Ciekawostki o Wenecji

gondola Wenecja Włochy ciekawostki zabytki atrakcje Italia

Wenecja Ciekawostki i informacje o Wenecji, mieście we Włoszech. Z czego słynie, co zobaczyć

Wenecja

1) Wenecja jest miastem na północy Włoch i stolicą regionu Wenecja Euganejska. Historyczne centrum miasta jest zamieszkałe jedynie przez 60 tys. ludzi. Większość mieszkańców żyje w tzw. sypialni Wenecji czyli w Mestre i Favare Veneto.

2) Wenecja to miasto położone na tysiącu wysp, a budynki wzniesiono dzięki wbiciu w dno stu tysięcy drewnianych pali. W Wenecji jest 170 kanałów liczących 100 kilometrów oraz ponad 400 mostów, mostków i kładek.

Canale Grande Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Wenecja. Canale Grande

Karnawał wenecki

3) Wenecja słynie nie tylko z kanałów i romantycznej atmosfery, ale też z karnawału. Wenecki karnawał to barwne, radosne widowisko trwające kilka do kilkunastu dni, aż do Wielkiego Postu. Podczas karnawału odbywają się pokazy artystyczne, prezentacja strojów z poprzednich epok. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest wenecka maska.

4) Tradycja weneckich masek sięga XIII wieku. Jedna z legend głosi, że gdy do Wenecji przybyły muzułmanki zakrywające twarze, mieszkańcy postanowili naśladować ten zwyczaj. Inna zaś mówi o tym, jakoby maski zaczęto nosić dla zachowania prywatności.

5) Jest kilka rodzajów masek. Używaną najczęściej maską przez mężczyzn jest bauta, niezakrywająca ust i podbródka, tak aby można było swobodnie rozmawiać i jeść. Biała maska medico della peste zarezerwowana była dla medyków i zakładana podczas kontaktów z chorymi. W jej bocianim dziobie upychano leki i medykamenty.

> Ciekawostki o karnawale

Most Rialto Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Słynny Most Rialto. Wenecja ciekawostki

Z czego jeszcze słynie Wenecja

6) Gondola jest jedną z największych atrakcji miasta. Gondole, to rodzaj łodzi. Dzięki smukłemu kadłubowi, płaskiemu dnu i nieznacznej głębokości zanurzenia, są doskonale przystosowane do pływania po wąskich kanałach Wenecji. Po mieście pływają też vaporetto czyli taksówki oraz tramwaje wodne. Współczesna konstrukcja gondol jest identyczna jak w XIX wieku.

7) Wenecja, podobnie jak całe Włochy, słynie z przepysznych deserów. Dla tego regionu charakterystyczne są: tiramisu, ciasteczka kukurydziane i placuszki z bakaliami. Kuchnia wenecka opiera się też w dużej mierze na owocach morza, rybach i warzywach.

Pałac Dożów Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Pałac Dożów. Wenecja ciekawostki

Co zobaczyć w Wenecji

8) Plac św. Marka w Wenecji skupia wokół siebie najważniejsze zabytki miasta: Basilica di San Marco, Pallazzo Ducale, Torre dell’Orologio, Procuratie Vecchie i wiele innych.

9) Katedra św. Marka, to dzieło wielu pokoleń pracy artystów i architektów. Kolumny przywieziono z Ziemi Świętej i Syrii, a rzeźba Tetrarchów pochodzi z czasów rzymskich. Kopie rzeźb koni przetransportowane zostały z Konstantynopola.

Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Jeszcze jeden most w Wenecji i kanał z płynącymi gondolami. Wenecja ciekawostki
Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Tu wyraźnie widać, że domy w Wenecji stoją „na wodzie” czyli na wbitych falach

10) Pallace Ducale, to pałac będący dawną siedzibą władców i rządów Wenecji. Na placu św. Marka znajduje się też Muzeum Archeologiczne z kolekcją antycznych rzeźb. W muzeum można obejrzeć eksponaty ze starożytnego Egiptu i asyryjsko-babilońskie.

11) 11-metrowy Most westchnień (Ponte dei Sospiri) to najsłynniejszy most w Wenecji. Powstał z białego wapienia, a jego budowę zakończono w 1614 roku. Początkowo przechodzili nim skazani z Pałacu Dożów do więzienia. Mówią, że pocałunek pod mostem, w gondoli, podczas zachodzącego słońca, gwarantuje dozgonną miłość.

Most Westchnień Wenecja ciekawostki Włochy zabytki
Most Westchnień. Wenecja ciekawostki

Wenecja ciekawostki

12) Wenecję najlepiej jest odwiedzić w kwietniu, kiedy nie dokuczają upały. Jeśli chodzi o turystów, są oni obecni przez cały rok, bez względu na pogodę.

13) Gondolier w Wenecji miesięcznie zarabia do 10 tys. euro. Jest to jeden z najlepiej płatnych zawodów w mieście, a gondolierów jest tam czterystu.

14) Niektórzy badacze i naukowcy mają wątpliwości co do tego, czy Wenecja przetrwa do 2050 roku. Mimo, że mury cennych zabytków są nasączone wodoodporną syntetyczną żywicą, a instalacje elektryczne montuje się coraz wyżej, budynki grożą zawaleniem. W 1902 roku zawaliła się XII wieczna dzwonnica.

15) 1000 do 3500 euro kosztuje noc w 7-gwiazdkowym hotelu w Wenecji, znajdujący się w pobliżu słynnego mostu Rialto.

16) Z oburzeniem spotkały się umieszczone w mediach społecznościowych nadzwyczaj wysokie rachunki z weneckich restauracji, jakie otrzymali turyści. Władze Wenecji stają po stronie mieszkańców i walczą z zachowaniem turystów coraz tłumniej odwiedzających to historyczne miasto. Ceny w weneckich hotelach i restauracjach są niesłychanie wysokie.

Wenecja ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> 10 Największych miast Włoch
> Piza
> Neapol