e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie

Historia e-handlu. Ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Kupowanie czegokolwiek w Internecie obecnie jest powszechne i nikomu nie sprawia trudności. A jakie były początki handlu w sieci? Kiedy zrobiono pierwszy elektroniczny zakup i kiedy powstał pierwszy sklep internetowy? Historia firmy Amazon i kariera jej właściciela, Jeffa Bezosa. E-handel historia i ciekawostki

Historia e-handlu

1) Michael Aldrich jest pierwszym klientem, który dokonał zakupu w czymś, co można by nazwać sklepem internetowym. Jego e-zakupy odbyły się w 1979 roku, w Wielkiej Brytanii. Było to możliwe dzięki połączeniu nieco zmodyfikowanego telewizora przez kabel telefoniczny do sieci EDI (elektronicznej wymiany danych).

2) W maju 1984 r. 72-letnia Jane Snowball dokonała zakupu płatków zbożowych, margaryny i jajek, w wirtualnym sklepie stworzonym przy pomocy technologii wspomnianego wyżej M.Aldricha. Zakupu dokonała w sklepie zlokalizowanym w angielskim mieście Gateshead, wybierając spośród 4. tysięcy dostępnych produktów. Zakupione produkty zostały przyniesione do jej domu. Pretekstem założenia sklepu była pomoc osobom starszym i schorowanym, które nie mogą osobiście przybyć do sklepu.

3) Jeszcze w tym samym roku 1984 firma CompuServe, amerykański dostawca usług online, uruchomiła tego typu usługę w swoim kraju. Można było robić zakupy w ponad stu sklepach, a firma nazywała się Electronic Mall.

Pierwsze sklepy internetowe

4) Z prawdziwym e-handlem trzeba jednak było poczekać do chwili, gdy z nowego medium, Internetu, zacznie korzystać więcej ludzi. W 1991 r. powstało oprogramowanie, dzięki któremu sieć Internet mogła być dostępna nie tylko dla wąskiego grona informatyków. Przez 4 kolejne lata zarejestrowano 12 tysięcy domen, a w 1998 r. ich liczba przekroczyła 2 miliony. Z Internetu korzystało już 150 milionów ludzi na świecie.

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie
Dla osób płacących w sieci, podstawową kwestią jest bezpieczeństwo transakcji. E-handel historia

5) Przełomem w e-handlu był rok 1992. To wtedy Stany Zjednoczone zniosły zakaz stosowania internetu do celów komercyjnych.

6) Początkowo (od 1994 r.) należało przez Internet zamówić towar telefonując, a po potwierdzeniu należało wysłać e-maila. To właśnie wtedy wynaleziono protokoły Secure Socket Layer (SSL) i zabezpieczono przesyłane dane, co poważnie utrudniło działalność pierwszych hakerów.

7) Daniel Kohn i Rogera Lee stworzyli NetMarket, uważany obecnie za pierwszy internetowy sklep. Transakcje przeprowadzano dzięki szyfrowanym kartom kredytowym. Pierwszym klientem był mieszkaniec Filadelfii, który kupił album Stinga za 12,48 USD.

8) W roku 2000 na sprzedaż w Internecie zdecydowało się dużo firm z Europy i USA. Uznano, że taka obecność jest biznesową koniecznością.

9) W 1994 r. Jeff Bezos założył Amazona.

Jeff Bezos – założyciel Amazona

10) Założycielem międzynarodowej platformy internetowej Amazon jest Jeff Bezos (Jeffrey Preston Bezos). To potentat, jeśli chodzi o sprzedaż różnych towarów w Internecie. Urodził się w 1964 roku, w obecnie 550-tysięcznym mieście Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, USA. Po studiach na Uniwersytecie Princetown, został informatykiem na Wall Street. Potem przez 2 lata pracował w nowojorskiej firmie FITEL, następnie w Bankers Trust Company, gdzie dotarł do stanowiska wiceprezesa, a przez kolejne 2 lata pracował w D.E. Shaw & Co. Wkrótce założył własną firmę Amazon.

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie
Żeby zrobić zakupy, już nie trzeba odwiedzać sklepu. E-handel historia

Amazon – ciekawostki

11) Amazon początkowo sprzedawał książki (pierwsza została sprzedana w lipcu 1995 r.). Firma mieściła się wtedy w wynajętym, 2-pokojowym mieszkaniu w Seattle.

12) Nazwa Amazon pochodzi od rzeki Amazonki, ogromnej rzeki w Ameryce Południowej.

13) Amazon rozwijał się także dlatego, bo sklepy internetowe działające wówczas w USA miały małe podatki.

14) Ważną datą był 28 września 2011 roku. Na konferencji prasowej Jeff Bezos zaprezentował wtedy Kindle Fire – produkt marki Amazon, będący konkurencją dla iPada firmy Apple.

15) Według Brand Finance Global 500, Amazon jest obecnie najcenniejszą marką na świecie.

Historia e-handlu, sklepy internetowe: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o sklepach internetowych
> Karty kredytowe – ciekawostki
> Historia pieniądza

poker zasady gry gra karty ciekawostki Texas Holdem Poprzedni post Poker – zasady gry i układy
ciąża dieta w ciąży kobieta Następny post Dieta kobiety ciężarnej