koty ciekawostki o kotach kot

Ech, te koty! 53 fascynujące ciekawostki

Czas czytania:6 minut/y, 57 sekund/y

Fascynujący świat kotów! Historia kotów, zmysły kota, kocie rekordy, popularne rasy kotów. Niezwykłe ciekawostki o kotach, które zainteresują

Ciekawostki o kotach z historii

1) W starożytnym Egipcie kot uważany był za święte zwierzę. Dlatego niektóre koty mumifikowano, a ich mumie znajdujemy czasem w grobowcach, obok mumii ludzkich.

2) Gdy w XIV wieku papież Innocenty VIII uznał koty za wcielenie zła, ludzie zaczęli masowo zabijać koty. Przyniosło to szybki przyrost liczby szczurów i to przez nie epidemie w średniowieczu dziesiątkowały populację ludzką.

Fascynujące kocie fakty

3) Kot śpi przez 18 godzin dziennie czyli przesypia 70% swojego życia.

4) Tak jak każdy człowiek ma inne linie papilarne, tak każdy kot ma inny nos.

5) Koty z łatwością wdrapują się na drzewo, ale mają potem problem z zejściem. To z powodu pazurów, które są wygięte tylko w jedną stronę.

6) Kot mruczy z prędkością 26 cykli na sekundę, czyli z taką samą częstotliwością jak silnik diesel. Dzięki wyjątkowym strunom głosowym, mruczy zarówno podczas wdychania, jak i wydychania powietrza. A poza tym nie wiadomo po co to robi.

kot samotnik dachowiec ciekawostki koty charakter kota
Koty, to często samotniki. A poza tym jak wiemy, chodzą własnymi drogami

7) Jeśli jeden kot ma trzy kolory sierści czyli np. biały, rudy i czarny – wiadomo niemal w 100%, że to kotka.

8) Kot może biegnąć z maksymalną prędkością 45 km na godzinę, ale tylko na krótkich dystansach.

9) Kot nie może zjadać dużych kęsów mięsa, ponieważ jego szczęka porusza się tylko w górę i w dół, a nie na boki.

10) Ojcem kociąt z jednego miotu może być więcej niż jeden kocur czyli każde kocię może mieć innego ojca. Dlatego kotki – bracia i siostry mogą mieć inne umaszczenie (kolor sierści).

kot ciekawostki koty charakter kota małe kotki kocięta
Małe kocięta są rozkoszne. Uwielbiamy je przytulać i głaskać

Kocie rekordy czyli wyjątkowe koty

11) Najstarsza kotka, imieniem Creme Puff, przeżyła 38 lat. A generalnie kot żyje ok. 20 lat, co odpowiada wiekowi 98 lat u człowieka.

12) Najmniejszy dorosły kot imieniem Tinker Toy, miał tylko 7 cm wysokości, 19 cm długości i ważył prawie pół kilograma.

13) Kotka rodzi od jednego do 9. kociątek. Rekordzistka wydała na świat 19 kociąt. Niestety, nie wszystkie przeżyły.

14) 21 kilogramów – tyle ważył najgrubszy kot świata, imieniem Himmy.

15) Kotka imieniem Dusty przez 18 lat swego życia wydała na świat 420 kociąt.

kot ciekawostki o kotach koty
Ciekawostki o kotach w Sadurski.com

Zmysły kota – niezwykłe ciekawostki

16) Kot za siatkówką oka ma błonę odblaskową (tapetum lucidum), która odbija światło i pomaga lepiej widzieć w mroku. Dlatego mamy wrażenie, że oczy kota świecą.

17) Aby koty porozumiewały się ze sobą, nie potrzebują miauczeć. Można powiedzieć, że miauczą, żeby zwrócić uwagę ludzi.

18) Kot może przeżyć upadek nawet z 20. metrów. Rekordzista, kot Andy przeżył upadek z 13 piętra (60 metrów).

