jakie ciasta na wesele rodzaje ślub uroczystosć weselna torty

Ciasta i słodkości na weselu – poradnik

Czas czytania:7 minut/y, 0 sekund/y

Ciastka, słodkości i ciasta na wesele – wszystko na ten temat. Weselny Bywalec radzi

Weselny bywalec z Sadurski.com w ostatnich latach odwiedził zawodowo ogromną liczbę wesel w całej Polsce. Widział wszystko i ma swoje zdanie, którym chętnie dzieli się z czytelnikami. Dziś wszystko na temat ciast oraz słodyczy na weselu

Tort weselny musi być na każdym weselu. Byłem na ich ogromnej liczbie i powiem szczerze, nie zdarzyło się, żeby nie było tortu. Ale tort to nie wszystko. Dla łasuchów należy przygotować coś więcej. Coś, co będzie dostępne dla gości weselnych znacznie dłużej niż czas podawania weselnego tortu, czyli przez całe wesele. A skoro nie chodzi tort – to oczywiście o ciasta oraz słodycze.

Gdzie postawić weselne ciasta?

Kiedyś wszystko było jasne. Wszystkie potrawy, włącznie z pokrojonymi na kawałki ciastami, stawiano na stołach gości weselnych. Zwykle na dużych talerzach szklanych (tacach) lub częściej na paterach (taca na nóżce). Były dostępne od samego początku wesela, więc niestety po kilku godzinach wszelkie ciasta przekładane masą nie wyglądały zbyt apetycznie. I nie smakowały tak, jak ciasta wyjęte niedawno z lodówki.

jakie ciasta na wesele rodzaje
Metalowe, piętrowe stojaki z ciastami. Ciasta na wesele

Na szczęście teraz jest inaczej. Można powiedzieć – jest inna kultura i wszyscy dbają po to, aby ciasta smakowały gościom wesela, nawet jeśli są dostępne od samego początku uroczystości. Najczęściej ciasta i inne słodycze (galaretki, kremy, cukierki, czasem czekoladowa fontanna, i tak dalej) mają swoje wydzielone miejsce na weselnej sali. Miejsce jest dostępne dla każdego łasucha, więc samodzielnie mogą z niego korzystać nawet dzieci. Miejsce to nazywane jest z angielska: sweet table.

To specjalne miejsce powoduje, że nie ma już potrzeby stawiać bezpośrednio na weselnych stołach pater z ciastami. Tym niemniej, czasami zdarza się, że organizatorzy wesel stawiają ciasta na stołach, nawet jeśli jest już sweet table.

> AtrakcjeWeselne.com

jakie ciasta na wesele rodzaje
A może ciasta w kolorze niebieskim? Ciasta na wesele

Idealne podanie ciast i ciasteczek

Ponieważ niektórzy wszystko chcą mieć na najwyższym poziomie i całe wesele ma być idealne od A do Z, co jakiś czas spotykam się z ciastami w oryginalnych kolorach. Do tego poustawianych względem siebie w bardzo przemyślany, nieprzypadkowy sposób. Nie tylko kolory, ale też kształty ciast, ciasteczek i innych słodyczy oraz ich piękna dekoracja zewnętrzna (zachęcająca do skosztowania), są niezwykle ważne. A finalny efekt bywa naprawdę imponujący. Co tu dużo mówić, takie wypieki i takie dekoracje nie robią ciocie lub babcie Pary Młodej, lecz znakomite firmy cukiernicze.

jakie ciasta na wesele rodzaje
A tutaj ciasteczka i ciasta na wesele w kolorze srebrnym

Ciasta na wesele: nieoczekiwane kolory

Spośród nieoczekiwanych kolorów weselnych ciast, dotychczas moją uwagę zwróciły dwa. Na jednym z wesel niemal wszystkie ciasta i słodkości miały kolor srebrny. Bez obawy – na pewno było to zrobione tak, aby nie zaszkodziły osobom spożywającym. Na pewno nie posypano ich opiłkami żelaza.

