Liberec – 32 ciekawostki o czeskim mieście

miasto Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki

Liberec ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co warto zobaczyć w Libercu

Miasto Liberec

1) Liberec, to ponad 100-tysięczne miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, w górach Sudetach Zachodnich. To piąte pod względem liczby mieszkańców miasto kraju. Stąd do Pragi jest ok. 100 kilometrów.

Liberec ciekawostki z historii

2) Liberec otrzymał prawa miejskie w 1577 roku.

3) Po I wojnie światowej był stolica prowincji Niemieckie Czechy (Německé Čechy), a czasie II wojny Liberec był stolicą Okręgu III Rzeszy – Kraju Sudetów.

kamienice rynek Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kamienice przy rynku w mieście Liberec

3) Przed 1938 r. zaledwie 10% mieszkańców Liberca było Czechami, a 90% Niemcami. W 1938 r. wszystkich Czechów wysiedlono, a miasto nazywało się wtedy Reichenberg. Odwrotna sytuacja miała miejsce w 1945 roku – wtedy wysiedlono z miasta wszystkich Niemców.

4) Liberec jest jednym z siedmiu czeskich miast, w których kursują tramwaje. Pierwsze tramwaje zaczęły tu jeździć w 1897 roku.

O dziwo, część tramwajów ma szerszy, a część węższy rozstaw kół. Na niektórych trasach jest tzw. splot szyn (są 3 szyny tramwajowe – w tym 1 wspólna dla obu rozstawów kół).

teatr divadlo Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Liberec. Budynek teatru czyli divadlo

Góra Ještěd

5) Najniższy punkt miasta leży na wysokości 325 m n.p.m., a tuż obok miasta jest szczyt góry Ještěd, wysokości 1012 m n.p.m.

6) Na szczycie góry po tym jak spłonął stojący tu hotel, w latach 1963−1973 zbudowano hotel z nadajnikiem telewizyjnym, mający oryginalny kształt. Budowla łącznie z wieżą ma wysokość 94. metrów. Choć minęło już kilkadziesiąt lat, obiekt wciąż wygląda nowocześnie. Dolne piętro poniżej pokojów hotelowych zajmuje restauracja.

Jested Liberec Czechy ciekawostki atrakcje
Góra Jested obok Liberca i słynna wieża

7) Można tu dojechać tramwajem z centrum miasta, a na górę można wjechać kolejką linową. Ze szczytu rozciąga się widok na miasto i okolice.

8) Na górze Ještěd znajduje się kompleks skoczni narciarskich. Odbywają się na nim na nim konkursy zaliczane do Pucharu Świata i nie tylko. Został otwarty w 1980 roku.

9) Pierwszą drewniana wieżę widokową na na szczycie Ještěd wybudowano już w 1876 roku.

zamek Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek w Libercu

Liberec zabytki

10) Stary Zamek zbudowano w Libercu w latach 1583–1587, w stylu renesansowym. Potem był wielokrotnie przebudowywany, a aktualnie wygląda tak, jak w XVIII wieku czyli ma charakter klasycystyczny. Stoi w pobliżu centrum miasta, na Placu Zamkowym (Zámecké náměstí).

11) W Libercu jest też Nowy Zamek zbudowany w XVIII wieku.

ratusz Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz. Na wszystkich zdjęciach przedstawiany z przodu, więc w Sadurski.com wyjątkowo od tyłu. I też robi wrażenie

12) Neorenesansowy ratusz zbudowano w latach 1888–1893, w miejscu wcześniejszego ratusza który spłonął po uderzeniu pioruna. Stoi na rynku (náměstí Dr. E. Beneše). Na strzelistą wieżę środkową (65 metrów wysokości) i jest jednym z symboli miasta. Warto odwiedzić wnętrze (jest możliwe zwiedzanie z przewodnikiem), w którym jest szereg interesujących zabytków. W Ratuszu kręcono serial „Geniusz”, o życiu Alberta Einsteina.

13) Początkowo na szczycie ratuszowej wieży stała figura rycerza. W 1952 r. władze komunistyczne zastąpiły go czerwona gwiazdą. W 1990 r., w rok po zdjęciu gwiazdy, ustawiono tu figurę lwa (tego z herbu Czech). W ostatnich latach rycerz powrócił na wieżę, a przez ten czas znajdował się w Muzeum Północnoczeskim.

dinopark dinozaur Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Dinozaur z dachu centrum handlowego spogląda na zamek w Libercu

14) Kilkaset metrów od Rynku, na ulicy Větrná (Wietrzna), stoją najstarsze zachowane w Libercu domy. Domki Waldsztejnskie (Valdštejnské domky) zbudowano w latach 1678–1681 i mieszkali w nich sukiennicy. Uliczka ma długość 53 metrów i szerokość zaledwie 3,25 metra. Jest więc najkrótszą i najwęższą uliczką w Libercu.

15) Kościół św. Antoniego Wielkiego (Kostel svatého Antonína Velikého) z XVI wieku, to podobno pierwsza murowana budowla w Libercu. Jego wysoka wieża jest dobrym punktem orientacyjnym w mieście.