19) Kot ma po obu stronach pyszczka po 12 wąsów, w trzech rzędach. Są połączone z bardzo wrażliwymi nerwami.

kot ciekawostki koty wąsy kota zmysły
Ciekaw0stki o kotach: te wąsy kotów są bardzo wrażliwe

20) Koty są czułe na wszelkie wibracje. Dlatego potrafią wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi na kwadrans przed ludźmi. Nic dziwnego, że w ruinach Pompejów, starożytnego miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza, nie znaleziono żadnego szkieletu kota.

21) Dlaczego koty zawsze spadają na cztery łapy? Dzięki czemuś, co mają w uchu wewnętrznym potrafią błyskawicznie i precyzyjnie obliczyć, jak w odpowiednim momencie obrócić ciało.

22) Koty nie rozpoznają słodkiego smaku.

Człowiek i koty

23) Naukowcy z USA po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału człowieka o 30%.

24) Podobno w Ameryce Północnej ludzie mają w domach ponad 70 milionów kotów.

25) Człowiek ma 34 kręgi, kot aż 53, dlatego jego ciało jest tak elastyczne.

koty kot ciekawostki o kotach
Ciekawostki o kotach: jaki ładny kotek!

26) Koty liżą swoją sierść nie tylko dlatego, że chcą być czyste. Jest to dla nich rodzaj ukojenia swoich nerwów. Czas który poświęcają lizaniu, to aż 1/3 całego czasu, gdy nie śpią.

27) 110 do 140 razy na minutę bije serce kota. Dwa razy szybciej niż serce człowieka.

28) Kot ma 230 kości, człowiek 206.

29) Mówi się, że niektórzy ludzie mają uczulenie na kocią sierść. Tak naprawdę chodzi o uczulenie na ich ślinę oraz drobinki naskórka, które osadzają się na sierści.

30) Kot ma ponad 100 strun głosowych. Człowiek cztery.

31) Kot ociera się o twoje nogi i wydaje ci się, że to oznaka, że cię lubi? Nie, on w ten sposób znaczy swój teren. Wykorzystuje do tego gruczoły zapachowe, które ma w okolicy pyszczka.

32) Wierzymy, że czarny kot przynosi pecha. Inaczej jest w Wielkiej Brytanii i Australii. Tam uważają, że czarny kot przynosi szczęście.

33) Masz kota? To zapamiętaj, że 17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota.

koty kot ciekawostki o kotach
Ale niebieskie oczy!

Fascynujące fakty i ciekawostki o kotach

34) Dorosły kot ma 30 zębów. Wcześniej ma zęby mleczne, które wypadają gdy ma pół roku.

35) Gruczoły potowe kota znajdują się na podeszwach łapek.

36) Kot nie ma obojczyka, dlatego przeciska się przez każdy otwór wielkości jego głowy.

37) Jedynym kotem, który nigdy nie chowa pazurów, jest gepard.

38) Koty drapią pazurami z trzech powodów. Rozciągają swoje mięśnie, ścierają martwą warstwę znajdującą się na pazurach oraz znaczą swój teren.

39) Wykastrowanie kota powoduje wydłużenie jego życia nawet o 3 lata.

40) Dajesz kotu wciąż mleko do picia? Błąd. O ile młode kotki lubią i dobrze przyswajają laktozę znajdującą się w mleku, koty starsze mają z tym trudność.

sympatyczny śpiący kot cytaty aforyzmy przysłowia
Ciekawostki o kotach: Kot wciąż śpi. 1/3 swego życia kot przesypia

Popularne rasy kotów – to warto wiedzieć

41) Kot syjamski, to jedna z najstarszych ras kotów, pochodząca z Tajlandii (Syjamu). Ma niebieskie oczy i ciemne plamy, które są na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Bardzo inteligentne i bardzo przywiązują się do właściciela. > Więcej

42) Kot brytyjski ma krótką i gęstą sierść (najczęściej jednolitego koloru) i wygląda jak pluszowa maskotka. I mordka, wyglądająca jakby wciąż się uśmiechał. > Więcej

43) Kot rosyjski niebieski. Wygląda jak chudszy kot brytyjski. Ma zielone oczy i srebrzystą sierść. Lubią pieszczoty i zabawy z nimi.