karykaturzysta wesele atrakcja na wesele
Atrakcje weselne: znakomity karykaturzysta

I drugi nieoczekiwany kolor – niebieski. Niemal wszelkie odcienie niebieskiego, z efektownymi dekoracjami w kolorze złotym. Ponieważ barwa ciast robi na każdym wrażenie, na początku szkoda wziąć cokolwiek, bo zaburzy to piękno wystroju sweet table. Ale ponieważ każdy jest ciekaw smaku ciast, dosyć szybko znikają ze stołu.

jakie ciasta na wesele rodzaje
Kącik z ciastami w całej okazałości. Ciasta na wesele

Jakie ciasta na wesele?

Jakie są najpopularniejsze ciasta na wesele? Tu nie ma idealnej podpowiedzi. Nazw znanych w Polsce ciast nie będę tu wymieniał, napiszę jedno: wszystko zależy od naszych preferencji. Na weselach można zjeść chyba wszystkie ciasta, od sernika po efektowne, wielkie sękacze, które można ukroić sobie samemu. Powiedzmy tak: na jednym weselu jest kilka do kilkunastu różnych rodzajów ciast. Jeśli są pokrojone na małe kawałki – powinny leżeć na pergaminowych tarteletkach. Tak jest elegancko, nawet jeśli każdy zanim je zje widelczykiem, położy je sobie na talerzyku.

Na niektórych weselach stawiane są także małe torty. Nie tylko bezowe, po prostu nieduże torty o różnych smakach, mające okrągły kształt. Obok nich leży duży nóż oraz metalowa łopatka (do każdego tortu oddzielna). Każdy może ukroić sobie taki kawałek, jaki uzna za stosowne. Są też różnego rodzaju babeczki (na jeden – dwa kęsy), zwykle na pergaminowych papilotkach.

jakie ciasta na wesele rodzaje
Ciasta na wesele: sękacz (z prawej) do własnoręcznego ukrojenia i mrowisko z faworków

Coraz częściej podawane są też różnego rodzaju kremy (czasami także z owocami lub musem z owoców). Najczęściej są w małych, plastikowych lub szklanych naczynkach, czasem w pucharkach czy nawet w kieliszkach na wino (a przynajmniej w czymś, co taki kształt przypomina). Zdarzają się puddingi ze słodkimi dodatkami (obok zwykle są specjalne salaterki aby do nich wkładać pudding).

Co jeszcze? Makaroniki, które przywędrowały do Polski z Zachodu, rurki i rogaliki, obtoczone czymś kulki typu mini-bajaderka, róże karnawałowe (położone piętrowo faworki, posypane pysznościami i polane miodem), małe bezy, ptysie, orzeszki z nadzieniem. Są różnego rodzaju wyroby czekoladowe lub polane czekoladą. Na zakończenie do wszystkich już wymienionych dodajmy różnego rodzaju cukierki (zwykle te luksusowe, w pazłotkach), ptasie mleczka, oryginalne lizaki, itp.

słodycze ślub przygotowanie wesela atrakcje weselne  słodycze kremy
A może efektowny pudding ze smacznymi dodatkami? 

A może czekoladowa fontanna?

To już oddzielna, dodatkowa atrakcja wesela. Specjalna maszyna podłączona do prądu, z której przez cały czas sączy się płynna czekolada. Można w niej maczać nadziane na patyczki leżące obok pokrojone kawałki owoców, pianek, rurek, itp. Wcześniej warto przygotować talerzyk, bo czekolada lubi skapywać, brudzić okolice (stół, podłogę, nawet odzież). Taką atrakcję szczególnie lubią dzieci, bo one lubią bardzo słodkie słodycze. Często jest do dla nich atrakcja, którą widzą po raz pierwszy w życiu i są zachwycone. Niestety dzieci nie umieją zachować czystości, więc szybko okolice czekoladowej fontanny, a czasem też podłoga, nie wyglądają niezbyt estetycznie. Warto więc, aby co jakiś czas obsługa sali lub właściciel udostępniający czekoladową fontannę, zadbał o wygląd tego miejsca.

