Płyta gazowa do kuchni – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

kuchnia płyta gazowa do kuchni

Płyta grzejna gazowa idealnie sprawdzi się w każdej kuchni. Nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do gazowej sieci, wówczas kuchenkę można zasilić gazem z butli. Należy tylko wcześniej sprawdzić, czy wybrany model jest wyposażony w specjalne dysze, aby jego prawidłowe użytkowanie było możliwe i przede wszystkim bezpieczne.

Tradycyjne kuchenki gazowe już dawno przestały kojarzyć się ze staromodną kuchnią. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne modele o bardzo nowoczesnym designie i bardzo praktycznych funkcjach, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bardzo komfortowe oraz bezpieczne. Ciekawych inspiracji dotyczących kuchennych sprzętów AGD i nie tylko zaczerpniesz na stronie Znamy się od kuchni.

Wybierając płytę gazową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które ułatwią korzystanie ze sprzętu, a także sprawią, że gotowanie będzie bardziej efektywne i po prostu przyjemne.
Kontrola nad płomieniem

„Flame Control” to funkcja w kuchenkach gazowych, dzięki której użytkownik ma pełną kontrolę nad płomieniem. Nowoczesne płyty grzejne posiadają aż 9 poziomów mocy, które można swobodnie regulować intuicyjnym pokrętłem i z łatwością dopasować moc ognia do rodzaju przygotowywanych potraw. Dzięki temu można zarówno lekko podgrzać danie, jak i dusić, gotować czy smażyć.
Funkcjonalne palniki

Palnik WOK

Kuchenki gazowe wyposażone w palnik WOK to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich miłośników azjatyckich potraw, jakie przyrządza się w klasycznym woku, czyli specjalnej patelni przypominającej miskę. Tego typu palnik posiada potrójny płomień, który umożliwia przygotowywanie przeróżnych potraw w dużych naczyniach, np.: garnkach, patelniach. Dania są smażone równomiernie, bez ryzyka przypalenia czy utraty, zawartych w nich, cennych substancji odżywczych.

Palnik Booster

Palnik Booster umożliwia szybkie gotowanie, dlatego płyta gazowa wyposażona w niego przypadnie do gustu wszystkim, którzy nie mają możliwości bądź chęci spędzać wiele czasu w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Dzięki funkcji „booster” konkretny palnik osiąga bardzo dużą moc (nawet o kilkadziesiąt procent), co umożliwia podgrzanie konkretnego dnia czy zagotowanie wody w krótkim czasie. Płyta wówczas pracuje w taki sposób, aby równomiernie rozgrzać naczynie, a jednocześnie nie spowodować przypalenia podgrzewanej aktualnie potrawy.

System bezpieczeństwa w płytach gazowych

Wybierając płytę gazową,, warto zwrócić uwagę na to, czy została ona wyposażona w specjalny system bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają dzieci. Kuchnia to bowiem serce każdego domu i codziennie domownicy spędzają w niej wiele czasu. Przydatną funkcją w nowoczesnych kuchenkach gazowych jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. W sytuacji, gdy palnik z jakichś przyczyn zgaśnie, wówczas specjalny zawór natychmiast odcina dopływ gazu.

Łatwe czyszczenie

Kuchenka, niezależnie od tego, jaką płytę grzejną posiada, podczas gotowania bardzo się brudzi i wymaga regularnego mycia. Z tego też względu warto wybierać modele, które są łatwe i wygodne w czyszczeniu, np. modele posiadające płaskie palniki.