Świnoujście ciekawostki atrakcje Stawa Młyny

Poznaj Świnoujście. Fakty, ciekawe miejsca

Czas czytania:3 minut/y, 13 sekund/y

Świnoujście ciekawostki i najważniejsze informacje o Świnoujściu. Uzdrowisko, latarnia morska, Stawa Młyny, atrakcje Świnoujścia

Historia Świnoujścia w maksymalnym skrócie

Świnoujście powstało w 1743 roku jako osada przy porcie. W 1765 roku otrzymało prawa miejskie od Fryderyka II. W 1824 roku miejscowość stała się kurortem.

Z czego słynie Świnoujście – to warto wiedzieć

1) Świnoujście leży na 44 wyspach, w tym Uznam, Wolin i Karsibór. Jest najdalej wysuniętym na północny zachód miastem Polski.

2) Ma status uzdrowiska od 1895 roku.

3) Miasto ma port morski obsługujący handel i transport.

4) Plaża w Świnoujściu należy do najszerszych w Polsce.

5) Świnoujście graniczy z niemieckim kurortem Ahlbeck.

6) Promy między wyspami Uznam i Wolin są bezpłatne.

7) W 2024 roku Świnoujście liczyło niemal 39 tys. mieszkańców.

Ciekawe miejsca: latarnia morska w Świnoujściu

Latarnia morska stoi na wyspie Wolin, zbudowano ją z cegły i ma status zabytku. Zbudowano ją w latach 1854-1857, ma 65 metrów wysokości i jest najwyższą latarnią morską na polskim wybrzeżu. Początkowo miała ośmiokątny kształt, zmieniony po remoncie. Światło latarni włączono po raz pierwszy 1 grudnia 1857 roku.

Obecnie w latarni można oglądać wystawę o ratownictwie morskim. Na taras widokowy prowadzi 308 schodów, a z góry można obserwować Morze Bałtyckie i okoliczne wyspy. Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok, po zakupie biletu.

Stawa Młyny i falochron

Stawa Młyny znajduje się na Falochronie Zachodnim, mającym długość 350 metrów. Zbudowano ją w XIX wieku jako znak nawigacyjny dla statków. Ma kształt wiatraka i jest symbolem Świnoujścia, którego chętnie fotografują turyści. W nocy oświetla ją latarnia.

Świnoujście ciekawostki atrakcje latarnia morska
Świnoujście ciekawostki: port i największa w Polsce latarnia morska

Podziemne Miasto na Wolinie

Podziemne Miasto leży na wyspie Wolin, niedaleko Świnoujścia. Powstało w czasie zimnej wojny jako schron mający chronić przed atakiem nuklearnym. Składa się z żelbetowych bunkrów i korytarzy, a jego budowę rozpoczęto w latach 50. XX wieku.

Obiekt był tajny do lat 90, a obecnie jest atrakcją turystyczną. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a w środku znajdują się eksponaty militarne. Ze Świnoujścia można tu dotrzeć promem lub pociągiem, a wstęp jest płatny i wymaga rezerwacji.

Fort Gerharda z XIX wieku

Fort Gerharda, zwany Fortem Wschodnim, leży nad rzeką Świną, na wyspie Wolin. Zbudowano go w latach 1848-1863 i był częścią Twierdzy Świnoujście. Obecnie działa tu Muzeum Obrony Wybrzeża, a wśród eksponatów są broń i mundury. Miejsce można zwiedzać codziennie.

Fort Anioła nad Świną

Fort Anioła znajduje się na wyspie Uznam, ma trzy kondygnacje i dziedziniec. Powstał w latach 1854-1858 jako część fortyfikacji pruskich i zaprojektowano go na wzór rzymskiej twierdzy. Dziś odbywają się tu wystawy i koncerty. W forcie jest Sala Wikingów z replikami. Zwiedzanie wymaga zakupienia biletu.

Zabytki Świnoujścia: wieża Kościoła Marcina Lutra

Wieża Kościoła Marcina Lutra stoi przy ul. Paderewskiego 7. Zbudowano ją w 1904 roku w stylu neogotyckim. Kościół zniszczono pod koniec II wojny światowej, a wieża ocalała i została odrestaurowana w 2003 roku. Wieża jest drugim najwyższą budolwą Świnoujścia, pełni funkcję tarasu widokowego, a na jej szczyt prowadzą 222 stopnie

Muzeum Rybołówstwa i pomnik

Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieści się w dawnym klasycystycznym ratuszu. Budynek pochodzi z 1805 roku i stoi na Placu Rybaka. Zbiory pokazują historię rybołówstwa na Bałtyku, a wystawa obejmuje narzędzia połowowe i modele statków, faunę morską oraz bursztyny.

Przed muzeum od 1982 r. stoi pomnik rybaków – „Tym, którzy nie wrócili z morza”.

Rekreacja w Świnoujściu. Jak spędzić wolny czas?

Park Zdrojowy zlokalizowany jest między centrum a promenadą. Założono go w latach 1826-1827, ma 40 hektarów powierzchni, są tu rzeźby, altany i jeziorko.

Promenada nadmorska ciągnie się wzdłuż plaży. Oferuje trasy spacerowe, wzdłuż których stoją ławki.

W Świnoujściu jest Szlak rowerowy EuroVelo 10, który łączy wyspy Uznam i Wolin. Także Baltic Park Molo czyli aquapark z basenami. Miłośnicy kajakarstwa w delcie Świny uczestniczą w spływach kajakowych

Świnoujście ciekawostki: (c) Sadurski.com / GR

Zobacz też: 
> Szczecin
> Koszalin
> Darłowo

pierwszy lot samolotem Poprzedni post Pierwszy lot samolotem – co warto wiedzieć?
Sarbinowo ciekawostki atrakcje plaża Następny post Sarbinowo – nadbałtycka wieś turystyczna oraz jej okolice