Toronto ciekawostki Kanada atrakcje

33 ciekawostki o Toronto

Czas czytania:4 minut/y, 44 sekund/y

Miasto Toronto ciekawostki i najważniejsze informacje. Co warto zobaczyć, gdzie pójść?

Toronto – informacje

1) Toronto, to największe miasto Kanady (2,6 mln mieszkańców), a także stolica prowincji Ontario. W zespole miejskim mieszka 8 mln ludzi.

2) Miasto leży na wschodzie Kanady, w południowej części prowincji Ontario.

3) Nazwa Toronto wywodzi się z języka Indian plemienia Huron i oznacza “miejsce spotkań”.

4) Toronto, to jedno z miast nad jeziorem Ontario (Lake Ontario), mającym 19 470 km² powierzchni. Środkiem jeziora przebiega granica między Kanadą a USA.

5) Toronto otrzymało prawa miejskie w 1834 roku. Miało wtedy 9 tys. mieszkańców. W 1951 r. liczba ludności przekroczyła milion.

6) W Toronto działa metro (Toronto subway and RT). Jego budowę rozpoczęto w 1949 roku, pierwszą linię uruchomiono w 1954 r. Obecnie są 4 linie, 69 stacji i 70 km torów.

7) Od 1939 r. w Toronto jest międzynarodowy port lotniczy Toronto-Lester International Airport. To największe lotnisko w Kanadzie.

wieża panorama CN Tower  Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Panorama części Toronto i jezioro Ontario z tarasu widokowego CN Tower

Mieszkańcy Toronto

8) Toronto jest wieloetnicznym tyglem, w którym mieszka ponad 150 grup etnicznych. Połowa mieszkańców, to emigranci spoza Kanady.

9) Dla ponad połowy mieszkańców Toronto angielski jest językiem ojczystym.

10) W zespole miejskim Toronto ponad ćwierć miliona ludzi, to Polonia Kanadyjska.

Dundas Square Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Wielkie reklamy na Dundas Square w Toronto przypominają nowojorski Times Square

Toronto ciekawostki

11) 1/5 prowincji Toronto, to tereny zielone.

12) Rouge Valley Park w Toronto ma blisko 5 tys. ha powierzchni. To największy teren zielony e obrębie granic miasta na świecie.

13) Istnieje określenie Old Toronto (Stare Tornoto). Dotyczy ono obszaru miasta z okresu 1967-97, czyli przed rozszerzeniem granic administracyjnych w 1998 roku. O Old Toronto mówią też: South lub Central District.

14) W 1827 r. w Toronto założono King’s College. 23 lata później, w 1950 r. zostało przekształcone w University of Toronto. Obecnie to to największy uniwersytet Kanady. Studiuje tu ponad 55 tys. osób. W mieście działają też York University (ok. 50 tys. studentów), Ryerson University i inne uczelnie.

Uniwersytet Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Uniwersytet Toronto, jeden z budynków

15) Festiwal Filmowy w Toronto (Toronto International Film Festival), to doroczna impreza organizowana od 1976 roku. Jest uważany za pierwszy i najważniejszy festiwal filmowy Ameryki Północnej. Trwa dziesięć dni i odbywa się we wrześniu. W Toronto odbywa się też Toronto Jazz Festival.

16) Toronto jest jednym z największych ośrodków teatralnych świata (obok Nowego Jorku i Londynu). Działa tu ponad 30 teatrów, odbywa się ponad 10 tys. przedstawień teatralnych rocznie.

17) W Toronto są dzielnice (neighbourhoods) jednak nie w sensie administracyjnym lecz umownym, zwyczajowym.

Ryerson University Uniwersytet Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Gmach Ryerson University w centrum Toronto

18) Gay Pride Week, to największy festiwal mniejszości seksualnych na świecie. Co roku przyciąga milion uczestników.

19) Tramwaje w Toronto nazywane są streetcars (uliczne samochody).

20) W 2002 r. na Światowy Dzień Młodzieży w Toronto przybył papież Jan Paweł II.

21) Od 1980 r. w Toronto przy ul. Roncesvalles znajduje się pomnik ofiar Katynia.