łaźnie miejskie Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Liberec. Kiedyś łaźnie miejskie, obecnie galeria sztuki

16) W latach 1900-1902 wybudowano w Libercu Łaźnie miejskie (Městské lázně v Liberci). Zbudowano je według projektu wiedeńskiego architekta Petra Paula Branga. To efektowny budynek, w modnym wówczas stylu historyzmu. Do 1990 r. można się było tutaj wykąpać. Obecnie w budynku jest Galeria Regionalna. Jest tu m.in. malarstwo holenderskie XVI-XVIII wieku. W poniedziałki jest nieczynna.

17) Przy ulicy Klasztornej (Klášterní) stoi neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

kościół św. Krzyża Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Krzyża, jedna ze świątyń miasta. Liberec ciekawostki

Liberec atrakcje, co zobaczyć

18) Przy ulicy Rumjancevova znajduję się Nowa Synagoga (Nova Synagoga v Liberci). Zbudowano ją w latach 1997-2000 i jest jedyną synagogą zbudowaną w Czechach po II wojnie światowej. Wcześniej stała tu neorenesansowa synagoga zbudowana w latach 1887-1889. Bojówki hitlerowskie spaliły ją w 1938 roku.

19) W ogrodzie przy kościele Znalezienia Świętego Krzyża w Libercu znajduje się kolumna morowa. Jej autorem jest najsłynniejszy rzeźbiarz barokowy, Matthias Bernard Braun.

20) Muzeum Północnoczeskie, to ekspozycje rzemiosła artystycznego, dawnego przemysłu, archeologii, historii i przyrodoznawstwa. Znajduje się w budynku powstałym w latach 1897-1898. Nad budynkiem dominuje wieża – kopia wieży poprzedniego ratusza w Libercu, zburzonego w 1892 roku.

Muzeum Północnoczeskie Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Muzeum Północnoczeskie. Liberec ciekawostki

21) Urodzony w Libercu Vlasta Burian (1891-1962) był nazywany „królem komików”. Jego postać możemy poznać, odwiedzając Centrum Vlasty Buriana.

22) A może kąpiel w rzece Nysa Łużycka i plażowanie w Libercu? W centrum miasta jest zapora wodna Starý Harcov. W pobliżu jest plaża, restauracje i nie tylko.

23) W Libercu działają dwa aquaparki – Plavecký bazén Liberec i Centrum Babylon Liberec. Jest też ogród zoologiczny z (podobno) jedynymi białymi tygrysami w Czechach.

24) Ogród Botaniczny w Libercu, to 9 przeszklonych pawilonów. Jest tu m.in. duże akwarium z rybami które pływają nad głowami zwiedzających. W sezonie są też ogrody tematyczne, na zewnątrz. Ogród botaniczny jest czynny przez cały rok.

Żywnościowa Izba Handlowa Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Żywnościowa Izba Handlowa – secesyjna fasada budynku od ulicy Masarykovej

25) Libereckie Muzeum Techniki, to raj głównie dla miłośników motoryzacji. Jest tu kolekcja historycznych samochodów, motocykli, jest pawilon z luksusowymi samochodami minionego wieku.

26) W Libercu przez jakiś czas mieszkał Ferdinand Porsche (1987-1951). W jego domu obecnie znajduje się wystawa, dzięki której można poznać życie znanego konstruktora.

27) Uczta olbrzymów (Hostina obrů), to bardzo oryginalna wiata przystanku autobusowego przy ul. Sokolskiej w Libercu. To rzeźba ze spatynowanego brązu, która powstała na zlecenie władz miasta Liberca. Stworzył ją w 2005 r. David Černy. Przedstawia ogromny stół, na którym są naczynia i zastawa stołowa oraz… odcięta głowa Konrada Henleina (przywódcy Niemców sudeckich) z wbitym w szyję widelcem. Pod blatem tego stołu są krzesełka dla osób czekających na autobus.

Uczta Olbrzymów Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Uczta Olbrzymów – oryginalny przystanek autobusowy. Na pewno schroni przed deszczem

Liberec ciekawostki

28) Podobno po Libercu jeździł pierwszy w Czechach samochód. Theodor Liebeg z Liberca był właścicielem pierwszego prawa jazdy z Czechach.

29) Tramwajem można z Liberca dojechać do sąsiedniego miasta – Jablonec nad Nisou.

30) W 2009 r. Liberec był gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym.

FC Slovan stadion Liberec Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Liberec. Fragment trybun stadionu, na którym gra FC Slovan

31) FC Slovan Liberec, to klub piłkarski założony w 1958 r. Jego macierzystym stadionem jest Stadion u Nisy (Stadion nad Nysą Łużycką) mający 9900 miejsc siedzących. Jest tu również klub hokejowy Bílí Tygři Liberec (Biały Tygrys Liberec) założony w 1956 roku.

Na koniec

32) Informacja miejska (turystyczna) znajduje się blisko ratusza, na nám. Dr. E. Beneše 23.

Liberec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hradec Kralove
> Karlove Wary
> Mlada Boleslav