44) Radgoll – puchaty kot, łagodny, lubi spędzać czas z ludźmi i pieszczoty. Ufny, łagodny, nie potrzebuje dużej powierzchni do zamieszkania.

45) Pers. Ma długą sierść, kłopotliwą w codziennej pielęgnacji. Trzeba go kąpać, jeśli mocniej się pobrudzi, bo lizanie nie wystarczy. Nie przeszkadza mu samotność.

kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy przypomina pluszową zabawkę, prawda?

46) Kot norweski leśny. Ma długą sierść i spiczaste uszy. Także długą sierść pod brodą, co dodaje im dostojności. Lubią towarzystwo i skakanie po domu.

47) Maine Coon ma długie futro i puchaty ogon, a na czubków uszu “pędzelki”. Jest bardzo towarzyski i nie lubi długo być sam. Dla osób, które dużo czasu spędzają w domu.

48) Kot bengalski, to krzyżówka kota domowego z dzikim kotem azjatyckim – leopardem. Z wyglądu miniatura pantery, bo ma charakterystyczne cętki na futrze. Wymaga szczotkowania i odpowiedniej diety. Inteligentny i przyjazny.

49) Kot syberyjski, to kot długowłosy o dużym temperamencie. Lubi, gdy obok domu jest ogród. Wymaga częstego szczotkowania, przycinania pazurów i czyszczenia zębów.

50) Kot domowy krótkowłosy – najpopularniejszy w naszych domach kot “dachowiec”. Przyjacielski, występuje w wielu barwach.

51) Peterbald, to rasa powstała w drugiej połowie 1994 r. w Sankt Petersburgu (Rosja). To bezwłosy kot z wielkimi uszami i długimi nogami. Jego skóra ma tendencję do produkcji tłustej wydzieliny.

kot sphinx sfinks popularne rasy kotów
Kot rasy Sphinx (Sfinks) nie ma sierści

52) Inne rasy kotów, to: Orientalny Krótkowłosy, Balijski, Somalijski, Europejski, Sokoke, Snowshore, Sphinx, Don Sphynx, Comish Rex, German Rex, Don Reks, Ocikat, Korat, Manx, Kurylski Krótkowłosy, Kurylski Długowłosy, Bumilla, Japoński Bobtall, Egipski Mau, Cymrik, Burmski, Abisyński, Turecki Van, Angora Turecka, Święty Birmański, Pers Złoty Tabby, Pers Kolorpoint Tabby, Pers Srebrny Tabby, Bikolor Tabby, Pers Kolorpoint (Himalayan, Colourprint), Pers Tabby, Pers Tabby, Srebrny Shell, Pers Szylkretowy, Pers Liliowy, Pers Czarny, Pers Złoty Shell, Pers Czerwony, Egzotyczny Kremowy, Perski Dymny, Perski Niebieski, Perski Biały, Egzotyczny Czarny.

53) Ile jest ras kotów? To zależy od kryteriów, według których będziemy je liczyć. Także od organizacji, która te rasy kwalifikuje. Bo na świecie są różne organizacje felinologiczne mające swoje klasyfikacje i część odnotowywanych przez nie ras tylko częściowo się pokrywa. Czasem w zależności od innego namaszczenia, niektórzy uznają, że to inna rasa kota. Do tego zdarza się, że ta sama rasa ma inne nazwy. Poza tym wciąż ludzie robią krzyżówki różnych ras, powstają kocie hybrydy.

Ciekawostki o kotach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o sowach
> Papużka falista

sprawdzone akcesoria dla psa Poprzedni post Sprawdzone akcesoria dla psa, czyli to, czego potrzebuje twój pupil
glamping na Dolnym Śląsku Następny post Dlaczego warto skorzystać z glampingu na Dolnym Śląsku?