Ciekawostki o Policach, woj. zachodniopomorskie
Police ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Policach
1. Położenie i historia Polic
Miasto Police leży w województwie zachodniopomorskim, 15 km na północ od centrum Szczecina. Leży nad rzekami Odrą i Gunicą, na Równinie Wkrzańskiej, w otoczeniu Puszczy Wkrzańskiej. Mieszka tu ok. 32 tys. ludzi. To siódme co do liczby mieszkańców miasto województwa. Police to miasto satelickie Szczecina, wchodzące w skład aglomeracji szczecińskiej.
W 1260 roku książę Barnim I nadał Policom prawa miejskie na prawie magdeburskim. Rozwój miasta zahamowano w 1321 roku, gdy prawa te odebrano, włączając Police do sąsiedniego Szczecina. Prawa miejskie przywrócono dopiero w 1808 roku.
Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego słowa „pole”.
2. Z czego słyną Police
Police słyną z Zakładów Chemicznych Police, działających od 1969 roku. To jedno z największych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce, produkujące nawozy mineralne.
Miasto ma port morsko-rzeczny na Odrze, otwarty w 1970 roku. Zajmuje piąte miejsce w Polsce, pod względem ilości przeładunku towarów.
3. Gotycka kaplica na Starym Mieście
Na Rynku Starego Miasta, zwanym Placem Bolesława Chrobrego, stoi gotycka kaplica, jednym z najstarszych zabytków Polic. Pochodzi z XV wieku i jest pozostałością po znacznie większym kościele z XIII wieku – Kościele Najświętszej Maryi Panny, który rozebrano pod koniec XIX wieku.
Plac Chrobrego to centralny punkt Starego Miasta. Wokół kaplicy znajdują się inne historyczne elementy rynku oraz współczesne budynki i fontanna z Sediną, mityczną postacią związaną ze Szczecinem. Na rynku od 1906 roku stoi dwukondygnacyjny ratusz.
4. Kościół Piotra i Pawła w Jasienicy
W dzielnicy Jasienica przy ul. Kościelnej 4 stoi gotycki kościół Świętych Piotra i Pawła z XIV wieku. W 1725 roku przeszedł przebudowę, zmieniając częściowo wygląd. Obok kościoła znajdują się ruiny klasztoru augustianów z XIV wieku. Klasztor został zniszczony w późniejszych wiekach.
Jasienica została przyłączona do Polic w 1973 roku.
5. Skwer Jana Pawła II
Skwer Jana Pawła II znajduje się w Nowym Mieście, przy ul. Piłsudskiego. Rozciąga się na odcinku około 1 km. Od strony zachodniej sąsiaduje z Puszczą Wkrzańską. Na skwerze stoi pomnik Jana Pawła II, a obok pomnika znajduje się kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej.
6. Lapidarium w Parku Staromiejskim
W Parku Staromiejskim przy ul. Kołłątaja, znajduje się lapidarium. To zbiór kamieni nagrobnych z dawnych cmentarzy Polic. Powstało jako pamiątka po historycznych nekropoliach. Park leży w centrum Starego Miasta, a lapidarium obejmuje nagrobki z XIX i XX wieku.
Obok lapidarium stoi neogotycki Kościół Mariacki, zbudowany w XIX wieku przy ul. Wojska Polskiego.
7. Ruiny fabryki benzyny syntetycznej
Na terenie dawnej fabryki benzyny syntetycznej w Policach znajdują się ruiny z czasów II wojny światowej. Fabryka Hydrierwerke Pölitz działała od 1938 roku. Produkowała paliwo syntetyczne z węgla dla armii niemieckiej, w tym dla rakiet V-2. Zajmowała obszar kilku kilometrów kwadratowych. Ruiny kryją pozostałości budynków i instalacji przemysłowych. W czasie wojny pracowało tu 30 tys. więźniów. Obecnie ruiny są dostępne dla zwiedzających.
8. Muzeum i pomnik
W Policach działa muzeum, które jest częścią Galerii Historycznej Polic. Galeria powstała w 1997 roku i prezentuje eksponaty z osadnictwa neolitycznego i mezolitycznego. Są tu też makiety dawnych budynków Polic.
Na Placu Chrobrego od 1967 r. stoi pomnik Marii Skłodowskiej-Curie.
9. Rekreacja w Policach
Police oferują mieszkańcom kilka miejsc rekreacji. Puszcza Wkrzańska otacza miasto, jest dobrym miejscem do spacerów, a w lesie wytyczono szlaki turystyczne. Miejscami dogodnymi do spacerów w samym mieście, są Skwer Jana Pawła II przy ul. Piłsudskiego oraz Park Staromiejski przy ul. Kołłątaja.
Przez miasto przebiegają dwie ścieżki rowerowe. Pierwsza biegnie wzdłuż ul. Tanowskiej i Kuźnickiej. Druga łączy Police z Trzebieżą, przez Puszczę Wkrzańską.
10. Atrakcje turystyczne do 15 km od Polic
Poza pobliskim Szczecinem, w którym jest mnóstwo atrakcji i zabytków, można odwiedzić kilka okolicznych miejscowości. W Trzebieży (13 km) znajduje się Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża w Trzebieży pochodzi z 1745 roku oraz port nad Zalewem Szczecińskim. Rezerwat Świdwie leży 10 km na zachód od Polic. W Tanowie (8 km) stoi kościół z XIX wieku, a w Przęsocinie (5 km) kościół Wniebowzięcia NMP z 1286 roku. Pilchowo (12 km) oferuje widoki na Wzgórza Warszewskie. Bliskość granicy z Niemcami (15 km) umożliwia wycieczki transgraniczne.
Police ciekawostki: (c) Sadurski.com / GR