22) Wśród miast partnerskich Toronto są m.in. Warszawa i Wrocław.

ratusz stary city hall Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Stary Ratusz – Old City Hall. Toronto ciekawostki

Ciekawe miejsca Toronto czyli co zwiedzić

23) Najważniejszą atrakcją Toronto i symbolem miasta, jest wieża CN (CN Tower). Ta wieża telewizyjna została otwarta w 1976 roku i ma 553 metrów wysokości. Do 2007 r. była najwyższą budowla świata.

Przeszklona winda pokonuje 348 metrów w minutę. Z jej tarasów widokowych (najwyższy ma wysokości 447 metrów) można oglądać panoramę miasta. Wewnątrz są m.in. sklepy, kawiarnie, obrotowa restauracja (pełny obrót co 72. minuty).

24) Art Gallery of Ontario, to największa galeria sztuki w Kanadzie. W mieście jest też Royal Ontario Museum, największe muzeum w Ameryce Północnej (jego gmach zbudowano w 1910 r., a potem dobudowano do niego szklano-stalową konstrukcję).

ratusz nowy city hall Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Nowy Ratusz miasta Toronto i napis, przy którym można zrobić sobie zdjęcie

25) Toronto City Hall – czyli nowy ratusz miejski stoi obok dawnego ratusza (obecnie jest tu sąd). Zimą przed ratuszem jest lodowisko.

26) Parlament prowincji Ontario, to Queen’s Park i stoi w parku o tej samej nazwie. Został zbudowany w 1892 roku i jest w stylu neoromańskim. Jest otwarty dla zwiedzających. Przed parlamentem stoją: posąg królowej Wiktorii, Johna Gravesa Simcoe (pierwszego gubernatora prowincji), także dwie armaty z Krymu.

Ontario parlament Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Fasada parlamentu prowincji Ontario w Toronto

27) W Toronto jest najwięcej wieżowców spośród miast Kanady. Ponad 120 ma więcej niż 100 metrów wysokości.

28) Najwyższym wieżowcem Toronto i Kanady jest First Canadian Place. Ma 72 piętra i wysokość 298 metrów. Za nim plasują się: Trump International Hotel & Tower Toronto (282 metry wysokości), Scotia Plaza (275 m) i BCE Place (261 m).

Casa Loma zamek Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Casa Loma – zamek w Toronto

29) Casa Loma, to neogotycki zamek przy Austin Terrace w Toronto, zbudowany w latach 1911–1914. Stoi na wzgórzu Casa Loma, w pięknym ogrodzie. Jego właścicielem był przemysłowiec Sir Henry Mill Pellatt, obecnie zamek należy do miasta. Na trzech poziomach jest 98 pokoi, działa Otis I – najstarsza winda w Toronto. Stajnie dla koni zbudowano zanim powstał zamek, jest też powozownia, a w nich wiele zabytkowych powozów.

30) W centrum Toronto przy 288 Bremner Boulevard jest Ripley’s Aquarium of Canada – nowoczesne akwarium otwarte w 2013 roku. W zbiornikach mających łącznie 5,7 miliona litrów żyje i pływa tysiące zwierząt i ryb z ponad 450. gatunków.

CN Tower akwarium aquarium Toronto ciekawostki Kanada atrakcje
Toronto. Wieżowce, z lewej wejście do CN Tower, centralnie: Aquarium

31) We wschodniej części Toronto mieści się ogród zoologiczny. Zwierzęta są na zewnątrz oraz z budynkach, jest podzielony na strefy tematyczne.

32) Największymi centrami handlowymi Toronto są: Fairview Mall, Scarborough Town Centre, Sherway Gardens, Toronto Eaton Centre i Yorkdale Shopping Centre. Wszystkie mają dużo miejsc parkingowych.

33) Jeśli jesteś smakoszem, odwiedź dzielnice Toronto, słynące z dobrej kuchni. Są to: Cabbagetown, Baldwin Village, Chinatown i Hakka Food.

Toronto ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Waszyngton
> Filadelfia
> San Diego

Jaroslav Hasek Haszek cytaty wojak Szwejk Poprzedni post Jaroslav Hašek – 10 najlepszych cytatów
hipopotam ciekawostki hipopotamy o hipopotamach Następny post Fascynujące ciekawostki o hipopotamach