Ciekawostki o Żaganiu, woj. lubuskie

miasto Żagań ciekawostki zabytki atrakcje woj. lubuskie co zobaczyć

Żagań ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Żaganiu

Żagań

1) Żagań, to 25-tysięczne miasto w województwie lubuskim. Jest tu siedziba powiatu żagańskiego oraz gminy Żagań. Miasto leży nad rzeką Bóbr, 40 km od granicy z Niemcami.

2) W przeszłości nazwę pisano na różne sposoby, m.in. Zegan i Żegań. Obecna nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1946 roku.

Żagań ciekawostki z historii

3) Gród kasztelański istniał od 1202 r. Prawa miejskie uzyskał w połowie XIII wieku.

4) Od końca XIII w. Żagań był stolicą księstwa żagańskiego, jednego z księstw dzielnicowych, w okresie rozbicia dzielnicowego.

5) W XVII wieku Albrecht Wallenstein, ówczesny właściciela księstwo, sprowadził do Żagania sławnego uczonego i astronoma, Jana Keplera (1571-1630). Mieszkał tu w latach 1627-1630. Dzięki Keplerowi powstała w mieście drukarnia, a średniowieczny zamek przebudowano w barokowy pałac. Od 2009 r. na deptaku (ul. Warszawska) stoi jego pomnik.

6) W 1677 i 1730 r. w Żaganiu wybuchły wielkie pożary, które strawiły niemal całe miasto.

rynek Żagania kamienice zabytki atrakcje
Zabytkowe kamienice na żagańskim rynku. Foto: Putin1auto / cc by-sa 3.0

7) Gdy właścicielką Żagania była Dorota de Talleyrand-Perigold (1793-1862), miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym. Odwiedzał je m.in. Honore de Balzac, Ferenc Liszt i Božena Němcová.

8) W Żaganiu od połowy XIX w. jest garnizon wojskowy. Stacjonowały tu wojska pruskie, Wermacht, a po II wojnie światowej Armia Czerwona i Ludowe Wojsko Polskie. Obecnie są tu polscy żołnierze.

9) Podczas II wojny światowej w Żaganiu były obozy jenieckie. Z jednego z nich (Stalag Luft 3) w 1944 r. uciekło 76. lotników sił alianckich. Dwóch Niemcy nie złapali, resztę rozstrzelano na rozkaz Hitlera. Tan fakt historyczny został nazwany Wielką Ucieczką. Przy ul. Lotników Alianckich 6 mieści się Muzeum Obozów Jenieckich z Żaganiu, założone w 1971 roku.

Kościół Wniebowzięcia NMP Żagań ciekawostki zabytki atrakcje
Żagań ciekawostki. Kościół Wniebowzięcia NMP, foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

Żagań zabytki, atrakcje, co zobaczyć

10) Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (Plac Klasztorny) zbudowano w XIV/XV wieku. Jego wieżę zbudowano w 1515 roku.

11) Obok klasztoru augustianów stoi XV-wieczny, gotycki spichlerz. Ta trzykondygnacyjna budowla z dwuspadowym dachem zbudowana z cegły, jest jednym z najstarszych zabytków Żagania.

ratusz wieża ratusza w Żaganiu atrakcje zabytki
Wieża ratusza w Żaganiu. Foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

12) Neoklasycystyczny budynek ratusza (Plac Słowiański 17) zbudowano w latach 1879-1880. Architektonicznie nawiązuje do florenckiego Palazzo Vecchio.

13) W latach 1908-1909 z głazów narzutowych i granitu zbudowano w Żaganiu Wieżę Bismarcka. Ma 20 metrów wysokości i jest wieżą widokową.

Wieża Bismarcka w Żaganiu atrakcje zabytki
Wieża Bismarcka w Żaganiu. Foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

14) Barokowy kościół świętego Ducha zbudowano w XVIII wieku.

15) W kilku miejscach Żagania znajdują się fragmenty dawnych murów miejskich z XIII wieku. Mury z kamienia polnego otaczały wtedy całe miasto. Przy ul. Rybackiej stoi XIV-wieczna baszta.

mury miejskie w Żaganiu zabytki atrakcje
Pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Foto: razor240 / cc by-sa 3.0

16) Neogotycka wieża stojąca przy Placu Królowej Jadwigi ma 70 metrów wysokości. Była częścią nieistniejącego obecnie kościoła ewangelickiego, zbudowanego w 1709 roku. Obecnie jest wieżą widokową.

17) Barokowy Pałac Lobkowitzów (ul. Szprotawska 4) wzniesiono w latach 1631-1683, w miejscu stojącego tu wcześniej piastowskiego zamku. Potem był kilkukrotnie przebudowywany. Obecnie jest tu Żagański Pałac Kultury.

pałac Książęcy Dom Kultury w Żaganiu lubuskie
Pałac Lobkowitów, obecnie Żagański Pałac Kultury. Foto: Jarosław Razmus / cc by-sa 3.0

18) Przy żagańskim rynku stoją renesansowe i barokowe kamienice.

19) Neogotycki kościół Świętego Krzyża zbudowano w latach 1848-1849. Oprócz wyżej wymienionych, w Żaganiu są też inne zabytki.

20) Kaplica Bożego Grobu znajdująca się obok Kościoła Nawiedzenia NMP, jest kopią grobu Chrystusa z Jerozolimy. Powstała około roku 1600. Dwie inne kopie zbudowano w Głogówku (woj. opolskie) i Potępie (woj. śląskie).

21) W 2014 r. odsłonięto w Żaganiu pomnik Niedźwiedzia Wojtka. Upamiętnia niedźwiedzia brunatnego, który wraz z wojskiem generała Władysława Andersa przeszedł szlak bojowy(1942-1945) włącznie z bitwą pod Monte Cassino. Wojtek był żywą maskotka żołnierzy i otrzymał stopień kaprala.

Urząd Miasta Plac Słowiański Żagań ciekawostki zabytki atrakcje
Urząd Miasta na Placu Słowiańskim. Żagań ciekawostki. Foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

Żagań ciekawostki

22) Urząd Miasta mieści się w klasycystycznym pałacu, tzw. Domu Wdowim (pl. Słowiański 1). Został zbudowany w 1793 roku.

23) Wśród imprez organizowanych w Żaganiu jest doroczny Jarmark Św. Michała. Odbywa się w połowie września.

24) Najstarszym klubem sportowym Żagania jest założony w 1957 r. MKS Czarni Żagań. To klub piłkarski, a drużyna rozgrywa mecze na stadionie znajdującym się przy ul. Karpińskiego 4. Obiekt zbudowano w latach 30. XX wieku i ma pojemność 1300 miejsc siedzących/

25) Jedna z ulic Warszawy od połowy lat 50. XX wieku nazywa się Żagańska.

Żagań ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Gorzów Wielkopolski
> Nowa Sól
> Sulęcin