Owoce obok słodyczy

Dobrym miejscem na położenie różnego rodzaju owoców na sali weselnej, jest miejsce obok ciast i słodyczy. Panie dbające o linię chętniej niż panowie zaglądają tu po owoce, bo są o wiele mniej kaloryczne niż ciasta. A zresztą, czy na weselu ktoś dla o linię? W ten wieczór wypada o kaloriach zapomnieć i spróbować wszystkiego, co kusi wzrok!

jakie ciastka rodzaje ciast weselnych słodkości słodycze
Pucharki z kremami, galaretkami oraz świeże owoce na wierzchu

Jakie owoce często pojawiają się w takim miejscu? Truskawki (sezonowo), kiście winogron, ananasy i arbuz (odpowiednio już pokrojone), pomarańcze w plastrach, maliny i tak dalej. Weselnym owocom planuję w przyszłości poświecić oddzielny tekst, więc na tym teraz poprzestańmy.

Jak zachęcić do skosztowania?

Czasami między słodyczami, stawiane są małe tabliczki informacyjne. Najczęściej z jakimś dowcipnym napisem. Główne przesłanie tych dowcipnych haseł – informacji: nie licz kalorii, dziś możesz sobie pofolgować. Czasem obok zestawów słodyczy są wizytówki informujące każdego, co jest obok do skosztowania.

jakie ciasta na wesele rodzaje
Po takiej uwadze każdy zapomni o kaloriach. Ciasta na wesele

Ekspozycja ciast i słodyczy

Pięknie podana żywność, w tym słodycze – na pewno smakują lepiej. Cukiernia, która przygotowuje wypieki na wesele często udostępnia je wraz naczyniami. A już na pewno miejsce w którym organizowane jest wesele (hotel, restauracja, dom weselny) mają na stanie odpowiednie naczynia i w ogóle wszystko, na czym można położyć ciasta i słodycze oraz udekorować słodki kącik. Także różnego rodzaju kokardy, serwetki, itp.

ciasto weselne rodzaje ciast sale sala weselna para młoda ślub sweet table atrakcje weselne śląskie
Małe torty, ciasteczka i ciasta weselne. Czy byłbyś w stanie się oprzeć?…

Ciasta na wesele – na zakończenie

Jaka jest najgorsza wiadomość dla łasuchów odwiedzających wesela? Jeśli rodzajów słodyczy jest naprawdę dużo, nie ma szans, aby spróbować wszystkiego choćby po jednym kawałeczku. Moja rada? W pierwszej kolejności zjedz coś, co wygląda tak, że nie możesz się temu oprzeć. Jeśli w trakcie wesela (trochę ono jednak trwa) najdzie cię ochota na kolejne słodycze – na sam koniec zostaw sobie to, czego jeszcze nie spróbowałeś. Na pewno jadłeś niejeden rodzaj ciasta i słodyczy oraz doświadczenie podpowie, na co “rzucić się” w pierwszej kolejności, a co można sobie darować. I jeszcze trzeba pamiętać, że czeka cię także tort. Jego na pewno nie można ominąć!

Ponieważ nie wszystko da się opisać słowami, a obraz lepiej przemawia do każdego – ten tekst urozmaiciłem zestawem zdjęć. Musiałem dokonać dużej selekcji, ale może to tego tematu jeszcze tu powrócę.

Ciasta na wesele: (c) Weselny Bywalec z Sadurski.com

Weselny bywalec i jego inne porady:
> Idealny stół wiejski na wesele
> Najlepszy plan stołów weselnych
> Kawa i herbata na wesele

ciekawostki o Islandii Islandia Poprzedni post 63 niesamowite ciekawostki o Islandii
sprawiedliwość transparentność kasyna online Następny post Sprawiedliwość i transparentność w bonusach, w kasynach online