Ciekawostki o Policach, woj. zachodniopomorskie
Police ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Policach
Miasto Police
1) Police, to 32-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim. Jest siedzibą powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police.
2) Od 1965 r. działają w Policach Zakłady Chemiczne Police. To duża firma, produkująca nawozy mineralne i azotowe.
3) W Policach na rzece Odrze jest port morski i rzeczny. Zaczął działać w 1970 r. Decyzja o budowie miała związek z rozwojem Zakładów Chemicznych Police.
Police ciekawostki z historii
4) Osiedle rybacko-rolnicze w połowie XIII w. stało się własnością rycerza Bartłomieja z Polic. Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1260 roku. W 1321 r. Police włączono do Szczecina. Prawa miejskie Police ponownie otrzymały w 1808 roku.
5) Między XVI a XVIII wiekiem Police były znane z produkcji i handlu chmielem.
6) W 1906 r. zbudowano w Policach dwukondygnacyjny ratusz. Po zburzeniu w 1945 r. nie został już odbudowany.
7) Do 1946 r. miasto nosiło nazwę Pölitz (leżało na terenie Niemiec), jednak pierwotnie było to polska miejscowość. Nazwa Police pochodzi od słowa pole, natomiast police (liczba mnoga od “pole”), to po prostu Polska.
8) Wieś Mścięcino od 1954 r. weszła w skład Polic. Osiedlono tu Greków, którzy uciekli z Grecji po wojnie domowej (1946-1948).
Police zabytki, co zobaczyć
9) W środku Starego Miasta Polic znajduje się rynek, od 1946 noszący nazwę Placu Bolesława Chrobrego. Stoi tu m.in. gotycka kaplica z XV wieku. To pozostałość po XIII-wiecznym kościele Najświętszej Maryi Panny, który stał do końca XIX wieku, po czym został rozebrany.
10) Na rynku jest też fontanna z postacią Sediny, mitycznej postaci kobiety uosabiającej Szczecin. Od 1967 r. stoi tu również pomnik Marii Skłodowskiej-Curie.
11) W Policach-Jasienicy znajdują się ruiny gotyckiego klasztoru augustianów, założonego w XIV wieku. Obok ruin stoi Kościół Apostołów Piotra i Pawła.
12) Kościół Apostołów Piotra i Pawła stoi w dzielnicy Jasienica (Police, ul. Kościelna 4). Zbudowano go w XVIII wieku, w miejscu wcześniejszej świątyni, która stała tu w XIII wieku. Z pierwotnego kościoła pozostała kaplica.
13) Neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Mazurska 1) zbudowano w 1894 r. Jego wysoka, 60-metrowa wieża jest charakterystycznym elementem panoramy Starego Miasta. Po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany.
14) Lapidarium Polickie znajduje się w Parku Staromiejskim. Składa się z ponad 120. elementów macew (nagrobków) z ok. 20. dawnych cmentarzy żydowskich z gminy Police. Zostało otwarte w 1998 roku. Dodajmy, że do 1939 r. na terenie obecnych Polic istniały trzy cmentarze żydowskie.
Police ciekawostki
15) Park Solidarności (między ul. Piłsudskiego i ul. Wyszyńskiego), to część lasów Puszczy Wkrzańskiej.
16) W Policach działa kilka klubów sportowych. Jednym z nich jest KP Chemik Police, założony w 1968 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim (ul. Siedlecka 1, 2795 miejsc siedzących, obecnie obiekcie OSiR Police.
Police ciekawostki: (c) Sadurski.com