Stolica Pomezanii. Ciekawostki o Prabutach

Prabuty ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto Prabuty ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki Prabutów

Prabuty – informacje

1) 9 tysięcy mieszkańców liczą Prabuty, miasto w powiecie kwidzyńskim, we wschodniej części woj. pomorskiego. Kiedyś te okolice nazywano Pomezanią.

2) W historii miasto nazywano różnie, często nie miało to związku z nazwą Prabuty, która oficjalnie istnieje od 1946 roku.

Brama Kwidzyńska Prabuty ciekawostki atrakcje zabytki
Brama Kwidzyńska w centrum miasta Prabuty

Prabuty ciekawostki z historii

3) Prabuty prawa miejskie uzyskały w XIII wieku.

4) W drugiej połowie XIII wieku stanął tu zamek biskupi, zbudowany przez biskupów kwidzyńskich. Po zniszczeniach w XVII wieku, pod koniec XVIII w. został rozebrany. Zachowała się część piwnic i szczątki murów. Niedawno stworzono makietę pokazującą, jak ten zamek wyglądał.

5) W 1375 roku pożar strawił połowę zabudowy Prabut. W 1414 r. miasto odwiedził król Władysław Jagiełło, w latach 1501-1525 Prabuty były stolicą Pomezanii.

6) W 1688 r. Prabuty nawiedził kolejny wielki pożar, a w 1709-1710 – epidemia dżumy, która pochłonęła połowę mieszkańców miasta, 933 osoby.

7) W 1876 r. Prabuty uzyskały połączenie kolejowe z Malborkiem i Iławą.

8) Podczas I wojny światowej w Prabutach znajdował się sztab wojenny Paula von Hindenburga (1847-1934), późniejszego prezydenta Niemiec. Aktualnie jest jednym z honorowych obywateli miasta.

konkatedra Prabuty ciekawostki atrakcje zabytki
Konkatedra. Prabuty ciekawostki

Prabuty zabytki, atrakcje

9) Gotycka konkatedra świętego Wojciecha została wybudowana w Prabutach 1310-1330 i nieprzypadkowo wyglądem przypomina konkatedrę w Kwidzynie. Była przebudowana w połowie XIX wieku, a po zniszczeniach II wojny światowej odbudowano ją w latach 1981-1983.

10) Przy ul. Kwidzyńskiej stoi gotycka Brama Kwidzyńska z XIV wieku. W średniowieczu wchodziła w skład murów obronnych, w XVIII w. był tu skład prochu i areszt, między 1908 r do początku lat 60-tych XX wieku była wieżą wodociągową. Obecnie są tu siedziby towarzystw pozarządowych i sala wystawowa.

kościółek Polski Prabuty ciekawostki atrakcje zabytki
Kościółek Polski – kościół pw Najświętszej Marii Panny

11) Gotycki kościół pw Najświętszej Marii Panny, zbudowano w latach 1378-1402. Nazywany jest „Kościółkiem Polskim”, gdyż od XVI do początku XIX wieku odprawiano tu msze w języku polskim. Początkowo była to świątynia chrześcijańska, potem ewangelicka, obecnie jest tu Izba Pamięci.

Fontanna Rolanda Prabuty ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna Rolanda początkowo stała w Berlinie

12) Fontanna Rolanda, to dzieło Franza Schwechtena. Początkowo (od 1900 r.) stała w Berlinie, skąd w 1929 r. została przeniesiona do Prabut.

13) Wodociągi miejskie w Prabutach, to zabytek. Zostały zbudowane w latach 1728-1732.

14) W gminie Prabuty znajduje się Jezioro Sowica, jedno z jezior Pojezierza Iławskiego. Jezioro ma powierzchnię 77,8 ha. Na jeziorze jest wyspa, na której według archeologów tysiące lat temu były jakieś zabudowania.

Prabuty ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Elbląg
> Kwidzyn
> Frombork