludzie. Potrafią rozróżnić żółty i niebieski, jednak czerwony i zielony widzą jako żółto-szary.

8) Psy nie boją się burzy. Jednak specyficzny dźwięk jaki wytwarza burza, jest wychwytywany przez wrażliwe psie uszy i sprawia im ból.

9) Dzięki swojemu węchowi i inteligencji, psy są dla człowieka nieocenioną pomocą i wsparciem. Bernardyn potrafi znaleźć człowieka w górach, przysypanego lawiną śniegu, znajdzie też drogę powrotną w trakcie zamieci śnieżnej. Owczarki niemieckie biorą udział w akcjach ratowniczych, szukając ludzi uwięzionych pod gruzami, a także materiałów wybuchowych i narkotyków przemycanych w bagażach.

10) Wilgotność nosa psa jest bardzo ważna. Dzięki tej wilgotności może wyczuwać nawet bardzo słabą woń, a także potrafi określić kierunek, z którego pochodzi zapach.

Ciekawostki o psach

11) Przed ułożeniem się do snu psy udeptują i wydrapują posłanie tak, jakby udeptywały trawę i odganiały robaki. To zwyczaj, który zachowały z czasów kiedy były jeszcze dzikimi zwierzętami.

12) Podobnie jak wilki, psy przed polowaniem tarzają się w swoich odchodach, aby ukryć swój zapach.

psy ciekawostki koty
Kochamy psy, z wzajemnością!

13) Psy się nie pocą, a chłodzą się jedynie dysząc. Im dłuższy nos psa, tym bardziej efektywnie działa system schładzania.

14) Jeżeli pies wyje jak wilk – znaczy, że jest nieszczęśliwy. Podobnie jak wilki, psy kopią doły, aby zakopać w nich jedzenie.

15) Psy znaczą swoje terytorium za pomocą moczu. W czasie sikania samce podnoszą tylną łapę, a suczki przykucają.

16) Kręgosłup psa zbudowany jest z 30. kręgów. Różne rasy mogą różnić się między sobą liczbą kręgów w odcinku ogonowym. Główną różnicą między poszczególnymi rasami jest długość i masywność kości.

17) Do niedawna w wielu krajach właściciel psa miał obowiązek wytatuować w uchu lub pachwinie psa specjalny numer, który pozwalał ustalić właściciela, w przypadku zaginięcia psa. W ostatnich latach tatuaże zostały zastąpione przez elektroniczne chipy, wszczepiane pod skórę psa.

owczarek podhalański pies psy ciekawostki
Mały owczarek podhalański. Psy ciekawostki

18) Ulubionym miejscem, gdzie zdecydowana większość psów lubi być głaskana, jest nasada ogona. Z kolei psy nie lubią być szarpane za ogon.

19) Człowieka można zidentyfikować po liniach papilarnych na palcach. Do identyfikacji psa służy jego nos, a konkretnie: odcisk jego nosa.

20) Ciąża u psów trwa 63 dni. Liczba szczeniąt w miocie waha się między 2-4, ale niektóre rasy są bardziej szczenne niż inne. Dlatego możliwy jest nawet miot liczący nawet 10 szczeniaków.

21) Szczeniaki rodzą się głuche i ślepe, jednak ich zmysł węchu jest od początku doskonale rozwinięty. Zaczynają chodzić po upływie 3. tygodni.

pies maltańczyk ciekawostki maltańczyki opis maltańczyka charakterystyka tresura pięlęgnacja
Pies maltańczyk.W takim rozkoszniaczku nie sposób się nie zakochać!

Rasy psów – ciekawostki

22) Jednym z największych psów na świecie jest Bernardyn. Może on osiągać wagę nawet 100 kilogramów. Najmniejszym psem świata jest chihuahua. Wygląda jak mała maskotka i waży mniej niż kot.

23) Początkowo Teriery były psami używanymi do polowań. Na przykład Westie, to specjalista od polowań na szczury. Jamniki były używane do polowań na lisy i borsuki. Dziś są psami domowymi, które uwielbiają towarzystwo.

24) Husky syberyjski jest najbardziej znany spośród wszystkich psów pociągowych. Psy pociągowe nie lubią wysokich temperatur i pochodzą z krajów o zimnym klimacie. Tam pomagają swoim właścicielom przemieszczać się i ciągną czasem nawet bardzo ciężkie sanie.

25) Spośród blisko 400 ras psów na świecie, są też takie, których głównym zadaniem jest zwrócić uwagę na swego właściciela. Jednym z takich okazów jest Grzywacz chiński, który ma włosy jedynie na głowie i końcówce ogona.

26) Nie wszystkie psy szczekają. Jest na świecie jedna rasa psów, które nie szczekają, a jedynie wydają z siebie dźwięki przypominające jodłowanie. Ta rasa nazywa się Basenji.

Psy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> 10 najpopularniejszych ras psów w Polsce
> Popularne psy stróżujące
> Ciekawostki o kotach